reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Postępowanie wykroczeniowe > Na czym polega sprostowanie treści protokołu rozprawy?

Na czym polega sprostowanie treści protokołu rozprawy?

Z uwagi na fakt, iż zapisy protokołów rozpraw oraz posiedzeń zawierają treści niezwykle istotne z punktu widzenia przyszłego orzeczenia sądowego bardzo ważne jest aby zachowana była pełna korelacja między opisem zdarzeń oraz wypowiedzi, które miały miejsce na rozprawie, a ich odzwierciedleniem w protokole.

Zgodnie z przepisami postępowania w sprawie o wykroczenia stronom i osobom mającym w tym interes prawny przysługuje prawo złożenia wniosku o sprostowanie protokołu rozprawy lub posiedzenia.

Wskazane uprawnienie do złożenia wniosku o sprostowanie protokołu przysługuje stronom i osobom mającym w tym interes prawny. W przedmiotowym wniosku podmioty te zobowiązane są do oznaczenia który protokół ma być sprostowany a także do wskazania nieścisłości oraz opuszczeń zawartych w protokole a także wskazać wprowadzenia (lub usunięcia) jakiego zapisu się domagają.

Zobacz serwis: Wykroczenia

W przedmiocie sprostowania protokołu rozstrzyga po wysłuchaniu protokolanta, sędzia, który prowadził czynność. W przypadku uwzględnienia takiego wniosku protokół jest odpowiednio zmieniany i umieszcza się w nim wzmiankę o sprostowaniu, którą podpisuje sędzia oraz protokolant. W takim przypadku o treści sprostowania zawiadamia się strony.

W przypadku nieuwzględnienia wniosku o sprostowanie protokołu wniosek ten dołącza się do akt sprawy do protokołu głównego. W takiej sytuacji tylko wnioskodawca zostaje poinformowany o odmowie uwzględnienia jego wniosku.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Należy wskazać również, iż wniosek o sprostowanie protokołu rozprawy lub posiedzenia pozostawia się bez rozpoznania, jeżeli został złożony po wysłaniu akt sprawy do wyższej instancji (art. 37 § 5 KPW w zw. z art. 153 § 3 i 4 Kodeksu postępowania karnego).

Uzupełniająco należy dodać, iż w razie zaistnienia w protokole oczywistych omyłek pisarskich lub rachunkowych, może nastąpić ich sprostowanie nie tylko na wniosek strony lub osoby zainteresowanej, ale również sprostowanie to może nastąpić z urzędu w każdym czasie (w toku postępowania).

Zobacz serwis: Więziennictwo

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Roland Szymczykiewicz

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Prawo wniosku o sprostowanie protokołu przysługuje stronom i osobom mającym interes prawny.
Prawo wniosku o sprostowanie protokołu przysługuje stronom i osobom mającym interes prawny.

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama