Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Portal Informacyjny jako ułatwienie dostępu do spraw sądowych

Małgorzata Stawicka
Portal Informacyjny sądu/ Fot. Fotolia
Portal Informacyjny sądu/ Fot. Fotolia
Portal Informacyjny, rewolucyjne rozwiązania Ministerstwa Sprawiedliwości, stanowi istotne ułatwienie dostępu do spraw sądowych. Kto i na jakich zasadach może korzystać z Portalu Informacyjnego?

Portal Informacyjny to rewolucyjne rozwiązanie zainicjowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości, wprowadzane stopniowo we wszystkich sądach na terenie całego kraju. Portal Informacyjny ma swoją podstawę prawną w dodanym §90a ust. 1-4 Regulaminu Urzędowania Sądów Powszechnych z dnia 23 lutego 2007 r. (Dz. U. Nr 38, poz. 249 z późn. zm.). Elektroniczny system umożliwia bezpośredni dostęp do akt sądowych dla stron procesu oraz ich pełnomocników procesowych. Celem wdrożenia innowacyjnego Portalu Informacyjnego było przede wszystkim odciążenie sekretariatów sądów od czasochłonnego obowiązku udzielania informacji uczestnikom procesu. Chodzi tu głównie o wyszukiwanie akt do osobistego przeglądania, kserowanie poszczególnych kart z akt, udostępnianie protokołów z rozpraw czy nagrywanie e-protokołów. Wszystkie te czynności wiążą się z koniecznością osobistego przyjazdu do siedziby sądu, składania licznych wniosków, często także wcześniejszego zamówienia akt do wglądu w czytelni, a także kosztów związanych z ewentualną chęcią uzyskania kserokopii dokumentów. Dzięki Portalowi użytkownik może uzyskać dostęp do swojej sprawy z ekranu komputera.

Czy można fotografować akta sądowe?

Procedura dostępu do Portalu Informacyjnego

Aby zainicjować możliwość korzystania z portalu, należy założyć konto pod adresem interesującej użytkownika apelacji, przykładowo dla użytkownika z apelacji warszawskiej będzie to: https://portal.waw.sa.gov.pl, gdańskiej: https://portal.gdansk.sa.gov.pl, krakowskiej: https://portal.krakow.sa.gov.pl. Aplikacja krok po kroku wskaże, jakie dane należy wskazać, aby dokonać skutecznej rejestracji. Aby aktywować prawidłowo zarejestrowane konto należy jednorazowo udać się do Sądu Okręgowego danej apelacji, gdzie pracownik sądu zweryfikuje dane z dokumentem tożsamości lub legitymacją pełnomocnika procesowego. Po dokonaniu tej formalności można będzie już bez problemów korzystać z Portalu Informacyjnego, przy użyciu loginu i nadanego unikalnego hasła.

Portal Informacyjny - ułatwienie dostępu do sądu

Główną z zalet systemu jest jego nieodpłatność. Użytkownik nie ponosi żadnych kosztów związanych z dostępem do akt sprawy. Każde pismo ujawnione w systemie można zapisać na dysku komputera, edytować, drukować. W sytuacji, kiedy dana rozprawa była nagrywana za pomocą e-protokołu, istnieje możliwość pobrania pliku z zapisem posiedzenia, celem jego odsłuchania. Dzięki temu, zbędna staje się konieczność sporządzania wniosków do sądu o kopie protokołów lub nagrań. Dzięki dostępowi użytkownik w szybszy sposób dowie się o terminach posiedzeń, wezwaniach, zmianach w danej sprawie, jeszcze zanim korespondencja z tymi informacjami dotrze do adresata. Przykładowo, dzięki dostępowi do Portalu strona dowie się o wezwaniu przez sąd do uzupełnienia braków formalnych pisma i będzie mogła braki te uzupełnić lub się do tego przygotować, zanim jeszcze otrzyma tradycyjne papierowe wezwanie (sam dostęp do informacji i przejrzenie dokumentów nie zastępuje jeszcze tradycyjnego doręczenia). Informacje do systemu są bowiem wprowadzanie niezwłocznie (do 3 dni roboczych), po sporządzeniu ich w formie elektronicznej przez pracownika sądu. Ponadto dostępna jest funkcja otrzymywania e-maila ze zbiorczym powiadomieniem o nowych czynnościach w sprawach danej apelacji. Istotnym udogodnieniem jest również opcja tworzenia kont zależnych dla pracowników kancelarii, które jest powiązanie z kontem głównym pełnomocnika. Jest to istotne w przypadku prowadzenia przez pełnomocnika dużej ilości spraw, a samodzielne przejrzenie informacji nie byłoby zawsze możliwe.

Dalsze prace nad Portalem Informacyjnym

System stopniowo się rozwija, ostatecznie ma objąć swoim zasięgiem wszystkie sądy w Polsce. Na chwilę obecną (październik 2014 roku) objął swoim działaniem sądy okręgowe i apelacyjne, kolejnym etapem będą wszystkie sądy rejonowe. Obecnie Portal Informacyjny został wdrożony w sądach rejonowych apelacji białostockiej, warszawskiej oraz wrocławskiej. Wykaz sądów, w których już wdrożono to innowacyjne rozwiązanie znajduje się pod adresem https://portal.wroclaw.sa.gov.pl/wykazsadow.

Kto ma dostęp do akt w postępowaniu przygotowawczym?

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Komplet e-booków: Budowa domu bez pozwolenia + Gwarantowany kredyt mieszkaniowy
Opisz nam swój problem i wyślij zapytanie.

Wycena w ciągu godziny.
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Mieszkanie bez wkładu własnego – dla kogo i czy warto?
  Mieszkanie bez wkładu własnego jest programem umożliwiającym wzięcie kredytu hipotecznego, jak sama nazwa wskazuje, bez konieczności posiadania wkładu własnego. Jakie są jego zasady? Kto może z niego skorzystać i czy w ogóle warto? A także, na co zwrócić uwagę, jeśli rozważamy kredyt z gwarancją wkładu własnego?
  Ukrywanie pedofilii karalne, nawet jeśli nabyto wiedzę o przestępstwie przed lipcem 2017 r. – wyrok SN
  Ukrywanie pedofilii i niezgłoszenie jej do organów ścigania podlega karze. Również wtedy, gdy osoba dowiedziała się o takim czynie pedofilskim przed lipcem 2017 r., czyli terminem zaktualizowania obowiązku denuncjacji - wynika z piątkowej uchwały Sądu Najwyższego.
  Sołtys
  Sołtys jest jednym z organów w sołectwie. Kto wybiera sołtysa? Jakie przepisy regulują kwestie tworzenia sołectw?
  Większe kary za zaśmiecanie. 5 tys. zł. mandatu za zaśmiecanie pól, łąk i lasów
  W lipcu Sejm będzie głosował nad zmianami w przepisach kodeksu karnego i kodeksu wykroczeń za umyślne przestępstwa przeciwko środowisku; zero tolerancji dla tych, którzy niszczą środowisko - powiedział wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba w Studiu PAP w piątek.
  Prezydent podpisał nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy
  Prezydent podpisał nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Regulacja wprowadza pierwszy pakiet rozwiązań systemowych, które mają pomóc uchodźcom z Ukrainy zaadaptować się w Polsce.
  Skargi nadzwyczajne RPO dotyczące kredytów frankowych oddalone
  Sąd Najwyższy oddalił skargi nadzwyczajne Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczące kredytów frankowych. Sądy uwzględniły konsumencki status strony powodowej i weryfikowały umowy kredytu pod kątem obecności w nich klauzul abuzywnych.
  Zakaz przebywania w strefie przy granicy z Białorusią przestaje obowiązywać
  Po 10 miesiącach przestaje obowiązywać zakaz przebywania w 183 miejscowościach w woj. lubelskim i w woj. podlaskim przylegających do granicy z Białorusią. Wstęp jest zabroniony tylko w pasie o szerokości 200 metrów wzdłuż podlaskiego odcinka granicy.
  Deweloperski Fundusz Gwarancyjny a pozycja konsumentów
  Pozycja prawna i ekonomiczna konsumentów w sporach z deweloperami została wzmocniona, dzięki uruchomieniu Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego - oceniają: prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego Małgorzata Ślepowrońska oraz szef Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta Tomasz Chróstny.
  Inwentaryzacja
  Inwentaryzacja to jedno z podstawowych pojęć w rachunkowości. Ustawa o rachunkowości określa zasady, metody i terminy inwentaryzacji ale nie wskazuje jej legalnej definicji. W świetle przepisów ustawy o rachunkowości, w ślad za piśmiennictwem z zakresu rachunkowości można przyjąć, że inwentaryzacja to zespół działań podejmowanych w celu ustalenia rzeczywistego stanu aktywów i pasywów danej jednostki (tj. podmiotu stosującego przepisy ustawy o rachunkowości) na określony dzień (co do zasady na ostatni dzień roku obrotowego).
  Rok obrotowy
  Rok obrotowy, to jedno z podstawowych pojęć w rachunkowości.
  Błędy medyczne - odpowiedzialność karna pozostaje
  Resort zdrowia ustąpił Ministerstwu Sprawiedliwości w sprawie błędów medycznych – dowiedział się DGP. Będzie możliwość nadzwyczajnego złagodzenia kary zamiast zniesienia odpowiedzialności.
  Podlaskie: Od 1 lipca zakaz przebywania na obszarze 200 metrów od granicy z Białorusią
  Od 1 lipca do 15 września będzie obowiązywać w Podlaskiem zakaz przebywania na obszarze 200 metrów od linii granicy polsko-białoruskiej. SG apeluje o odpowiedzialne zachowanie i stosowanie się do poleceń służb. Za złamanie zakazu grozi mandat.
  Nie będzie podwyżki 500+
  Podwyżka świadczenia 500+ była tematem rozważeń w ostatnich tygodniach. Przedstawiciele Rządu nie zajmowali jednak ostatecznego stanowiska w tej kwestii. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zabrała w końcu głos i zaprzeczyła, aby miłałoby ono zwiększone w tym, bądź przyszłym roku.
  Jak nie wydać fortuny podczas urlopu?
  Jak podejść do planowania wczasów, aby nie okazały się one „zabójcze” dla naszego budżetu? Oto wakacyjny poradnik Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF).
  Ziobro: przedstawimy projekt cofający likwidację polskiego górnictwa
  Przedstawimy projekt dotyczący bezpieczeństwa energetycznego Polski, który będzie miał na celu odwrócenie decyzji związanych z likwidacją polskiego górnictwa - poinformował w środę lider Solidarnej Polski, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
  Zawarto porozumienie z kontrolerami ruchu lotniczego
  Przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i PAŻP poinformowali o porozumieniu między agencją a kontrolerami ruchu lotniczego. "Nie grozi nam paraliż polskiego nieba. Wszystkie operacje lotnicze będą miały zapewnioną obstawę ze strony kontrolerów ruchu lotniczego" - zapewnił szef gabinetu politycznego ministra infrastruktury Tomasz Tomala.
  Kto otrzyma czternastą emeryturę i rentę w 2022 r.?
  Prezydent 27 czerwca podpisał ustawę z dnia 26 maja 2022 r. o kolejnym w 2022 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Kto otrzyma czternastkę i w jakiej wysokości?
  Wakacje kredytowe 2022 coraz bliżej przyjęcia – w środę zajmie się nimi Senat
  Wakacje kredytowe, będące przedmiotem zainteresowania wielu Polaków, trafią w środę pod obrady Senatu. Jaki będzie kolejny etap zmierzający do ich przyjęcia?
  Dobry start 2022/2023 w pytaniach i odpowiedziach
  Kto może złożyć wniosek o świadczenie dobry start? Kiedy otrzymam wsparcie? Czy od świadczenia dobry start jest odprowadzany podatek? Prezentujemy pytania i odpowiedzi przygotowane przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
  Klauzule waloryzacyjne do umów - rząd pracuje nad warunkami renegocjacji zamówień publicznych
  Klauzule waloryzacyjne do umów mają umożliwić przedsiębiorcom waloryzację zamówień publicznych. Chodzi m.in. o wzrost cen materiałów i surowców.
  Ugoda kredytobiorcy (frankowicza) z bankiem - opłacalność
  Liczni kredytobiorcy, którzy mają tzw. kredyt frankowy, kredyt odnoszony do euro czy dolara amerykańskiego - obawiają się postępowania sądowego przeciwko bankowi. W związku z tym liczą na propozycje ugodowe ze strony banków. Czy słuszne są te obawy i czy warto zawierać ugodę z bankiem w sprawie kredytu frankowego?
  Oskarżenia o molestowanie seksualne nieletniego a sprawa o rozwód
  Oskarżenia o molestowanie seksualne małoletnich dzieci są oskarżeniami o ogromnym ciężarze gatunkowym, które mają bezpośredni wpływ na toczące się postępowanie rozwodowe i podejmowane w nim decyzje procesowe.
  Kiedy składać wniosek o "Dobry Start” w 2022 r.?
  Wnioski o "Dobry Start" na nowy okres świadczeniowy będzie można składać od piątku 1 lipca 2022 r. Świadczenie przyznaje ZUS.
  Alimenty. Rząd szykuje nowelizację KRO. Co się dokładnie zmieni?
  Coraz częściej pojawiają się informacje, że w polskim systemie prawnym dojdzie do zmian dotyczących uproszczania alimentów, w tym wprowadzenia instytucji tzw. alimentów natychmiastowych.
  Wniosek o "Dobry start" od 1 lipca 2022 r.
  Od 1 lipca 2022 r. rodzic będzie mógł złożyć wniosek o "Dobry start". Z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, iż każdego roku z programu korzysta ok. 4,4 mln dzieci.