REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Portal Informacyjny jako ułatwienie dostępu do spraw sądowych

Małgorzata Stawicka
Portal Informacyjny sądu/ Fot. Fotolia
Portal Informacyjny sądu/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Portal Informacyjny, rewolucyjne rozwiązania Ministerstwa Sprawiedliwości, stanowi istotne ułatwienie dostępu do spraw sądowych. Kto i na jakich zasadach może korzystać z Portalu Informacyjnego?

Portal Informacyjny to rewolucyjne rozwiązanie zainicjowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości, wprowadzane stopniowo we wszystkich sądach na terenie całego kraju. Portal Informacyjny ma swoją podstawę prawną w dodanym §90a ust. 1-4 Regulaminu Urzędowania Sądów Powszechnych z dnia 23 lutego 2007 r. (Dz. U. Nr 38, poz. 249 z późn. zm.). Elektroniczny system umożliwia bezpośredni dostęp do akt sądowych dla stron procesu oraz ich pełnomocników procesowych. Celem wdrożenia innowacyjnego Portalu Informacyjnego było przede wszystkim odciążenie sekretariatów sądów od czasochłonnego obowiązku udzielania informacji uczestnikom procesu. Chodzi tu głównie o wyszukiwanie akt do osobistego przeglądania, kserowanie poszczególnych kart z akt, udostępnianie protokołów z rozpraw czy nagrywanie e-protokołów. Wszystkie te czynności wiążą się z koniecznością osobistego przyjazdu do siedziby sądu, składania licznych wniosków, często także wcześniejszego zamówienia akt do wglądu w czytelni, a także kosztów związanych z ewentualną chęcią uzyskania kserokopii dokumentów. Dzięki Portalowi użytkownik może uzyskać dostęp do swojej sprawy z ekranu komputera.

REKLAMA

Czy można fotografować akta sądowe?

Procedura dostępu do Portalu Informacyjnego

Aby zainicjować możliwość korzystania z portalu, należy założyć konto pod adresem interesującej użytkownika apelacji, przykładowo dla użytkownika z apelacji warszawskiej będzie to: https://portal.waw.sa.gov.pl, gdańskiej: https://portal.gdansk.sa.gov.pl, krakowskiej: https://portal.krakow.sa.gov.pl. Aplikacja krok po kroku wskaże, jakie dane należy wskazać, aby dokonać skutecznej rejestracji. Aby aktywować prawidłowo zarejestrowane konto należy jednorazowo udać się do Sądu Okręgowego danej apelacji, gdzie pracownik sądu zweryfikuje dane z dokumentem tożsamości lub legitymacją pełnomocnika procesowego. Po dokonaniu tej formalności można będzie już bez problemów korzystać z Portalu Informacyjnego, przy użyciu loginu i nadanego unikalnego hasła.

Portal Informacyjny - ułatwienie dostępu do sądu

Główną z zalet systemu jest jego nieodpłatność. Użytkownik nie ponosi żadnych kosztów związanych z dostępem do akt sprawy. Każde pismo ujawnione w systemie można zapisać na dysku komputera, edytować, drukować. W sytuacji, kiedy dana rozprawa była nagrywana za pomocą e-protokołu, istnieje możliwość pobrania pliku z zapisem posiedzenia, celem jego odsłuchania. Dzięki temu, zbędna staje się konieczność sporządzania wniosków do sądu o kopie protokołów lub nagrań. Dzięki dostępowi użytkownik w szybszy sposób dowie się o terminach posiedzeń, wezwaniach, zmianach w danej sprawie, jeszcze zanim korespondencja z tymi informacjami dotrze do adresata. Przykładowo, dzięki dostępowi do Portalu strona dowie się o wezwaniu przez sąd do uzupełnienia braków formalnych pisma i będzie mogła braki te uzupełnić lub się do tego przygotować, zanim jeszcze otrzyma tradycyjne papierowe wezwanie (sam dostęp do informacji i przejrzenie dokumentów nie zastępuje jeszcze tradycyjnego doręczenia). Informacje do systemu są bowiem wprowadzanie niezwłocznie (do 3 dni roboczych), po sporządzeniu ich w formie elektronicznej przez pracownika sądu. Ponadto dostępna jest funkcja otrzymywania e-maila ze zbiorczym powiadomieniem o nowych czynnościach w sprawach danej apelacji. Istotnym udogodnieniem jest również opcja tworzenia kont zależnych dla pracowników kancelarii, które jest powiązanie z kontem głównym pełnomocnika. Jest to istotne w przypadku prowadzenia przez pełnomocnika dużej ilości spraw, a samodzielne przejrzenie informacji nie byłoby zawsze możliwe.

Dalsze prace nad Portalem Informacyjnym

System stopniowo się rozwija, ostatecznie ma objąć swoim zasięgiem wszystkie sądy w Polsce. Na chwilę obecną (październik 2014 roku) objął swoim działaniem sądy okręgowe i apelacyjne, kolejnym etapem będą wszystkie sądy rejonowe. Obecnie Portal Informacyjny został wdrożony w sądach rejonowych apelacji białostockiej, warszawskiej oraz wrocławskiej. Wykaz sądów, w których już wdrożono to innowacyjne rozwiązanie znajduje się pod adresem https://portal.wroclaw.sa.gov.pl/wykazsadow.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kto ma dostęp do akt w postępowaniu przygotowawczym?

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Darowizna pieniędzy od babci lub dziadka. Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Czy darowizna pieniędzy od babci lub dziadka podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? To zależy od kilku czynników określonych precyzyjnie przez ustawodawcę. Sprawdźmy, kiedy taka darowizna środków pieniężnych w gotówce jest zwolniona z podatku, a kiedy może zostać opodatkowana.

Wybory do europarlamentu 2024. Osoby niepełnosprawne powinny pamiętać o tych terminach

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca 2024 r. Wyborcy niepełnosprawni i seniorzy muszą jednak wcześniej dopełnić niezbędnych formalności, jeśli chcą skorzystać z przysługujących im uprawnień. Mają na to kilka najbliższych dni.

Dodatek do bonu energetycznego 300-600 zł. Senat obniża jedną z 4 opłat za prąd. Obniżka dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł

Oszczędność dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł dotyczy okresu od 1 lipca 2024 r. do końca grudnia 2024 r. I wynika z zawieszenia opłaty mocowej. Taka propozycja powstała w Senacie. Będzie niedługo głosowana.

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. MON podało trzy wakacyjne terminy, pierwszy rusza już od 10 czerwca

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. Wojsko Polskie zaplanowało trzy terminy szkoleń w ramach programu „Wakacje z wojskiem”. Każdy termin obejmuje 27 dni. Pierwsze szkolenia MON zaplanowało w terminie od 10 czerwca do 6 lipca. Kto może skorzystać z tego szkolenia wojskowego, jak się zgłosić?

REKLAMA

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Premier Tusk ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz dofinansowanie części wynagrodzeń pracowników. "Od czwartku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku pożaru hali targowej przy ul. Marywilskiej w Warszawie mogą się zgłaszać do ZUS o pomoc" - poinformował premier Donald Tusk. Jak dodał, w przygotowaniu są również m.in. zwolnienia podatkowe.

2519 zł dla osób niepełnosprawnych w 2025 roku? Jest plan nowego dodatku do renty socjalnej zamiast stałej podwyżki do minimalnego wynagrodzenia

Od marca 2024 r. trwają w Sejmie prace nad obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Celem tej nowelizacji miało być stałe zwiększenie kwoty renty socjalnej z obecnych 1780,96 zł brutto do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (obecnie 4242 zł brutto). Jednak 9 maja 2024 r. na posiedzeniu sejmowej podkomisji przyjęto poprawkę, zgodnie z którą uprawnionym do renty socjalnej będzie przysługiwał dodatek w kwocie stanowiącej różnicę między tym świadczeniem a wysokością minimalnego wynagrodzenia. Zmiany mają obowiązywać dopiero od 2025 roku.

Wybory do europarlamentu w 2024 r. Jak głosować?

Wybory do europarlamentu zbliżają się wielkimi krokami. Kto może głosować w kraju? Jak można oddać swój głos poza miejscem zamieszkania? Co z osobami niepełnosprawnymi? O jakich terminach warto pamiętać? Odpowiadamy!

Nowe zasady funkcjonowania szkół i nowe formy kształcenia? W Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst ustawy – Prawo oświatowe

W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst ustawy  – Prawo oświatowe. Jakie zmiany przepisów obejmuje?

REKLAMA

Wypłata dodatków dla pracowników pomocy społecznej i rodzin zastępczych już możliwa. W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy

Wypłata dodatków dla pracowników pomocy społecznej i rodzin zastępczych już możliwa. W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy, na podstawie której będzie można wypłacić dodatki m.in. pracownikom pomocy społecznej i żłobków oraz zawodowym rodzinom zastępczym.

Będzie obligatoryjna coroczna aktualizacja kryteriów dochodowych uprawniających do otrzymania pomocy społecznej

Będzie obligatoryjna coroczna aktualizacja kryteriów dochodowych uprawniających do otrzymania pomocy społecznej. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiada kompleksową reformą systemu pomocy społecznej.

REKLAMA