REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polska narusza Europejską Konwencję Praw Człowieka

Joanna Kornas
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Alicja Tysiąc oskarżyła Polskę o złamanie Europejskiej konwencji praw człowieka. Stwierdziła, że naruszono m.in. jej prawo do poszanowania życia prywatnego, tworząc regulacje prawne uniemożliwiające skuteczne dokonanie legalnej aborcji. Europejski Trybunał Praw Człowieka przyznał jej rację.

Alicja Tysiąc od dziecka cierpiała na krótkowzroczność. Kiedy zaszła w ciążę po raz trzeci, zaczęła obawiać się utraty wzroku. Została zbadana przez kilku lekarzy, ale tylko jeden z nich – internista – uznał, że należy usunąć ciążę ze względu na zagrożenie dla zdrowia matki. Lekarze z Kliniki Ginekologii i Położnictwa w Warszawie odmówili jednak dokonania aborcji na podstawie jego opinii. Po porodzie Alicja Tysiąc w zasadzie przestała widzieć. Wszczęła postępowanie karne przeciwko lekarzom, którzy uniemożliwili jej usunięcie ciąży pomimo istnienia ku temu podstaw. Nie zakończyło się ono ich ukaraniem.

REKLAMA

Ostateczny środek

REKLAMA

Pani Tysiąc wniosła więc skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, oskarżając Polskę o naruszenie Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności (tzw. Europejskiej konwencji praw człowieka). Zarzuciła m.in. naruszenie prawa do poszanowania życia prywatnego, zażądała też stosownej rekompensaty pieniężnej z tego tytułu. Trybunał uznał słuszność części jej argumentów i zasądził 25 000 euro zadośćuczynienia od państwa polskiego.

Kwestia aborcji dotyka sfery prywatności ciężarnej kobiety, gdyż jej życie prywatne zawsze pozostaje w związku z rozwijającym się w jej organizmie płodem – stwierdził ETPCz. Zwrócił także uwagę, że państwa, które podpisały Konwencję muszą zapewnić realne przestrzeganie gwarantowanych przez Konwencję praw. Polska zawiodła w tym aspekcie.

Bierność państwa

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trybunał zarzucił, że polskie prawo nie rozstrzyga, co robić w sytuacji, gdy brak jest zgody między lekarzami albo kobietą i lekarzami na temat konieczności przerwania ciąży, ze względu na zagrożenie życia lub zdrowia matki. Możliwość wszczęcia postępowania karnego przeciwko lekarzom, którzy uniemożliwili legalne usunięcie ciąży to za mało – może ono nastąpić już po fakcie nieprzeprowadzenia aborcji. Nie chroni to w żaden sposób życia i zdrowia kobiety. ETPCz podkreślił, że ochrona prywatności nie ogranicza się wyłącznie do nieingerowania państwa w życie jednostki. Państwo musi tworzyć instytucje i procedury gwarantujące ochronę praw.

Trybunał podkreślił, że nie rozstrzygał kwestii dopuszczalności aborcji ani tego, czy oślepnięcie pani Tysiąc pozostawało w związku z ciążą i faktem urodzenia dziecka. Jeden z sędziów skrytykował wyrok większości w zdaniu odrębnym.


[wyrok ETPCz z dnia 20 marca 2007 r., Tysiąc v. Poland, wniosek nr 5410/03]

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2024. W tym roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, obchodzony 23 kwietnia, ustanowiony został przez UNESCO. W całym kraju w bibliotekach i księgarniach odbywać się będą spotkania z autorami, seanse głośnego czytania, wystawy i odczyty. W tym roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”.

Umowa ubezpieczenia na życie będzie mniej ryzykowna. Zmieni się stopień ochrony ubezpieczonych

Umowa ubezpieczenia na życie. Podniesienie stopnia ochrony ubezpieczonych na życie zakłada projekt rozporządzenia Ministra Finansów ws. szczególnych zasad związanych z lokowaniem przez zakład ubezpieczeń aktywów z umów ubezpieczenia na życie, w których ryzyko lokaty ponosi ubezpieczający.

Zatwierdzanie taryf za wodę i ścieki - zmiany 2024. Te kompetencje wrócą do gmin. Ale w pewnych granicach [założenia projektu nowelizacji]

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad nowelizacją ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz Prawa wodnego. Celem tej nowelizacji jest zmiana zasad zatwierdzania taryf za wodę i ścieki. Wyłączna kompetencja zatwierdzania tych taryf wróci z powrotem do rad gmin. Tak jak to było do grudnia 2017 roku. PGW Wody Polskie będzie mogło wtrącić się w gminną procedurę zatwierdzania taryf jeżeli będą one ustalane na poziomie znacznie wyższym od średniego w danym regionie wodnym. Nowelizacja ma zostać przyjęta przez Radę Ministrów w III kwartale 2024 r. Nie jest zatem wykluczone wejście w życie tych zmian jeszcze w bieżącym roku.

GIF wycofał niebezpieczny lek przeciwbólowy. Przekroczenie wartości określonej w dokumentacji rejestracyjnej

GIF poinformował o wstrzymaniu obrotu na terenie całej Polski produktu leczniczego Ibuprofen Dr. Max, 400 mg, kapsułki miękkie.

REKLAMA

Zielony Ład – rozpoczną się prace nad jego korektą. Polska powinna wykorzystać swoją prezydencję w UE

Polska powinna wykorzystać swoją prezydencję w UE do przeprowadzenia reform w unijnej polityce rolnej. Rolnicy zapowiadają wznowienie protestów 10 maja. Trzeba zbilansować kwestię bezpieczeństwa żywnościowego, mówi Ardanowski.

Aplikacja kontrolowana przez FBI pomogła rozpracować grupę narkotykową. Zapadł prawomocny wyrok

Sąd Apelacyjny w Krakowie uznał, że dane z aplikacji Anom, kontrolowanej przez FBI, mogły być wykorzystane przez polski wymiar sprawiedliwości jako dowód w postępowaniu przeciwko grupie handlującej narkotykami. Sąd utrzymał kary do 9 lat więzienia dla ośmiu osób, a jedną osobę uniewinnił.

Jesteśmy gotowi na rozlokowanie broni nuklearnej, powiedział Andrzej Duda. Sikorski: to bardzo poważna decyzja wymagająca dyskusji

Zdaniem Prezydenta, jesteśmy gotowi na rozlokowanie na naszym terytorium broni nuklearnej, jeżeli byłaby taka decyzja naszych sojuszników. Szef MSZ Radosław Sikorski komentuje, że taką decyzję musi przedyskutować Rada Ministrów.

Wybory były świętem demokracji. Trójmiasto stało się kobietą. Polacy nie zawsze wybierają zgodnie z tradycją miejsca. Komunikat KPRM

Za nami wybory samorządowe, które wyłoniły władze lokalne w całej Polsce. Czasami się kłócimy, czasami się spieramy, ale to Polki i Polacy wybierają i niekoniecznie zgodnie z tradycją danego miejsca. PiS w wielu miejscach po prostu zniknął. W nadchodzącej kadencji Trójmiasto będzie zarządzane przez kobiety - powiedział Premier.

REKLAMA

500 zł za MWh - maksymalna cena prądu powinna dotyczyć też przedsiębiorców, twierdzi PiS. Likwidacja miejsc pracy z powodu wzrostu cen energii.

Bezrobocie w marcu, w stosunku do marca poprzedniego roku, wzrosło o 0,2 proc. Jedną z przyczyn likwidacji tych miejsc pracy i wycofywania się z Polski wielkich firm jest przewidywany wzrost cen energii. Będziemy wnosić, żeby stawka w postaci maksymalnej ceny prądu 500 zł za MWh dotyczyła również mikro, małych i średnich przedsiębiorców - podkreślili w poniedziałek posłowie PiS.

Takiej sytuacji w Polsce nie było od 26 lat. Tusk: Płace wzrosły o 12 proc.

Premier Donald Tusk poinformował, że podczas jego kadencji, realne płace w Polsce wzrosły o 12 proc. To jest najwyższy wzrost płac w Polsce od 26 lat. Premier podkreślił, że wzrost ten jest dla niego osobiście bardzo ważny.

REKLAMA