REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ocena okresowa urzędnika sądu lub prokuratury - kryteria i odwołanie od oceny

Sylwia Uścimiak
Prawnik, specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa i postępowania karnego
Kryteriami oceny okresowej są obowiązki jakie wykonuje urzędnik sądu lub prokuratury/Fot. Shutterstock
Kryteriami oceny okresowej są obowiązki jakie wykonuje urzędnik sądu lub prokuratury/Fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Urzędnicy zatrudnieni w sądzie lub prokuraturze podlegają ocenom tak jak pracownicy w wielu zakładach pracy, przy czym w przypadku urzędników, kryteria oceny zostały wskazane ustawowo. Jakie kryteria przyjął ustawodawca i co zrobić, gdy nie zgadzamy się z otrzymaną oceną?

Podstawa prawna

Zagadnienie okresowych ocen kwalifikacyjnych pracowników sądu i prokuratury zostało uregulowane w art. 8 ustawy o pracownikach sądów i prokuratury (dalej: UPSiP) oraz w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania przy dokonywaniu ocen kwalifikacyjnych urzędników i innych pracowników sądów i prokuratury (dalej: RozpMSOcenaPSiP).

REKLAMA

Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki (PDF)

Przebieg i kryteria oceny

REKLAMA

Okresowe oceny kwalifikacyjne odbywają się nie częściej niż raz na 12 miesięcy i nie rzadziej niż raz na 24 miesiące (art. 8 ust. 2 UPSiP). Nadto należy zwrócić uwagę, na fakt, iż pierwszej oceny kwalifikacyjnej, dokonuje właściwy dyrektor sądu lub właściwy prokurator nie wcześniej niż po upływie roku od daty zatrudnienia urzędnika. Dodatkowo termin dokonania oceny jest ustalany przez dyrektora sądu lub właściwego prokuratora (§2 RozpMSOcenaPSiP).

Kryteriami oceny okresowej są obowiązki jakie wykonuje urzędnik sądu lub prokuratury, co wynika z art. 8 ust. 3 UPSiP, wśród nich są: terminowość i prawidłowość wykonywanych zadań, zdolność do samodzielnego podejmowania decyzji, przejawianie inicjatywy, doskonalenie sposobu wykonywania obowiązków, umiejętność planowania i organizacji pracy, podnoszenie kwalifikacji i poszerzanie wiedzy przydatnej do wykonywania obowiązków, w tym znajomość aktualnego stanu prawnego, przestrzeganie dyscypliny pracy, kultura osobista oraz stosunek do interesantów i współpracowników (§6 RozpMSOcenaPSiP). Oprócz tego brane pod uwagę są pozostałe obowiązki wymienione w art. 6 i 7 UPSiP, do których zalicza się m.in.: przestrzeganie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i innych przepisów prawa, dochowywanie tajemnicy prawnie chronionej czy wykonywanie poleceń zgodnie z przepisami prawa.

Oceny są dokonywane przez dyrektora sądu lub prokuratora, którzy biorą pod uwagę opinię wystawioną przez bezpośredniego przełożonego i komisję kwalifikacyjną składającą się z 3 do 4 osób, powołaną przez dyrektora sądu lub prokuratora (art. 8 ust. 1 UPSiP). Sporządzoną opinię przekazuje się nie później niż 14 dni przed upływem terminu dokonania oceny (§7 RozpMSOcenaPSiP). Zgodnie z §3 RozpMSOcenaPSiP dopuszczalne są następujące oceny: bardzo dobry (5), dobry (4), zadowalający (3) oraz niezadowalający (2). Istotnym jest aby ocena została sporządzona piśmie. Następnie sporządzoną ocenę niezwłocznie doręcza się urzędnikowi, którego ona dotyczy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odwołanie od oceny

Urzędnik, po otrzymaniu na piśmie oceny, ma możliwość odwołania się od niej. Zgodnie z art. 8 ust. 4 UPSiP odwołanie od oceny wnosi się do dyrektora sądu lub prokuratora w formie sprzeciwu w terminie 7 dni od dnia jej doręczenia. W sytuacji gdy został złożony sprzeciw, to dyrektor sądu lub prokurator ma 14-dniowy termin do jego rozpatrzenia (art. 8 ust. 5 UPSiP). Jeżeli sprzeciw złożony przez urzędnika zostanie uwzględniony, to wówczas zgodnie z art. 8 ust. 6 UPSiP ocena okresowa zostaje zmieniona lub zostaje ponownie sporządzona.

Polecamy serwis: Pomoc prawna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Eurowybory 2024 - głosowanie korespondencyjne. PKW: 27 maja ostatnim dniem na zgłoszenie zamiaru. Co trzeba zrobić?

Państwowa Komisja Wyborcza informuje, że termin zgłoszenia komisarzowi wyborczemu zamiaru głosowania korespondencyjnego upływa w dniu 27 maja 2024 r. Zgłoszenia dokonuje się w godzinach pracy delegatury Krajowego Biura Wyborczego obsługującego komisarza wyborczego. Co ważne, o dotrzymaniu terminu złożenia zgłoszenia decyduje data ich otrzymania przez właściwy organ, a nie data nadania (stempla pocztowego). Kto i jak może głosować korespondencyjnie?

Nowy mechanizm od MSWiA: Mundurowi rozczarowani. Bez zmiana w dopłatach

Rozczarowanie spotkało Straż Graniczną - zmiany w przepisach nie dadzą im podwyżki wysokości dodatków do wypoczynku.

Zasiłek macierzyński w 2024 roku - ile wynosi? Urlop macierzyński i rodzicielski – ile tygodni?

Od stycznia do kwietnia 2024 roku zasiłki macierzyńskie ZUS wypłacił dla 112,7 tys. kobiet w całej Polsce. Ile wynosi taki zasiłek? Jak długi urlop macierzyński i rodzicielski przysługuje w 2024 roku? 

Dlaczego trzeba zwracać uwagę na znak CE? Jak rozpoznać znak CE a jak China Export?

Znak CE to deklaracja producenta, że produkt spełnia unijne wymagania. Dlatego tak ważne jest sprawdzanie wszystkich zakupów pod katem oznakowania CE. Podpowiadamy, jak rozpoznać, czy znak jest prawdziwy.

REKLAMA

Sukces "Łowców cieni". Zatrzymali niebezpiecznego czeskiego gangstera

"Łowcy cieni" z Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali obywatela Czech, poszukiwanego na podstawie europejskiego nakazu aresztowania i czerwonej noty Interpolu. Mężczyzna był ścigany od grudnia 2023 roku za udział w międzynarodowym gangu, który zajmował się produkcją, przemytem i handlem narkotykami na terenie Polski i Czech.

Uchwała Sądu Najwyższego w sprawie kredytów frankowych. Co zmieniło się dla frankowiczów?

Jakie zmiany wprowadziła „Uchwała frankowa” Sądu Najwyższego z 25 kwietnia 2024 roku? Jakie możliwości i prawa mają frankowicze w świetle nowej uchwały? Czy spodziewamy się kolejnych zmian? 

Podatek od streamerów. Donejty nie spełniają definicji darowizny, podlegają więc podatkowi dochodowemu

Podatek od streamerów. Donejty, czyli anonimowe wpłaty przekazywane twórcy internetowemu transmitującemu np. grę komputerową, podlegają podatkowi dochodowemu, bo nie są darowizną – czytamy w dzisiejszym wydaniu „Dziennika Gazety Prawnej”.

Jeszcze tylko dziś wyborcy z niepełnosprawnościami mogą zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego

Wyborcy z niepełnosprawnościami i osoby, które najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat mogą zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeszcze tylko do dziś, 27 maja 2024 r. 

REKLAMA

Powrót kontrowersyjnej ustawy. Wiatraki pół kilometra od domów

Według informacji uzyskanych przez portal Money.pl, prawdopodobnie w czerwcu poznamy projekt tzw. "ustawy wiatrakowej". Zgodnie z zapowiedziami, wiatraki będą mogły być stawiane w odległości pół kilometra od zabudowań. W ustawie znajdą się również inne ważne regulacje dotyczące Odnawialnych Źródeł Energii (OZE).

Przywrócenie handlowych niedziel. ZPPHiU: czas otwarcia sklepów powinien być krótszy (np. 8 godzin)

Przywrócenie handlu w niedziele wymaga przemyślanego zaprojektowania i odpowiedniego przygotowania - uważa dyrektor generalna Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług Zofia Morbiato. Czas pracy w niedziele powinien być jednak krótszy niż przed wprowadzeniem zakazu - dodaje.

REKLAMA