reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > Sądy > Ocena okresowa urzędnika sądu lub prokuratury - kryteria i odwołanie od oceny

Ocena okresowa urzędnika sądu lub prokuratury - kryteria i odwołanie od oceny

Urzędnicy zatrudnieni w sądzie lub prokuraturze podlegają ocenom tak jak pracownicy w wielu zakładach pracy, przy czym w przypadku urzędników, kryteria oceny zostały wskazane ustawowo. Jakie kryteria przyjął ustawodawca i co zrobić, gdy nie zgadzamy się z otrzymaną oceną?

Podstawa prawna

Zagadnienie okresowych ocen kwalifikacyjnych pracowników sądu i prokuratury zostało uregulowane w art. 8 ustawy o pracownikach sądów i prokuratury (dalej: UPSiP) oraz w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania przy dokonywaniu ocen kwalifikacyjnych urzędników i innych pracowników sądów i prokuratury (dalej: RozpMSOcenaPSiP).

Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki (PDF)

Przebieg i kryteria oceny

Okresowe oceny kwalifikacyjne odbywają się nie częściej niż raz na 12 miesięcy i nie rzadziej niż raz na 24 miesiące (art. 8 ust. 2 UPSiP). Nadto należy zwrócić uwagę, na fakt, iż pierwszej oceny kwalifikacyjnej, dokonuje właściwy dyrektor sądu lub właściwy prokurator nie wcześniej niż po upływie roku od daty zatrudnienia urzędnika. Dodatkowo termin dokonania oceny jest ustalany przez dyrektora sądu lub właściwego prokuratora (§2 RozpMSOcenaPSiP).

Kryteriami oceny okresowej są obowiązki jakie wykonuje urzędnik sądu lub prokuratury, co wynika z art. 8 ust. 3 UPSiP, wśród nich są: terminowość i prawidłowość wykonywanych zadań, zdolność do samodzielnego podejmowania decyzji, przejawianie inicjatywy, doskonalenie sposobu wykonywania obowiązków, umiejętność planowania i organizacji pracy, podnoszenie kwalifikacji i poszerzanie wiedzy przydatnej do wykonywania obowiązków, w tym znajomość aktualnego stanu prawnego, przestrzeganie dyscypliny pracy, kultura osobista oraz stosunek do interesantów i współpracowników (§6 RozpMSOcenaPSiP). Oprócz tego brane pod uwagę są pozostałe obowiązki wymienione w art. 6 i 7 UPSiP, do których zalicza się m.in.: przestrzeganie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i innych przepisów prawa, dochowywanie tajemnicy prawnie chronionej czy wykonywanie poleceń zgodnie z przepisami prawa.

Oceny są dokonywane przez dyrektora sądu lub prokuratora, którzy biorą pod uwagę opinię wystawioną przez bezpośredniego przełożonego i komisję kwalifikacyjną składającą się z 3 do 4 osób, powołaną przez dyrektora sądu lub prokuratora (art. 8 ust. 1 UPSiP). Sporządzoną opinię przekazuje się nie później niż 14 dni przed upływem terminu dokonania oceny (§7 RozpMSOcenaPSiP). Zgodnie z §3 RozpMSOcenaPSiP dopuszczalne są następujące oceny: bardzo dobry (5), dobry (4), zadowalający (3) oraz niezadowalający (2). Istotnym jest aby ocena została sporządzona piśmie. Następnie sporządzoną ocenę niezwłocznie doręcza się urzędnikowi, którego ona dotyczy.

Odwołanie od oceny

Urzędnik, po otrzymaniu na piśmie oceny, ma możliwość odwołania się od niej. Zgodnie z art. 8 ust. 4 UPSiP odwołanie od oceny wnosi się do dyrektora sądu lub prokuratora w formie sprzeciwu w terminie 7 dni od dnia jej doręczenia. W sytuacji gdy został złożony sprzeciw, to dyrektor sądu lub prokurator ma 14-dniowy termin do jego rozpatrzenia (art. 8 ust. 5 UPSiP). Jeżeli sprzeciw złożony przez urzędnika zostanie uwzględniony, to wówczas zgodnie z art. 8 ust. 6 UPSiP ocena okresowa zostaje zmieniona lub zostaje ponownie sporządzona.

Polecamy serwis: Pomoc prawna

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Sylwia Uścimiak

Prawnik, specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa i postępowania karnego

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kryteriami oceny okresowej są obowiązki jakie wykonuje urzędnik sądu lub prokuratury/Fot. Shutterstock
Kryteriami oceny okresowej są obowiązki jakie wykonuje urzędnik sądu lub prokuratury/Fot. Shutterstock

Webinarium: Korekta nowego JPK149.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Advicero Nexia

Doradztwo podatkowe, księgowość, corporate services, obsługa płacowo-kadrowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama