REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzór z ZUS: Jak złożyć wniosek o świadczenie wspierające od 1 stycznia 2024 r. Przykład. Krok po kroku [Zrzuty ekranu z PUE-ZUS]

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
Jak złożyć świadczenie wspierające od 1 stycznia 2024. Krok po kroku [Zrzuty ekranu z PUE-ZUS, Wzór wniosku]
Jak złożyć świadczenie wspierające od 1 stycznia 2024. Krok po kroku [Zrzuty ekranu z PUE-ZUS, Wzór wniosku]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W artykule zrzuty ekranu z PUE ZUS jak złożyć wniosek o świadczenie wspierające. Jak wypełnić wniosek. Krok po kroku ….

Wniosek o świadczenie wspierające składa się wyłącznie elektronicznie. Inaczej niż w przypadku wniosku o decyzję wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności, w której ustala się w punktach poziom potrzeby wsparcia osoby z niepełnosprawnością. DO WZON można wysłać tradycyjny wniosek „na papierze”. 

REKLAMA

WAŻNE! Nie musisz załączać do wniosku o świadczenie wspierające do ZUS ww. decyzji WZON. ZUS ją otrzyma swoimi kanałami od WZON.

Krok wstępny – zapoznajesz się z poniższym komunikatem ZUS

REKLAMA

Zanim zaczniesz wypełniać wniosek, przygotuj numer decyzji wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności, w której ustalono w punktach poziom potrzeby wsparcia osoby z niepełnosprawnością. Nie musisz załączać do wniosku o świadczenie wspierające skanu tej decyzji. Dane potrzebne do rozpatrzenia wniosku pobierzemy sami z Elektronicznego Krajowego Systemu Monitoringu Orzekania o Niepełnosprawności (EKSMOoN).

Ważne 
Wniosek o świadczenie wspierające złóż do ZUS dopiero, jak otrzymasz ostateczną decyzję wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności z liczbą punktów i okresem, na jaki Ci przysługują. Aby uzyskać taką decyzję, złóż wniosek do wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności (według miejsca zamieszkania).

Jeśli składasz wniosek w imieniu osoby z niepełnosprawnością, przygotuj:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • pełnomocnictwo, jeśli jesteś jej pełnomocnikiem. Osoba z niepełnosprawnością, która udziela Ci pełnomocnictwa, musi je podpisać własnoręcznie. Wzór pełnomocnictwa możesz pobrać z naszej strony internetowej. Wypełnione i podpisane przez osobę z niepełnosprawnością pełnomocnictwo załącz do wniosku jako skan albo zdjęcie. Do wniosku możesz również dołączyć pełnomocnictwo sporządzone przez notariusza;
 • dokument potwierdzający, że jesteś jej przedstawicielem ustawowym, np. orzeczenie sądu o ustanowieniu opiekuna prawnego. Dokument załącz jako skan albo zdjęcie.

Pliki dołącz w ostatnim kroku kreatora. Dopuszczalne formaty to: PDF, JPG, PNG. Waga każdego z nich nie może przekroczyć 5 MB, a wszystkie załączone pliki nie powinny ważyć więcej niż 10 MB.

Wniosek nie zapisuje się automatycznie. Jeśli chcesz przerwać jego wypełnianie, możesz go zapisać. Zapisany przez Ciebie wniosek znajdziesz w zakładce Lista dokumentów lub Dokumenty robocze i w każdej chwili możesz do niego wrócić poprzez wybór opcji Edytuj.

Gdy wypełnisz i zapiszesz wniosek (wraz z ewentualnymi załącznikami), wyślij go przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

 

Ten komunikat jest w takiej postaci:

Informacje wstępne

Informacje wstępne

 

INFOR

Krok wstępny – zapoznajesz się z poniższym komunikatem ZUS i wybierasz odpowiednią opcję

My zaznaczamy opcję 3 "składam wniosek samodzielnie":

grafika

grafika

 

INFOR

I przechodzimy do wypełnienia wniosku o świadczenie wspierające:

Krok 1 – wypełniasz wniosek o świadczenie wspierające

Krok 1

Krok 1

 

INFOR

Krok 2 - numer decyzji ustalającej poziom wsparcia (punkty)

Tu podajesz numer tej decyzji:

Grafika

Krok 2a

 

Infor.pl

 

grafika

Krok 2b

 

INFOR

Krok 3 - podanie numeru konta

Tu wskazujesz numer konta bankowego, na który wpłynie świadczenie wspierające:

grafika

Krok 3

 

Infor.pl

Krok 4 - wysłanie wniosku

Najpierw musimy złożyć oświadczenia:

Grafika

Krok 4 - oświadczenia

 

Infor.pl

 

grafika

Krok 4 - wysłanie wniosku

 

I ostatnim etapem jest podpisanie wniosku profilem zaufanym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(5)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Chory
  2024-01-02 15:34:25
  MNIE JUZ POMOGLI !!! ZUS KIELCE ODEBRAL RENTE POWIATOWY ZMIENIL Z UMIARKOWANEGO NA LEKKI CO NIC Z TEJ GRUPY NIE MAM NAWET POMOCY Z GOPS BO TRZEBA MIEC CONAJMNIEJ UMIARKOWANY TAK UZDRAWIAJA W KIELCACH TO CO CI NIBY ORZECZNICY WYPRAWIAJA TO SZOK W WIEKU 56LAT STALEM SIE ZDROWY CZLOWIEK NA LEKARSTWA NIE MA ALE CO TO ORZECZNIKA OBCHODZI JAK ON MA KASE Z CIEBIE PREMIE JAK ODBIERZE MAJA PRZYKAZ ZABIERAC I TAK ROBIA JAK NIE MASZ ZNAJOMOSCI TO NIE DOSTANIESZ A SKLADKI CZLOWIEK PLACIL POWINNA BYC KONTROLA Z MINISTERSTWA ZDROWIA I TYCH ORZECZNIKOW KARAC CO POZABIERALI SZOK!!!
  6
  pokażodpowiedzi (2)
 • Matka
  2024-01-02 15:01:49
  Gdzie mój komentarz , co to dalej cenzura
  4
 • Viki
  2024-02-14 07:11:53
  Jestem niepelnosprawna niejeste Jestem osobą niepełnosprawną nie mogąc opiekowac się mama osobiście zmuszona byłam oddać mama do domu opieki prywanej ,czy mam prawo do wsparcia.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Brak porozumienia rolników po spotkaniu z premierem Tuskiem. Zakończyła się konferencja D. Tuska

Brak porozumienia rolników po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem."Czekamy na konkrety" - mówił inny z rolników, Szczepan Wójcik. Jak dodał, premier Tusk nie zostawił złudzeń, że jeśli Zielony Ład zostanie obalony, to nie będzie np. dopłat bezpośrednich.

Wniosek o ochronę międzynarodową - uwaga na nieuczciwych pośredników

Uwaga na nieuczciwych pośredników przy składaniu wniosku o ochronę międzynarodową - ostrzega Urząd do Spraw Cudzoziemców. Jakie są korzyści z samodzielnego prowadzenia sprawy?

Komunikat KGP: 1 marca 2024 r. wypłata podwyżek dla policjantów [20% kwoty bazowej]. W marcu na kontach +20% dodatku za stopień. Wyrównania od 1 stycznia 2024 r.

Jutro policjanci otrzymają na konta wypłaty podwyżek wraz z wyrównaniami od 1 stycznia 2024 r. W przyszłości otrzymają w ten sposób podwyżki z tytułu dodatków za stopień. 

Opieka senioralna w Polsce: brak podejścia systemowego skutkuje fatalnym w skutkach akcjonizmem

Na początku należy stwierdzić, że polityka senioralna to niewątpliwie swoisty leitmotiv rządu premiera Donalda Tuska. Nie ma dnia, aby media nie donosiły o działaniach rządu związanych z próbami rozwiązania problemu, który jak miecz Damoklesa wisi nad całą sferą socjalną budżetu państwa, a tak właściwie nad przyszłością społeczno-gospodarczą Polski. A jest nim właśnie opieka senioralna. Kto z politycznych decydentów nie dostrzeże prawdziwej wagi tego problemu, nie ma co liczyć na powodzenie podczas następnych wyborów. I dotyczy to właściwie wszystkich krajów starzejącej się na gwałt Unii Europejskiej.

REKLAMA

Przeprowadzasz się? Sprawdź, czy nie musisz zaktualizować PIT-2. Jeśli to przegapisz, grozi ci dopłat podatku. Ale czy wiesz dlaczego?

Zdarzenia związane z życiem prywatnym pracownika, choćby takie jak przeprowadzka, mogą mieć wpływ na dokonywane przez niego rozliczenia podatkowe. Czasami ich konsekwencją jest nabycie praw, z których podatnik może skorzystać, ale nie musi, ale innym razem mogą wiązać się z ograniczeniem tychże praw, o czym już nie tylko może, ale musi pamiętać dokonując rozliczeń podatkowych.

Egzekucja z nieruchomości - jak przebiega. Zajęcie, opis i oszacowanie, obwieszczenie o licytacji

Jednym ze sposobów wyegzekwowania roszczenia należnego wierzycielowi jest przeprowadzenie egzekucji ze składnika majątkowego dłużnika jakim jest nieruchomość. Tytułem wstępu należy dodać, iż postępowanie egzekucyjne może być wszczęte w sytuacji gdy wierzyciel posiada tytuł wykonawczy. 

Oszustwo nigeryjskie - ostrzeżenie i przykład

Oszustwo nigeryjskie - na czym polega? Oto przykład oszustwa nigeryjskiego oraz ostrzeżenie NASK przed jego nowymi odmianami.

Osoby niepełnosprawne z większym dostępem do najpowszechniejszych produktów i usług. Co zakłada nowy projekt?

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zapewnianiu spełniania wymagań dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze.

REKLAMA

Prawne dylematy dotyczące AI. Więcej pytań niż odpowiedzi

Jakie są problemy prawne związane ze sztuczną inteligencją? Czy prawo powstrzyma rozwój AI?

Kwota bazowa wzrosła. Od 1 marca dodatkowa emerytura wyższa o więcej niż 700,00 zł. Dożywotnio i bez wniosku. Sprawdź!

Kwota bazowa wzrosła. Wraz z nią wzrosła wysokość dodatkowej emerytury dla najstarszych seniorów. Od 1 marca 2024 przyznawane im świadczenie honorowe dla stulatków będzie wyższe o 705,88 zł.

REKLAMA