REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzór z ZUS: Jak złożyć wniosek o świadczenie wspierające od 1 stycznia 2024 r. Przykład. Krok po kroku [Zrzuty ekranu z PUE-ZUS]

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Jak złożyć świadczenie wspierające od 1 stycznia 2024. Krok po kroku [Zrzuty ekranu z PUE-ZUS, Wzór wniosku]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W artykule zrzuty ekranu z PUE ZUS jak złożyć wniosek o świadczenie wspierające. Jak wypełnić wniosek. Krok po kroku ….

Wniosek o świadczenie wspierające składa się wyłącznie elektronicznie. Inaczej niż w przypadku wniosku o decyzję wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności, w której ustala się w punktach poziom potrzeby wsparcia osoby z niepełnosprawnością. DO WZON można wysłać tradycyjny wniosek „na papierze”. 

REKLAMA

WAŻNE! Nie musisz załączać do wniosku o świadczenie wspierające do ZUS ww. decyzji WZON. ZUS ją otrzyma swoimi kanałami od WZON.

Krok wstępny – zapoznajesz się z poniższym komunikatem ZUS

REKLAMA

Zanim zaczniesz wypełniać wniosek, przygotuj numer decyzji wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności, w której ustalono w punktach poziom potrzeby wsparcia osoby z niepełnosprawnością. Nie musisz załączać do wniosku o świadczenie wspierające skanu tej decyzji. Dane potrzebne do rozpatrzenia wniosku pobierzemy sami z Elektronicznego Krajowego Systemu Monitoringu Orzekania o Niepełnosprawności (EKSMOoN).

Ważne 
Wniosek o świadczenie wspierające złóż do ZUS dopiero, jak otrzymasz ostateczną decyzję wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności z liczbą punktów i okresem, na jaki Ci przysługują. Aby uzyskać taką decyzję, złóż wniosek do wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności (według miejsca zamieszkania).

Jeśli składasz wniosek w imieniu osoby z niepełnosprawnością, przygotuj:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • pełnomocnictwo, jeśli jesteś jej pełnomocnikiem. Osoba z niepełnosprawnością, która udziela Ci pełnomocnictwa, musi je podpisać własnoręcznie. Wzór pełnomocnictwa możesz pobrać z naszej strony internetowej. Wypełnione i podpisane przez osobę z niepełnosprawnością pełnomocnictwo załącz do wniosku jako skan albo zdjęcie. Do wniosku możesz również dołączyć pełnomocnictwo sporządzone przez notariusza;
  • dokument potwierdzający, że jesteś jej przedstawicielem ustawowym, np. orzeczenie sądu o ustanowieniu opiekuna prawnego. Dokument załącz jako skan albo zdjęcie.

Pliki dołącz w ostatnim kroku kreatora. Dopuszczalne formaty to: PDF, JPG, PNG. Waga każdego z nich nie może przekroczyć 5 MB, a wszystkie załączone pliki nie powinny ważyć więcej niż 10 MB.

Wniosek nie zapisuje się automatycznie. Jeśli chcesz przerwać jego wypełnianie, możesz go zapisać. Zapisany przez Ciebie wniosek znajdziesz w zakładce Lista dokumentów lub Dokumenty robocze i w każdej chwili możesz do niego wrócić poprzez wybór opcji Edytuj.

Gdy wypełnisz i zapiszesz wniosek (wraz z ewentualnymi załącznikami), wyślij go przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

 

Ten komunikat jest w takiej postaci:

Informacje wstępne

Informacje wstępne

 

INFOR

Krok wstępny – zapoznajesz się z poniższym komunikatem ZUS i wybierasz odpowiednią opcję

My zaznaczamy opcję 3 "składam wniosek samodzielnie":

grafika

grafika

 

INFOR

I przechodzimy do wypełnienia wniosku o świadczenie wspierające:

Krok 1 – wypełniasz wniosek o świadczenie wspierające

Krok 1

Krok 1

 

INFOR

Krok 2 - numer decyzji ustalającej poziom wsparcia (punkty)

Tu podajesz numer tej decyzji:

Grafika

Krok 2a

 

Infor.pl

 

grafika

Krok 2b

 

INFOR

Krok 3 - podanie numeru konta

Tu wskazujesz numer konta bankowego, na który wpłynie świadczenie wspierające:

grafika

Krok 3

 

Infor.pl

Krok 4 - wysłanie wniosku

Najpierw musimy złożyć oświadczenia:

Grafika

Krok 4 - oświadczenia

 

Infor.pl

 

grafika

Krok 4 - wysłanie wniosku

 

I ostatnim etapem jest podpisanie wniosku profilem zaufanym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA