| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Bezdomność i mieszkanie komun. > Wymagania dla lokali socjalnych

Wymagania dla lokali socjalnych

Lokal socjalny to często pomieszczenie o najniższym standardzie pozwalające na zaspokojenie elementarnych potrzeb. Aby je otrzymać należy spełniać określone w ustawie warunki.

Kwestie dotyczące wynajmu lokali socjalnych reguluje ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego z 21 czerwca 2001 r.

Kto może wynajmować lokal socjalny?

Umowa najmu lokalu socjalnego może być zawarta z osobą, która nie ma tytułu prawnego do lokalu i której dochody gospodarstwa domowego nie przekraczają wysokości określonej w uchwale rady gminy wydawanej na podstawie przepisów ustawy o ochronie praw lokatorów. Uprawniona jest także osoba, która otrzymała w wyroku eksmisyjnym prawo do takiego lokalu. Umowę tą zawiera się na czas oznaczony i można ją przedłużyć, jeżeli wciąż istnieją warunki uzasadniające jej zawarcie. Stawka za czynsz w takim lokalu nie może przekraczać połowy stawki najniższego czynszu obowiązującego w gminnym zasobie mieszkaniowym.

Jeżeli dochody gospodarstwa domowego wzrosną ponad wysokość określoną w uchwale rady gminy od dnia ustania najmu do czasu opróżnienia takiego lokalu, najemca jest zobowiązany, co miesiąc uiszczać odszkodowanie odpowiadające wysokości czynszu, jaki mógłby otrzymać właściciel z tytułu najmu lokalu. Gdyby takie odszkodowanie nie pokryło strat, właściciel może żądać odszkodowania uzupełniającego.

Prawo do takiego lokalu nie przysługuje jednak, gdy osoba samowolnie zajmuje lokal, a sąd nakazał wobec niej, jego opróżnienie. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy przyznanie lokalu socjalnego byłoby szczególnie uzasadnione z punktu widzenia zasad współżycia społecznego.

W sytuacji, gdy najemca lokalu socjalnego uzyskał tytuł prawny do innego lokalu i jest w stanie go używać, gmina może wypowiedzieć umowę bez zachowania terminu wypowiedzenia.

Zobacz też: Dodatek mieszkaniowy

Wymagania dla lokali

Ustawa określa także minimalne wymagania, jakie powinien spełniać lokal socjalny. Powinien on nadawać się do zamieszkania ze względu na wyposażenie i stan techniczny. Powierzchnia pokoi, przypadająca na członka gospodarstwa domowego najemcy, nie może być mniejsza niż 5m2, a przypadku jednoosobowego gospodarstwa 10m2. Lokal ten może mieć obniżony standard.

Zobacz też serwis: Bezdomność i mieszkanie komunalne

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Lokal socjalny może otrzymać osoba, która nie ma tytułu prawnego do lokalu i której dochody gospodarstwa domowego nie przekraczają wysokości określonej w uchwale rady gminy
Lokal socjalny może otrzymać osoba, która nie ma tytułu prawnego do lokalu i której dochody gospodarstwa domowego nie przekraczają wysokości określonej w uchwale rady gminy

PKWiU - Nowa matryca stawek VAT – Usługi178.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »