| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Bezdomność i mieszkanie komun. > Program wyjścia z bezdomności

Program wyjścia z bezdomności

Pomoc bezdomnym należy do zadań własnych gminy. Pomoc ta może przybrać formę udzielenia noclegu, posiłku, odzieży, obuwia a także zasiłku celowego na leczenie.

Gminy przekazując środki finansowe mogą zlecić wykonywanie swoich zadań organizacjom pozarządowym. W Polsce jest blisko sto organizacji zajmujących się pomocą osobą bezdomnym.

Od 2000 roku Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej prowadzi resortowy Program „Bezdomność”, w który zawiera szereg bezpośrednich rozwiązań umożliwiające wyjście z bezdomności.

Program wyjścia z bezdomności

Bezdomność, z uwagi na swoją ogromną skalę i bardzo złożone przyczyny, a także szczególnie dotkliwe społeczno-ekonomiczne skutki, jest kwestią społeczną o zasięgu i znaczeniu globalnym. Posiada swoje specyficzne, regionalne i lokalne uwarunkowania.

Program jest realizowany w głównej mierze przez organizacje pozarządowe, przy wsparciu finansowym z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Organizacje pozarządowe pozyskują też pieniądze od darczyńców. Zdarza się też, że osoby wychodzące z bezdomności same pomagają utrzymać się organizacji wykonując na jej rzecz nieodpłatnie pracę, z której ta czerpie korzyści finansowe. Znane jest wiele przykładów, gdy bezdomni sami odremontowali bądź zbudowali ośrodek, w którym sami później zamieszkali.

Aktywizacje wyjścia z bezdomności należy rozumieć jako program wychodzenia z niej. Program wymaga współpracy pomiędzy bezdomnym a pracownikiem socjalnym. Tylko działanie w tandemie pozwoli na skuteczne uporanie się z bezdomnością. W przypadku uporczywego naruszenia ustaleń pomiędzy stronami współpraca może zostać przerwana. Pracownik socjalny oferuje pomoc w leczeniu uzależnień, mediacji w konfliktach rodzinnych czy znalezieniu mieszkania. W razie potrzeby pracownik socjalny służy pomocą prawną (w tym pomoc w załatwieniu spraw urzędowych) i wparciem psychologicznym.

W przypadku nawiązania współpracy pomiędzy bezdomnym a pracownikiem socjalnym ten pierwszy może liczyć na objęcie go ubezpieczeniem zdrowotnym.
Ważną rolę w powrocie z bezdomności pełnią wydarzenia kulturalne. Organizowanie koncertów i imprez o charakterze kulturalnym sprzyja wyjściu z głębokiej izolacji osobom chcącym wyjścia z bezdomności.

Zobacz również serwis: Praca

Przeszkody na jakie napotyka program

Bezdomność jest zjawiskiem, którego nie da się w pełni wyeliminować. To zjawisko społeczne występuje we wszystkich państwach na świecie. Zarówno w tych słabo rozwiniętych, jak i w tych z najdynamiczniejszymi gospodarkami. Należy z nim jednak walczyć. Do tej walki o pomoc ludziom dotkniętym bezdomnością powinni przyłączyć się politycy, lokalni samorządowcy, duchowni oraz ludzie biznesu. 

Problemy gospodarcze, a szczególnie wysokie bezrobocie z jakim boryka się państwo nie służą walce z tym problemem. Likwidacja hoteli robotniczych czy zapaść budownictwa komunalnego są również problemem, którym na co dzień muszą się mierzyć osoby chcące pomóc. Dlatego niezbędna jest zmiana polityki w powyższych kwestiach, aby móc skuteczniej rozwiązywać problemy bezdomnych.

Zobacz również serwis: Bezdomność i mieszkanie komunalne

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Daniela Wybrańczyk

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »