REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Program wyjścia z bezdomności

Subskrybuj nas na Youtube
Pomoc osobom bezdomnym należy do zadań gminy.
Pomoc osobom bezdomnym należy do zadań gminy.

REKLAMA

REKLAMA

Pomoc bezdomnym należy do zadań własnych gminy. Pomoc ta może przybrać formę udzielenia noclegu, posiłku, odzieży, obuwia a także zasiłku celowego na leczenie.

Gminy przekazując środki finansowe mogą zlecić wykonywanie swoich zadań organizacjom pozarządowym. W Polsce jest blisko sto organizacji zajmujących się pomocą osobą bezdomnym.

REKLAMA

Od 2000 roku Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej prowadzi resortowy Program „Bezdomność”, w który zawiera szereg bezpośrednich rozwiązań umożliwiające wyjście z bezdomności.

Program wyjścia z bezdomności

REKLAMA

Bezdomność, z uwagi na swoją ogromną skalę i bardzo złożone przyczyny, a także szczególnie dotkliwe społeczno-ekonomiczne skutki, jest kwestią społeczną o zasięgu i znaczeniu globalnym. Posiada swoje specyficzne, regionalne i lokalne uwarunkowania.

Program jest realizowany w głównej mierze przez organizacje pozarządowe, przy wsparciu finansowym z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Organizacje pozarządowe pozyskują też pieniądze od darczyńców. Zdarza się też, że osoby wychodzące z bezdomności same pomagają utrzymać się organizacji wykonując na jej rzecz nieodpłatnie pracę, z której ta czerpie korzyści finansowe. Znane jest wiele przykładów, gdy bezdomni sami odremontowali bądź zbudowali ośrodek, w którym sami później zamieszkali.

Aktywizacje wyjścia z bezdomności należy rozumieć jako program wychodzenia z niej. Program wymaga współpracy pomiędzy bezdomnym a pracownikiem socjalnym. Tylko działanie w tandemie pozwoli na skuteczne uporanie się z bezdomnością. W przypadku uporczywego naruszenia ustaleń pomiędzy stronami współpraca może zostać przerwana. Pracownik socjalny oferuje pomoc w leczeniu uzależnień, mediacji w konfliktach rodzinnych czy znalezieniu mieszkania. W razie potrzeby pracownik socjalny służy pomocą prawną (w tym pomoc w załatwieniu spraw urzędowych) i wparciem psychologicznym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku nawiązania współpracy pomiędzy bezdomnym a pracownikiem socjalnym ten pierwszy może liczyć na objęcie go ubezpieczeniem zdrowotnym.
Ważną rolę w powrocie z bezdomności pełnią wydarzenia kulturalne. Organizowanie koncertów i imprez o charakterze kulturalnym sprzyja wyjściu z głębokiej izolacji osobom chcącym wyjścia z bezdomności.

Zobacz również serwis: Praca

Przeszkody na jakie napotyka program

REKLAMA

Bezdomność jest zjawiskiem, którego nie da się w pełni wyeliminować. To zjawisko społeczne występuje we wszystkich państwach na świecie. Zarówno w tych słabo rozwiniętych, jak i w tych z najdynamiczniejszymi gospodarkami. Należy z nim jednak walczyć. Do tej walki o pomoc ludziom dotkniętym bezdomnością powinni przyłączyć się politycy, lokalni samorządowcy, duchowni oraz ludzie biznesu. 

Problemy gospodarcze, a szczególnie wysokie bezrobocie z jakim boryka się państwo nie służą walce z tym problemem. Likwidacja hoteli robotniczych czy zapaść budownictwa komunalnego są również problemem, którym na co dzień muszą się mierzyć osoby chcące pomóc. Dlatego niezbędna jest zmiana polityki w powyższych kwestiach, aby móc skuteczniej rozwiązywać problemy bezdomnych.

Zobacz również serwis: Bezdomność i mieszkanie komunalne

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tydzień, maksymalnie dwa. Wielu pracowników nie czeka dłużej na wynik rekrutacji

6 na 10 badanych pracowników fizycznych deklaruje, iż maksymalny czas rekrutacji, jakiego oczekują od potencjalnego pracodawcy, to dwa tygodnie. Tak wynika z badania „Rynek pracowników fizycznych”, przeprowadzonego na zlecenie serwisu Pracuj.pl.

Obniżenie wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej już w 2026 r.? Resort pracy daje minus Senatorom [PROJEKT]

Trwają prace nad obniżeniem wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej. Chodzi o projekt nowelizacji o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o emeryturach pomostowych wniesiony przez senatorów 18 grudnia 2024 r. Projekt trafił do sejmu na początku maja 2025 r.

Specjalny dodatek z ZUS trafił do 133,6 tys. osób w Polsce. Sprawdź konto

Specjalny dodatek z ZUS trafił do 133,6 tys. osób w Polsce. Warto zweryfikować swoje konto, ponieważ w wielu przypadkach ZUS wypłacił świadczenie automatycznie, bez składania wniosku. Wielu osobom należą się bowiem z urzędu dodatkowe pieniądze i to nie miało, bo z wyrównaniem od stycznia i z uwzględnieniem marcowej waloryzacji.

Zmiany w e-ZLA już od 15 czerwca 2025 r. Zwolnienia lekarskie będą wyłącznie akceptowane w protokole HTTP/1.1

Od 15 czerwca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wymusi korzystanie wyłącznie z protokołu HTTP/1.1 przy przesyłaniu elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). O co chodzi z tą zmianą techniczną? ZUS odpowiada: Pacjenci mogą czuć się spokojnie.

REKLAMA

Niemcy ujawnili ilu mają migrantów. To już ponad jedna czwarta mieszkańców

Ilu migrantów jest u naszego zachodniego sąsiada? Z danych ujawnionych przez Federalny Urząd Statystyczny wynika, że ubiegłym roku w Niemczech mieszkało około 21,2 miliona osób z historią migracji. A zatem jest to już ponad jedna czwarta mieszkańców Niemiec.

Pokaźne zyski z PPK: 135-181 % przez ponad 5 lat. Jak sprawdzić stan rachunku PPK? Wypłacić można zawsze ale przed 60 urodzinami są potrącenia

Zysk statystycznego uczestnika PPK od grudnia 2019 roku do kwietnia 2025 r. wyniósł 135-181 proc. - biorąc pod uwagę kwoty, które uczestnik sam wpłacił. Taka informacja została podana w opublikowanym 21 maja 2025 r. nr 5 (43) biuletynu miesięcznego Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Debata Trzaskowski – Nawrocki [RELACJA NA ŻYWO]

Debata między kandydatem Koalicji Obywatelskiej Rafałem Trzaskowskim a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. Relacja na żywo.

Przez tę lukę prawną, konto bankowe może zostać wyczyszczone do zera. „Takie sytuacje zdarzają się częściej niż mogłoby się wydawać, a konsekwencje bywają dramatyczne"

Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze nie są chronieni przed zajęciem przez komornika środków zgromadzonych przez nich na koncie bankowym w takim zakresie, jak osoby zatrudnione w ramach stosunku pracy, w stosunku do których obowiązuje tzw. kwota wolna od potrąceń, której celem jest zabezpieczenie im tzw. minimum egzystencjalnego. Powyższa luka prawna – jak zwraca uwagę mec. Adam Kaczor z Kancelarii Restrukturyzacyjnej KPR – nierzadko skutkuje nie tylko likwidacją działalności, ale „dramatem całej rodziny”.

REKLAMA

Miały być dopłaty, a są mandaty – i to 1500 zł. Biorą się za rowerzystów

Rządowe zapowiedzi dotyczące dofinansowania zakupu rowerów elektrycznych pojawiają się regularnie a jak dotąd nie wykroczyły poza status: obietnicy. Co najmniej od roku słyszymy, że „już niedługo” pojawią się konkretne środki wsparcia, a instytucje takie jak NFOŚiGW oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska uruchomią programy, które mają objąć nawet kilkadziesiąt tysięcy potencjalnych nabywców rowerów elektrycznych. Zamiast tego jest akcja policji i są mandaty dla cyklistów i to niemałe bo nawet 1500 zł. Co dalej z pseudo e-rowerami?

Emeryt: Pracowałem też przed policją i pracuję nadal w cywilu. Dlaczego domagam się sprawiedliwości

Do redakcji Infor.pl stale wpływają listy od policjantów, żołnierzy, emerytowanych funkcjonariuszy innych służb o bolączkach systemu emerytalnego. Publikujemy:

REKLAMA