REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Program wyjścia z bezdomności

Pomoc osobom bezdomnym należy do zadań gminy.
Pomoc osobom bezdomnym należy do zadań gminy.

REKLAMA

REKLAMA

Pomoc bezdomnym należy do zadań własnych gminy. Pomoc ta może przybrać formę udzielenia noclegu, posiłku, odzieży, obuwia a także zasiłku celowego na leczenie.

Gminy przekazując środki finansowe mogą zlecić wykonywanie swoich zadań organizacjom pozarządowym. W Polsce jest blisko sto organizacji zajmujących się pomocą osobą bezdomnym.

REKLAMA

Od 2000 roku Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej prowadzi resortowy Program „Bezdomność”, w który zawiera szereg bezpośrednich rozwiązań umożliwiające wyjście z bezdomności.

Program wyjścia z bezdomności

REKLAMA

Bezdomność, z uwagi na swoją ogromną skalę i bardzo złożone przyczyny, a także szczególnie dotkliwe społeczno-ekonomiczne skutki, jest kwestią społeczną o zasięgu i znaczeniu globalnym. Posiada swoje specyficzne, regionalne i lokalne uwarunkowania.

Program jest realizowany w głównej mierze przez organizacje pozarządowe, przy wsparciu finansowym z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Organizacje pozarządowe pozyskują też pieniądze od darczyńców. Zdarza się też, że osoby wychodzące z bezdomności same pomagają utrzymać się organizacji wykonując na jej rzecz nieodpłatnie pracę, z której ta czerpie korzyści finansowe. Znane jest wiele przykładów, gdy bezdomni sami odremontowali bądź zbudowali ośrodek, w którym sami później zamieszkali.

Aktywizacje wyjścia z bezdomności należy rozumieć jako program wychodzenia z niej. Program wymaga współpracy pomiędzy bezdomnym a pracownikiem socjalnym. Tylko działanie w tandemie pozwoli na skuteczne uporanie się z bezdomnością. W przypadku uporczywego naruszenia ustaleń pomiędzy stronami współpraca może zostać przerwana. Pracownik socjalny oferuje pomoc w leczeniu uzależnień, mediacji w konfliktach rodzinnych czy znalezieniu mieszkania. W razie potrzeby pracownik socjalny służy pomocą prawną (w tym pomoc w załatwieniu spraw urzędowych) i wparciem psychologicznym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku nawiązania współpracy pomiędzy bezdomnym a pracownikiem socjalnym ten pierwszy może liczyć na objęcie go ubezpieczeniem zdrowotnym.
Ważną rolę w powrocie z bezdomności pełnią wydarzenia kulturalne. Organizowanie koncertów i imprez o charakterze kulturalnym sprzyja wyjściu z głębokiej izolacji osobom chcącym wyjścia z bezdomności.

Zobacz również serwis: Praca

Przeszkody na jakie napotyka program

REKLAMA

Bezdomność jest zjawiskiem, którego nie da się w pełni wyeliminować. To zjawisko społeczne występuje we wszystkich państwach na świecie. Zarówno w tych słabo rozwiniętych, jak i w tych z najdynamiczniejszymi gospodarkami. Należy z nim jednak walczyć. Do tej walki o pomoc ludziom dotkniętym bezdomnością powinni przyłączyć się politycy, lokalni samorządowcy, duchowni oraz ludzie biznesu. 

Problemy gospodarcze, a szczególnie wysokie bezrobocie z jakim boryka się państwo nie służą walce z tym problemem. Likwidacja hoteli robotniczych czy zapaść budownictwa komunalnego są również problemem, którym na co dzień muszą się mierzyć osoby chcące pomóc. Dlatego niezbędna jest zmiana polityki w powyższych kwestiach, aby móc skuteczniej rozwiązywać problemy bezdomnych.

Zobacz również serwis: Bezdomność i mieszkanie komunalne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

REKLAMA

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

REKLAMA

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

REKLAMA