REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Program wyjścia z bezdomności

Pomoc osobom bezdomnym należy do zadań gminy.
Pomoc osobom bezdomnym należy do zadań gminy.

REKLAMA

REKLAMA

Pomoc bezdomnym należy do zadań własnych gminy. Pomoc ta może przybrać formę udzielenia noclegu, posiłku, odzieży, obuwia a także zasiłku celowego na leczenie.

Gminy przekazując środki finansowe mogą zlecić wykonywanie swoich zadań organizacjom pozarządowym. W Polsce jest blisko sto organizacji zajmujących się pomocą osobą bezdomnym.

REKLAMA

Od 2000 roku Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej prowadzi resortowy Program „Bezdomność”, w który zawiera szereg bezpośrednich rozwiązań umożliwiające wyjście z bezdomności.

Program wyjścia z bezdomności

REKLAMA

Bezdomność, z uwagi na swoją ogromną skalę i bardzo złożone przyczyny, a także szczególnie dotkliwe społeczno-ekonomiczne skutki, jest kwestią społeczną o zasięgu i znaczeniu globalnym. Posiada swoje specyficzne, regionalne i lokalne uwarunkowania.

Program jest realizowany w głównej mierze przez organizacje pozarządowe, przy wsparciu finansowym z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Organizacje pozarządowe pozyskują też pieniądze od darczyńców. Zdarza się też, że osoby wychodzące z bezdomności same pomagają utrzymać się organizacji wykonując na jej rzecz nieodpłatnie pracę, z której ta czerpie korzyści finansowe. Znane jest wiele przykładów, gdy bezdomni sami odremontowali bądź zbudowali ośrodek, w którym sami później zamieszkali.

Aktywizacje wyjścia z bezdomności należy rozumieć jako program wychodzenia z niej. Program wymaga współpracy pomiędzy bezdomnym a pracownikiem socjalnym. Tylko działanie w tandemie pozwoli na skuteczne uporanie się z bezdomnością. W przypadku uporczywego naruszenia ustaleń pomiędzy stronami współpraca może zostać przerwana. Pracownik socjalny oferuje pomoc w leczeniu uzależnień, mediacji w konfliktach rodzinnych czy znalezieniu mieszkania. W razie potrzeby pracownik socjalny służy pomocą prawną (w tym pomoc w załatwieniu spraw urzędowych) i wparciem psychologicznym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku nawiązania współpracy pomiędzy bezdomnym a pracownikiem socjalnym ten pierwszy może liczyć na objęcie go ubezpieczeniem zdrowotnym.
Ważną rolę w powrocie z bezdomności pełnią wydarzenia kulturalne. Organizowanie koncertów i imprez o charakterze kulturalnym sprzyja wyjściu z głębokiej izolacji osobom chcącym wyjścia z bezdomności.

Zobacz również serwis: Praca

Przeszkody na jakie napotyka program

REKLAMA

Bezdomność jest zjawiskiem, którego nie da się w pełni wyeliminować. To zjawisko społeczne występuje we wszystkich państwach na świecie. Zarówno w tych słabo rozwiniętych, jak i w tych z najdynamiczniejszymi gospodarkami. Należy z nim jednak walczyć. Do tej walki o pomoc ludziom dotkniętym bezdomnością powinni przyłączyć się politycy, lokalni samorządowcy, duchowni oraz ludzie biznesu. 

Problemy gospodarcze, a szczególnie wysokie bezrobocie z jakim boryka się państwo nie służą walce z tym problemem. Likwidacja hoteli robotniczych czy zapaść budownictwa komunalnego są również problemem, którym na co dzień muszą się mierzyć osoby chcące pomóc. Dlatego niezbędna jest zmiana polityki w powyższych kwestiach, aby móc skuteczniej rozwiązywać problemy bezdomnych.

Zobacz również serwis: Bezdomność i mieszkanie komunalne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe przepisy: Obowiązek dla przedsiębiorców - spełnianie wymagań dostępności niektórych produktów i usług

  Sejm przyjął ustawę o zapewnianiu spełniania wymagań dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze. Przedsiębiorcy będą zobowiązani do ułatwienia osobom ze szczególnymi potrzebami dostępu do najpowszechniejszych produktów i usług, takich jak komputery, telefony, tablety, e-książki, e-handel czy usługi informacji cyfrowej w transporcie pasażerskim.

  Nowe prawo już działa: od 13 kwietnia przyspieszy budowa stacji ładowania samochodów elektrycznych

  W sobotę 13 kwietnia 2024 r. weszło w życie unijne rozporządzenie w sprawie rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych – AFIR, które nakłada na państwa członkowskie obowiązek rozbudowy sieci ładowania pojazdów elektrycznych. Nowe regulacje stawiają ambitne cele przed Polską i pozostałymi krajami UE oraz stanowią milowy krok w rozwoju zeroemisyjnego transportu.

  Do 31 lipca 2024 r. możesz zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje na swojej stronie internetowej o oknie transferowym w 2024 r. Od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 r. ZUS otwiera kolejne okno transferowe. W tym okresie można zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej.

  Dla kogo będzie preferencyjny kredyt mieszkaniowy #naStart – jakie będą ograniczenia? Dopłaty tylko do rat kredytu udzielonego przed 1 stycznia 2028 r.

  Już wkrótce osoby planujące zakup własnego lokum będą mogły skorzystać z preferencyjnego kredytu mieszkaniowego #naStart. Trwają prace legislacyjne nad ustawą o „kredycie mieszkaniowym #naStart”, który zastąpi bezpieczny kredyt 2% i rodzinny kredyt mieszkaniowy. Kredyt będzie można zaciągnąć do końca 2027 r. Kto uzyska szansę na pomoc w uzyskaniu własnego mieszkania?

  REKLAMA

  1500 zł miesięcznie na dziecko od 1 października 2024 r. Taki jest plan

  9 kwietnia 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka „Aktywny rodzic”. Przewiduje się, że proponowane rozwiązania wejdą w życie z dniem 1 października 2024 r.

  Dwa nowe przedmioty od roku szkolnego 2024/2025 plus pierwsza pomoc w szkołach podstawowych. Jakie zmiany w ramowych planach nauczania

  Edukacja zdrowotna i obywatelska w szkołach od roku szkolnego 2024/2025. Rezygnacja z HiT. Takie zmiany zapowiada resort edukacji. 

  Zmiany w dokumentacji pracowniczej. Jednolity tekst rozporządzenia opublikowany w Dzienniku Ustaw

   Jednolity tekst rozporządzenia opublikowany w Dzienniku Ustaw. Chodzi o rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie dokumentacji pracowniczej.

  Duży problem z kredytami hipotecznymi: WIRON w ogniu krytyki i może nie zastąpić WIBOR. Co wtedy

  Pewne jest tylko, że powinien być nowy wskaźnik referencyjny, który do końca 2027 roku całkowicie zastąpi WIBOR. Tymczasem Ministerstwo Finansów ma duże wątpliwości czy przygotowany nowy wskaźnik, WIRON, w dostatecznym stopniu chroni użytkowników, zwłaszcza zaciągających kredyty hipoteczne na rynku nieruchomości, przed ryzykami.

  REKLAMA

  Czy będzie można ubiegać się o wcześniejsze wyniki matur? Minister edukacji odpowiada

  Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała Rzecznika Praw Obywatelskich, że nie ma możliwości wcześniejszego przekazania wyników matur. Jednakże, dla osób planujących studia wyższe za granicą, np. w Danii czy Szwecji, możliwe jest wystawienie zaświadczenia o przystąpieniu do matury w 2024 r. Wyniki egzaminu będą znane 9 lipca.

  TVP miała zapłacić 200 tys. zł zadośćuczynienia. Teraz kwestionuje wyrok sądu

  Telewizja Polska SA w likwidacji wydała oświadczenie, w którym kwestionuje decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie dotyczącą Fundacji Otwarty Dialog. Spółka nie zgadza się z wysokością zasądzonego zadośćuczynienia oraz formą i skalą przeprosin.

  REKLAMA