REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzrost kryterium dochodowego od 1 stycznia 2025 roku [pomoc społeczna]. 1010 zł dla osoby samotnej i 823 zł na osobę w rodzinie. Co to oznacza dla cudzoziemców?

Wzrost kryterium dochodowego od 1 stycznia 2025 roku [pomoc społeczna]. 1010 zł dla osoby samotnej i 823 zł na osobę w rodzinie. Co to oznacza dla cudzoziemców?
Wzrost kryterium dochodowego od 1 stycznia 2025 roku [pomoc społeczna]. 1010 zł dla osoby samotnej i 823 zł na osobę w rodzinie. Co to oznacza dla cudzoziemców?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od początku 2025 roku planowany jest wzrost kryterium dochodowego (dla potrzeb pomocy społecznej):- dla osoby samotnie gospodarującej będzie wynosić 1010 zł, a - dla osoby w rodzinie – 823 zł. Możliwe jest też wzrost kryterium dla osoby samotnie gospodarującej do 1040 zł, a dla osoby w rodzinie – 935 zł. Obecnie trwają dyskusje na ten temat.

Pomoc społeczna i zasiłki w 2025 roku. Wzrost kryterium dochodowego od 1 stycznia

REKLAMA

Kryteria dochodowe w pomocy społecznej podlegają weryfikacji co 3 lata. Po raz ostatni przegląd miał miejsce w 2021 i przyniósł (obecnie obowiązujące) zmiany od 1 stycznia 2022 r. dla osoby samotnie gospodarującej dochód nieprzekraczający kwoty 776 złotych, dla osoby w rodzinie – 600 złotych. Czyli planowane zmiany od stycznia 2025 to wzrost o 30 i 37%.

Dla porównania w 2018 r. te kwoty wynosiły 701 złotych oraz 528 złotych odpowiednio.

REKLAMA

W swojej aktualnej propozycji (1010 zł dla osoby samotnie gospodarującej oraz 823 zł na osobę w rodzinie) rząd uwzględnił wyniki badań progu interwencji socjalnej, dokonane w 2024 roku przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych. Zapowiada się, że zmiana kwot kryteriów dochodowych wpłynie także na podwyższenie kwot świadczeń pieniężnych, które związane są z ustawą o pomocy społecznej. 

Jak przekazała przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego ministra Dziemianowicz-Bąk, ostateczna dyskusja na ten temat odbędzie się na posiedzeniu plenarnym 15 lipca. (za PAP – przyp. aut.)

Czym jest dochód?

Za dochód uważa się wszelkie przychody po odliczeniu kosztów ich uzyskania i o ile nie zostały już zaliczone do kosztów uzyskania przychodu składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe itp.

Regularny dochód czym jest i jak poprawnie wyliczyć?

W przypadku cudzoziemców referent ocenia sytuację wnioskodawcy ogólnie, i choć ustawa jasno opisuje wymagania, jak dużo rzeczy w legalizacji nie jest to sytuacja zero-jedynkowa.

Jeśli planujesz ubiegać się o pobyt czasowy lub stały w Polsce warto spojrzeć na dochód w całości, czy są to regularnie uzyskiwane kwoty w wymaganej wysokości. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie dokumenty mogą potwierdzić powyższe i pozwolić na ocenę jeszcze przed złożeniem wniosku? 

  • ma to być legalne źródło dochodu
  • umowy o pracę/ zlecenia/ o dzieło/ świadectwa pracy lub inne podstawy pobierania wynagrodzenia
  • oświadczenia o wysokości osiągniętego dochodu
  • zeznania podatkowe (PIT) – często korzystana opcja przez małżonków które np. przebywały na dłuższym urlopie lub nie miały/nie mieli własnego dochodu i pokrywał je zarabiający małżonek.

Każda sprawa jest indywidualna w przypadku wystąpienia braków w dokumentacji lub złożenia dodatkowych wyjaśnień inspektor prowadzący sprawę wystosuje stosowną prośbę, lecz mając na uwadze powyższe, warto zadbać o te dokumenty i dane z wyprzedzeniem, pozwoli to na szybsze, sprawniejsze zakończenie procedury i wydanie przedmiotowej decyzji.

Zmiany dla cudzoziemców w Polsce?

Jeśli cudzoziemiec przebywa w Polsce i ubiega się o wydanie zezwolenia na pobyt, ma wykazać dochód wystarczający lub środki wystarczające na utrzymanie siebie minimalna kwota (obecnie) wynosi 776 zł netto miesięcznie. Natomiast, jeśli na utrzymaniu tego cudzoziemca są inne osoby, które prowadzą tzw. wspólne gospodarstwo domowe środki w wysokości minimum 600 zł netto miesięcznie na osobę. 

Proste obliczenia i dla 3 osobowej rodziny dochód rodzica pokrywającego koszty rodziny to 600 x 3 = 1800 złotych netto miesięcznie. W sytuacji zmiany kryterium dochodowego, koszty rodziny z 3 osób będą już wynosiły 2469/2805 złotych miesięcznie.

Ważne

Warto pamiętać i zwracać uwagę na powyższe warunki, ponieważ ich niedopełnienie jest powodem odmownej decyzji.

Anastasia Leonova, starszy consultant w CRIDO

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Praca w handlu w niedzielę powinna być hojnie wynagradzana. Czy zakaz zostanie rozszerzony na branżę gastronomiczną?

Zdaniem szefa PIP Marcina Staneckiego jeżeli praca w handlu miałaby być przywrócona, to powinna być hojnie wynagradzana. Czy taki zakaz jak w handlu powinien dotyczyć także innych branż?

Główny Inspektor Pracy: Trwają analizy nad wprowadzeniem 4-dniowego tygodnia pracy

W Centralnym Instytucie Ochrony Pracy trwają analizy nad wprowadzeniem czterodniowego tygodnia pracy. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy Marcina Staneckiego skrócenie czasu pracy wpływa m. in. na równowagę między życiem zawodowym a prywatnym i na relacje rodzinne.

ZUS: 1900 zł, 1500 zł albo 500 zł dla rodziców. Wnioski można składać od 1 października. Pierwsze wypłaty najwcześniej w listopadzie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że „Aktywny rodzic” (tzw. babciowe) to nowy program, który pomoże rodzicom godzić pracę z opieką nad dziećmi do lat trzech. Wystartuje 1 października 2024 r. i od tego dnia rodzice i opiekunowie będą mogli składać wnioski (wyłącznie elektronicznie) o jedno z trzech nowych świadczeń.

Ponad 760 tys. osób bez pracy. Jak wygląda stopa bezrobocia w Polsce w porównaniu do innych krajów UE?

GUS podał, że w końcu czerwca 2024 r. stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce wyniosła 4,9 proc. Bez pracy pozostawało 762,2 tys. osób.

REKLAMA

Apel krwiodawców wysłuchany. Będzie elastyczny przelicznik donacji składników krwi

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o publicznej służbie krwi. Zmiany przewidują przeniesienie przepisów o przeliczaniu oddanych składników krwi do rozporządzenia. W rozporządzeniu będzie określony elastyczny przelicznik donacji składników krwi oddanych podczas zabiegów aferezy, czyli pobrania bądź usunięcia z krwi określonego składnika.

Zasiłek pogrzebowy 2024 i 2025 r.

Resort pracy skierował do konsultacji publicznych projekt dotyczący zwiększenia kwoty zasiłku pogrzebowego z 4 tys. zł do 7 tys. zł. W opinii ministerstwa finansów podwyżka tego zasiłku może w przyszłości rodzić napięcia budżetowe.

Reforma Trybunału Konstytucyjnego - dwie ustawy przyjęte przez Sejm

Reforma Trybunału Konstytucyjnego coraz bliżej - dwie ustawy zostały przyjęte przez Sejm. Teraz trafią do Senatu. Po wprowadzeniu reformy moc utracą trzy ustawy: o statusie sędziów TK, o organizacji i trybie postępowania przed TK oraz przepisy wprowadzające ustawę o organizacji i trybie postępowania przed TK.

Nowa definicja gwałtu w Kodeksie karnym z dłuższym vacatio legis

Nowa definicja gwałtu w Kodeksie karnym - będzie dłuższe vacatio legis dla zmiany definicji zgwałcenia. Daje się tym samym więcej czasu sędziom, prokuratorom, policjantom i środowisku naukowemu na zapoznanie się z nowymi przepisami.

REKLAMA

300 zł dla sołtysa po 7 latach pełnienia funkcji. Wystarczy 3 świadków. Sejm zmienił przepisy

W dniu 24 lipca 2024 r. Sejm uchwalił dwie (rozpatrywane wspólnie) nowelizacje ustaw - senacką i poselską - dotyczące świadczenia dla sołtysów. Zmienione przepisy przewidują m.in., że sołtysi będą mogli uzyskać świadczenie po siedmiu, a nie po ośmiu latach pełnienia funkcji sołtysa, niezależnie od liczby kadencji.

Kiedy wypłata 300 plus?

Pierwsze wypłaty 300 plus są już na kontach rodziców. Wciąż można składać wnioski o 300 zł. Warto się pospieszyć. Zasada jest prosta. Im szybciej wniosek trafi do ZUS, tym szybciej nastąpi wypłata.

REKLAMA