PIBP: Podwyższenie zasiłku pogrzebowego: jesteśmy zadowoleni

REKLAMA
REKLAMA
Robert Czyżak, prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej w odniesieniu do przyjętego przez Radę Ministrów i opracowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projektu ustawy przewidującego podwyższenie zasiłku pogrzebowego z 4000 do 7000 złotych wyraża zadowolenie. I zwraca uwagę, że proponowana podwyżka wysokości tego zasiłku już teraz nie pozwala na pokrycie kosztów związanych z organizacją uroczystości pogrzebowych, więc każda decyzja władz, aby podwyższyć tę kwotę to krok we właściwym kierunku.
Zasiłek pogrzebowy będzie wyższy
REKLAMA
Przyjęty właśnie przez Radę Ministrów, opracowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy przewiduje m.in. podwyższenie zasiłku pogrzebowego z 4000 do 7000 zł, jak również, jak podała szefowa resortu rodziny, wprowadza on mechanizm waloryzacji — jeśli w danym roku inflacja przekroczy 5 proc., to świadczenie będzie wzrastać o wskaźnik inflacji.
REKLAMA
- Jesteśmy zadowoleni z takiego rozwiązania. Chcielibyśmy oczywiście, aby weszło w życie jak najszybciej i nasze ewentualne obiekcje dotyczyć mogą pewnych szczegółów towarzyszących wprowadzaniu proponowanego projektu - tak Robert Czyżak, prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej odnosi się do projektu tej ustawy. - Jak już wielokrotnie informowaliśmy proponowana podwyżka wysokości zasiłku pogrzebowego nie pozwala już w tej chwili na pokrycie kosztów związanych z organizacją uroczystości pogrzebowych, więc każda decyzja władz, aby podwyższyć tę kwotę to krok we właściwym kierunku – przyznaje Robert Czyżak.
Rosnące koszty usług pogrzebowych
REKLAMA
Jak przypomina, miał wcześniej obawy, co ostatecznie wyniknąć może z prac nad nowelizacją tej ustawy. - Polska Izba Branży Pogrzebowej z zaniepokojeniem przyjęła stanowisko Ministra Finansów dotyczące możliwości waloryzacji kwoty zasiłku pogrzebowego, motywując je wzrostem cen usług pogrzebowych – zaznacza prezes Izby.
Zwraca on jednocześnie uwagę, że sektor funeralny ciężko dotykają również stale rosnące koszty utrzymania i funkcjonowania podmiotów prowadzących działalność pogrzebową. - Jesteśmy również uzależnieni od rosnących cen energii elektrycznej, gazu, paliwa czy zatrudnienia, a zasiłek pogrzebowy nie był ani podnoszony, ani waloryzowany przez okres ostatnich 13 lat. Dzisiaj widzimy z jak wielkimi problemami borykają się rodziny osób zmarłych, które niejednokrotnie opłacały składki ZUS przez 3/4 swojego życia – stwierdza Robert Czyżak. Jego zdaniem, zaproponowany przez Ministerstwo Rodziny projekt ma szansę wyjść naprzeciw artykułowanym przez ostatnie lata postulatom branży pogrzebowej.
Eliminacja szarej strefy
- W naszym projekcie zmiany Prawa Pogrzebowego proponowaliśmy m.in. uszczelnienie rynku naszych usług, eliminując z niego tzw. szarą strefę. Dzięki takiemu rozwiązaniu, skarb państwa mógłby zyskać więcej niż dwukrotność ogólnej wartości wzrostu świadczenia do kwoty właśnie 7 tyś złotych – w taki sposób prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej podsuwa gotowe i znane już od co najmniej 3 lat rozwiązanie, które – wraz z całym projektem nowelizacji zespołu aktów prawnych, jakie składają się na tzw. Prawo Pogrzebowe – czekają na odmrożenie przez rząd i skierowanie do prac sejmowych.
Odnosi się też do prognoz związanych z tym, ile trzeba będzie zapłacić za zorganizowanie pochówku. - Ceny usług funeralnych pozostają wciąż na tym samym poziomie. Jako branża trzymamy je cały czas w ryzach i dążyć będziemy dalej do pozostawienia ich w obecnej wysokości, z zachowaniem dotychczasowych standardów – uważa Robert Czyżak.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA