reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Powiat > Pozwolenia > Jak zostać taksówkarzem?

Jak zostać taksówkarzem?

Taksówkarzem może zostać jedynie osoba, która posiada odpowiednią licencje. Tą licencje może uzyskać osoba, która ma ukończony co najmniej 21 rok życia i posiada prawo jazdy kategorii B. Ponadto należy przejść specjalistyczne szkolenie, zdać odpowiedni egzamin i uzyskać licencję.

Jak wynika z ustawy Prawo o ruchu drogowym (dalej: u.p.r.d.) taksówka to pojazd samochodowy, odpowiednio wyposażony i oznaczony, przeznaczony do przewozu osób w liczbie nie większej niż 9 łącznie z kierowcą oraz ich bagażu podręcznego za ustaloną na podstawie taksometru opłatą.

Kto może zostać taksówkarzem

Taksówkarzem może zostać jedynie osoba, która ukończyła co najmniej 21 lat i posiada czynne prawo jazdy kategorii B. Ponadto musi to być osoba, która jest zdrowa – należy to potwierdzić odpowiednim orzeczeniem lekarskim, które jest wydawane na podstawie przeprowadzonych badań medycznych i psychotechnicznych.

Osoba chcąca zostać taksówkarzem nie może być karana prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa umyślne przeciwko zdrowiu i życiu, bezpieczeństwu w komunikacji, mieniu, wiarygodności dokumentów, wolności seksualnej i obyczajowości oraz środowisku.

Spełnienie powyższych wymogów nie gwarantuje jeszcze kandydatowi na taksówkarza zawodu. Przyszły taksówkarz musi ukończyć także szkolenie z transportu drogowego i zdać odpowiedni egzamin. To szkolenie nie jest konieczne w przypadku gdy kandydat na taksówkarza udowodni, że pracował w zawodzie kierowcy co najmniej 5 lat. W tym celu będzie musiał pobrać z Urzędu Skarbowego specjalne zaświadczenie.

Szkolenie jest organizowane przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego i kosztuje ok. 290 zł. Obejmuje ono m.in. ćwiczenia z zakresu topografii miasta. To szkolenie kończy się egzaminem przed komisją, wyznaczaną przez najważniejszą osobę w danej jednostce administracyjnej (prezydent, burmistrz, wójt).

Taksówkarz musi ponadto założyć swoją własność działalność gospodarczą oraz posiadać uprawnienia odnośnie samochodu, którym będzie wykonywał usługi przewozowe osób. Taksówkarze najczęściej decydują się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej.

Licencja

Osoba, która zdała egzamin i spełnia wyżej opisane wymagania musi także uzyskać specjalną licencję. Licencja ta jest wydawana konkretnemu kandydatowi na taksówkarza na konkretny samochód i teren, na jakim będą wykonywane usługi przewozowe – może to być np. teren gminy, całego miasta. Oznacza to, że kierowca taksówki jest ograniczony do świadczenia usług przewozowych tylko wyznaczonego w licencji terenu.

Kierowca taksówki w licencji ma zezwolenie na świadczenie usług na terenie Sandomierza. Może on przewozić klientów z Sandomierza na teren innej gminy, np. do Krakowa, ale na terenie tamtej gminy nie ma prawa oferować swoich usług jako taksówkarz.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Rułkowska

Prawnik, specjalista do spraw kadr i płac, redaktor naczelna internetowego czasopisma Prawo Mamy, autorka artykułów prawniczych na temat działalności nierejestrowanej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama