REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zostać taksówkarzem?

Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Jak zostać taksówkarzem?/ fot. Fotolia
Jak zostać taksówkarzem?/ fot. Fotolia
Autotesto

REKLAMA

REKLAMA

Taksówkarzem może zostać jedynie osoba, która posiada odpowiednią licencje. Tą licencje może uzyskać osoba, która ma ukończony co najmniej 21 rok życia i posiada prawo jazdy kategorii B. Ponadto należy przejść specjalistyczne szkolenie, zdać odpowiedni egzamin i uzyskać licencję.

Jak wynika z ustawy Prawo o ruchu drogowym (dalej: u.p.r.d.) taksówka to pojazd samochodowy, odpowiednio wyposażony i oznaczony, przeznaczony do przewozu osób w liczbie nie większej niż 9 łącznie z kierowcą oraz ich bagażu podręcznego za ustaloną na podstawie taksometru opłatą.

REKLAMA

Kto może zostać taksówkarzem

Taksówkarzem może zostać jedynie osoba, która ukończyła co najmniej 21 lat i posiada czynne prawo jazdy kategorii B. Ponadto musi to być osoba, która jest zdrowa – należy to potwierdzić odpowiednim orzeczeniem lekarskim, które jest wydawane na podstawie przeprowadzonych badań medycznych i psychotechnicznych.

REKLAMA

Osoba chcąca zostać taksówkarzem nie może być karana prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa umyślne przeciwko zdrowiu i życiu, bezpieczeństwu w komunikacji, mieniu, wiarygodności dokumentów, wolności seksualnej i obyczajowości oraz środowisku.

Spełnienie powyższych wymogów nie gwarantuje jeszcze kandydatowi na taksówkarza zawodu. Przyszły taksówkarz musi ukończyć także szkolenie z transportu drogowego i zdać odpowiedni egzamin. To szkolenie nie jest konieczne w przypadku gdy kandydat na taksówkarza udowodni, że pracował w zawodzie kierowcy co najmniej 5 lat. W tym celu będzie musiał pobrać z Urzędu Skarbowego specjalne zaświadczenie.

Szkolenie jest organizowane przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego i kosztuje ok. 290 zł. Obejmuje ono m.in. ćwiczenia z zakresu topografii miasta. To szkolenie kończy się egzaminem przed komisją, wyznaczaną przez najważniejszą osobę w danej jednostce administracyjnej (prezydent, burmistrz, wójt).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Taksówkarz musi ponadto założyć swoją własność działalność gospodarczą oraz posiadać uprawnienia odnośnie samochodu, którym będzie wykonywał usługi przewozowe osób. Taksówkarze najczęściej decydują się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej.

Licencja

REKLAMA

Osoba, która zdała egzamin i spełnia wyżej opisane wymagania musi także uzyskać specjalną licencję. Licencja ta jest wydawana konkretnemu kandydatowi na taksówkarza na konkretny samochód i teren, na jakim będą wykonywane usługi przewozowe – może to być np. teren gminy, całego miasta. Oznacza to, że kierowca taksówki jest ograniczony do świadczenia usług przewozowych tylko wyznaczonego w licencji terenu.

Kierowca taksówki w licencji ma zezwolenie na świadczenie usług na terenie Sandomierza. Może on przewozić klientów z Sandomierza na teren innej gminy, np. do Krakowa, ale na terenie tamtej gminy nie ma prawa oferować swoich usług jako taksówkarz.

Taksówkarz musi wypełnić specjalny wniosek o wydanie licencji, który musi zawierać:

 • oznaczenie przedsiębiorcy, siedzibę i adres;
 • odpis z rejestru przedsiębiorców lub z ewidencji działalności gospodarczej;
 • kserokopię zaświadczenia o nadaniu numeru identyfikacji statystycznej (czyli REGON);
 • określenie rodzaju i zakresu, zaś w krajowym transporcie drogowym taksówką, również obszaru;
 • liczbę oraz rodzaj pojazdów samochodowych , które ma do dyspozycji przedsiębiorca , który ubiega się o udzielenie licencji;
 • czas, na jaki udzielona ma być licencja .

Do wspomnianego wniosku należy dołączyć także:

 • zaświadczenie o ukończeniu szkolenia potwierdzone oczywiście zdanym egzaminem (lub dokumenty, które potwierdzą pięcioletnia praktykę);
 • zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego;
 • orzeczenie psychologiczne, które jednoznacznie stwierdza brak przeciwwskazań do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy oraz badania lekarskie;
 • kopię krajowego dokumentu, który dopuścił pojazd do ruchu z wpisem – taksówka osobowa.

Decyzja o wydaniu, odmowy wydania, zmiany lub cofnięcia licencji należy do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, który podejmuje ją w drodze decyzji administracyjnej.

Samochód taksówkarza

Auto taksówkarza, które zostało w licencji określone jako to, którym będzie dokonywana usługa przewozu, musi spełniać specjalne wymagania, wliczając w to obowiązkowe wyposażenie auta.

Taksówkarz musi nabyć m.in. radio, taksometr (trzeba go zalegalizować w ramach określonej korporacji), kasę fiskalną, koguta czy elementy reklamowe świadczące o przynależności do danej korporacji.

Taksówkarz nie może zamieniać samochodu na inny, który nie posiada licencji – grożą za to wysokie kary finansowe.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (j.t. Dz. U. z 2016 r. poz. 1907, 1935, 1948)

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (j.t. Dz. U. z 2017 r. poz. 1260 z późn. zm.)

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz.U. 2003 nr 32 poz. 262)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zasiłek i dodatek dla samotnej matki 2024

  Samotna matka w 2024 roku może wnioskować o zasiłek rodzinny i dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka. Jakie jest kryterium dochodowe? Jak złożyć wniosek o jakie dokumenty załączyć? Czy alimenty mają wpływ na przyznanie dodatku?

  Komunikat Policji: Od 25 lutego rolnicy na miesiąc zablokują autostradę. W obu kierunkach. Tym razem od strony Niemiec

  Komunikat Policji Od 25 lutego 2024 roku do 20 marca 2024 roku zarówno na autostradzie A2 w obydwu kierunkach oraz na terenie Słubic będą utrudnienia w ruchu drogowym. Zgodnie z otrzymaną informacją autostrada A2, a tym samym wyjazd i wjazd do Niemiec na wszystkich pasach będzie całkowicie zablokowany. Korzystajcie z tras alternatywnych.

  Zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w Polsce. MRPiPS: nie ma przyzwolenia społecznego, nie są prowadzone prace

  Brak jest przyzwolenia społecznego w zakresie realizacji postulatu zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w Polsce. Dlatego Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie prowadzi żadnych prac w tym zakresie. Obecnie rząd nie prowadzi prac dotyczących wyliczenia, jak zmieniłaby się średnia wysokość emerytur dla kobiet w przypadku zrównania wieku emerytalnego dla obu płci. Jednocześnie zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest zgodne z Konstytucją RP, regulacjami Międzynarodowej Organizacji Pracy i dyrektywami UE. Takie informacje zostały przekazane w odpowiedzi na interpelację poselską z 22 lutego 2024 r., której udzieliła Aleksandra Gajewska, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  W Warszawie sędzia zakwestionowała działania A. Bodnara. Czy prokuratorzy będą mogli skutecznie ścigać przestępców?

  Do sądów karnych wkroczył chaos. Dowodem na to jest zwrócenie prokuraturze przez Sąd Apelacyjny w Warszawie wniosku o przedłużenie aresztu tymczasowego. Decyzja sądu nie dotyczy polityki, ale ma źródło w polityce.

  REKLAMA

  Czy syn byłego prezesa Orlenu postąpił rozsądnie, czyli fundacja rodzinna okiem potencjalnego beneficjenta

  W ostatnim czasie głośno było o założeniu fundacji rodzinnej przez byłego prezesa Orlenu – w szczególności w kontekście przekazania do fundacji majątku przez jego syna. Zostawiając z boku politykę, jest to na pewno ciekawy przyczynek do rozważań o tym, czy takie działanie jest dopuszczalne i w jakikolwiek sposób opłacalne – a szerzej do dyskusji o roli beneficjenta.

  PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych)

  Polska, podobnie jak wiele innych krajów, podejmuje działania mające na celu wsparcie i integrację osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Jedną z kluczowych instytucji w tym obszarze jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, powszechnie znany jako PFRON.

  Do końca sierpnia na konta nauczycieli trafi o ok. 700 zł więcej. Wysokość świadczenia mocno w górę.

  W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 r. do ustalania odpisu na ZFŚS dla nauczycieli stosuje się kwotę bazową w wysokości 5176,02 zł. Natomiast podstawą do obliczenia wysokości odpisu dla pozostałych pracowników jest kwota 6445,71 zł.

  137 mld euro, (600 mld zł) na polskie KPO będzie odblokowane w przyszłym tygodniu. D. Tusk: góra pieniędzy. Pierwsze szybkie płatności (ok. 1,5 mld euro) dla rolników

  W oparciu o uruchomione reformy, w następnym tygodniu kolegium komisarzy wyjdzie z dwoma decyzjami ws. funduszy europejskich, które teraz są zablokowane dla Polski. Te decyzje uwolnią do 137 mld euro dla Polski z Funduszu Odbudowy i funduszy spójności - poinformowała 23 lutego 2023 r. podczas konferencji w Warszawie przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

  REKLAMA

  Jak w 2024 r. odbywa się kwalifikacja wojskowa dla rocznika 2005 [na przykładzie Rzeszowa]? Kto? Jakie dokumenty? Jakie kategorie?

  Kwalifikacja wojskowa realizowana jest każdego roku i służy ocenie stanu zdrowia potencjalnych rekrutów oraz założeniu im ewidencji wojskowej.

  Wybory 2024 (samorządowe). Jak głosować na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast? Które głosy są ważne, a które nie?

  Państwowa Komisja Wyborcza w uchwale nr 60/2024 z 12 lutego 2024 r. wskazała wzorcowe informacje o sposobie głosowania oraz warunkach ważności głosu w wyborach do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w 2024 roku. Przypomnijmy, że tegoroczne wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia, a 21 kwietnia odbędzie się II. tura wyborów (ponowne głosowanie) na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w tych gminach i miastach, gdzie w I. turze żaden kandydat nie osiągnął większości głosów. Warto się uważnie zapoznać z poniższymi informacjami, bo w wyborach samorządowych mamy aż 9 wariantów głosowania.

  REKLAMA