reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Redukcja punktów karnych w 2018 r.

Redukcja punktów karnych w 2018 r.

4 czerwca 2018 r. wchodzą w życie zmiany dotyczące możliwości zredukowania liczby punktów karnych otrzymanych przez kierowcę. Kierowca, który przekroczy liczbę 24 punktów karnych nie straci automatycznie uprawnień lecz zostanie skierowany na specjalne szkolenie.

Popełnienie wykroczenia drogowego najczęściej skutkuje mandatem karnym, któremu towarzyszy także obciążenie kierowcy odpowiednią dla popełnionego wykroczenia, liczbą punktów karnych. Kierowca może zebrać maksymalnie 24 punkty karne. W przypadku przekroczenia tej liczby punktów kierowca obecnie automatycznie traci prawo jazdy, które może odzyskać po kontrolnym sprawdzeniu jego kwalifikacji (tylko egzamin - bez konieczności uczęszczania na kurs).

Młody kierowca czyli taki, który posiada prawo jazdy nie dłużej niż rok nie może przekroczyć 20 punktów karnych. W przypadku gdy młody kierowca przekroczy tą liczbę punktów jego prawo jazdy zostanie cofnięte co oznacza konieczność powtórnego odbycia kursu i zdania egzaminów.

Do 4 czerwca 2018 r. kierowca może uczestniczyć w szkoleniu organizowanym przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. W ten sposób można usunąć ze swojego konta 6 punktów karnych. Należy jednak zaznaczyć, że szkolenie nie może odbyć się częściej niż raz na 6 miesięcy. Koszt takiego szkolenia to kwota rzędu 300-500 zł.

Możliwości usunięcia punktów karnych ze swojego konta za pomocą szkolenia w WORD nie mają młodzi kierowcy.

Kurs reedukacyjny

Przepisy wprowadzające zmiany w ustawie o kierujących pojazdami miały wejść w życie 1 stycznia 2017 r. jednak termin ten został przesunięty na 4 czerwca 2018 r. Od tego dnia zniknie możliwość usuwania punktów karnych za pomocą szkolenia w WORD.

Zobacz także: Nowy i aktualny taryfikator mandatów 2017 r.

Zmiany dotkną także sytuacji, w których kierowca przekroczy liczbę 24 punktów. W tym wypadku nie będzie tracił prawa jazdy automatycznie lecz zostanie skierowany, przez starostę, na specjalne szkolenie organizowane odpłatnie przez WORD. Szkolenie to ma trwać 28 godzin.

Skierowanie na opisywane szkolenie mają także otrzymać młodzi kierowcy, którzy w okresie próbnym popełnili co najmniej dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji.

Kurs reedukacyjny ma być prowadzony w formie wykładów i zajęć warsztatowych. Osoba, która przekroczyła 24 punkty karne musi odbyć ten kurs w ciągu miesiąca od dnia doręczenia decyzji administracyjnej o skierowaniu. W przeciwnym wypadku zostanie jej odebrane prawo jazdy i taka osoba będzie musiała od nowa starać się o uprawnienia.

Po ukończeniu kursu reedukacyjnego kierowca będzie zobligowany do przedstawienia w starostwie zaświadczenia o ukończeniu kursu w terminie 6 tygodni od dnia doręczenia decyzji o skierowaniu. Istotne jest to, że kierowca, który w ciągu 5 lat ponownie przekroczy limit 24 punktów karnych, nie będzie mógł przystąpić do tego kursu co oznacza, że zostanie mu odebrane prawo jazdy.

Maksymalnie 10 punktów

Ważne zmiany dotknęły także sposób przyznawania kierowcom punktów karnych. Od 4 czerwca 2018 r. gdy jedna osoba popełni kilka naruszeń w ruchu drogowym, punkty im odpowiadające sumuje się. Jeżeli suma punktów odpowiadających naruszeniom przekracza 10, osoba ta otrzymuje 10 punktów.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (j.t. Dz.U z 2017 r. poz. 978 z późn. zm.)

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Redukcja punktów karnych w 2018 r. /fot. Fotolia
Redukcja punktów karnych w 2018 r. /fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Wydra

Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama