reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Powiat > Prawo jazdy 2013 > Nowy wzór prawa jazdy w 2013 roku

Nowy wzór prawa jazdy w 2013 roku

Od stycznia 2013 roku obowiązuje nowy wzór prawa jazdy. Kierowcy będą mogli wymieniać swoje dokumenty składając wniosek do starosty.

Nowe prawa jazdy będą wydawane od dnia 19 stycznia 2013 roku. Osoby posiadające prawa jazdy wydane do dnia 18 stycznia 2013 r. będą obowiązane do ich wymiany, na prawa jazdy zgodne z nowym wzorem.

Prawo jazdy zgodne z nowym wzorem wydaje się od dnia 19 stycznia 2013 r.

Wymiana jest dokonywana na wniosek osoby zainteresowanej, po uiszczeniu opłaty za wymianę prawa jazdy i opłaty ewidencyjnej.

Prawo jazdy w starym wzorze

Prawa jazdy wydane do dnia 18 stycznia 2013 r. podlegają wymianie w okresie od dnia 19 stycznia 2028 r. do dnia 18 stycznia 2033 r. w terminach określonych przez ministra właściwego do spraw transportu lub w terminie wcześniejszym na wniosek posiadacza prawa jazdy.

Podlegające wymianie prawa jazdy, wydane na podstawie ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym zachowują ważność w okresie, na jaki zostały wydane, nie dłużej niż do terminów wymiany ustalonych pod rygorem utraty ważności dokumentu.

Dokonując wymiany prawa jazdy, właściwy organ, sprawdza zgodność danych zawartych w dokumencie z danymi znajdującymi się w centralnej ewidencji kierowców.

Młodzi kierowcy

Osobom w wieku od 13 do 18 lat ubiegającym się o uprawnienia do kierowania motorowerem do dnia 18 stycznia 2013 r. wydaje się kartę motorowerową określoną w przepisach wydanych na podstawie art. 100 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym.

Harmonogram wymiany prawa jazdy w 2013 roku

Minister właściwy do spraw transportu w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw wewnętrznych określi, w drodze rozporządzenia terminy wymiany praw jazdy oraz sposób postępowania w przypadku stwierdzenia rozbieżności między danymi zawartymi w dokumencie prawa jazdy a danymi znajdującymi się w centralnej ewidencji kierowców.

Zobacz serwis: Wykroczenia drogowe

Zgłoszenie do starosty

Prawo jazdy jest wydawane przez starostę, na wniosek osoby zainteresowanej, za opłatą oraz po uiszczeniu opłaty ewidencyjnej.

Międzynarodowe prawo jazdy jest wydawane przez każdego starostę, na wniosek osoby zainteresowanej, za opłatą na podstawie krajowego prawa jazdy. Międzynarodowe prawo jazdy jest wydawane na okres 3 lat, nie dłużej jednak niż na okres ważności krajowego prawa jazdy.

Zobacz serwis: Powiat

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama