reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Kiedy można stracić prawo jazdy?

Kiedy można stracić prawo jazdy?

Za większość wykroczeń drogowych ustawodawca przewidział mandat i punkty karne. Podczas, gdy kolejne mandaty uszczuplają nasz budżet, to przekroczenie limitu punktów karnych wiązać się będzie z utratą prawa jazdy. Kiedy tak się stanie?

Kierowca doświadczony a początkujący

Zasadniczą różnicą między kierowcą początkującym (określanym mianem „młodego kierowcy”) a doświadczonym jest nie tylko liczba godzin spędzonych za kierownicą samochodu. To także konsekwencje łamania przepisów drogowych. Zarówno jeden, jak i drugi za swoje przewinienia zostanie ukarany mandatem i punktami karnymi, jednak sytuacja młodego kierowcy przedstawia się zdecydowanie mniej korzystnie, niż kierowcy bardziej doświadczonego:

1) limit punktów karnych wynosi dla niego 20 (a nie 24, jak w przypadku doświadczonych kierowców);

2) młody kierowca nie może zredukować liczny posiadanych punktów karnych poprzez udanie się na szkolenie;

3) po przekroczeniu limitu punktów karnych, prawo jazdy zostaje automatycznie cofnięte.

Zobacz również: Jak uzyskać prawo jazdy?

Kiedy utracimy prawo jazdy?

Decyzję o cofnięciu prawa jazdy wydaje starosta również w przypadku:

• stwierdzenia na podstawie orzeczenia lekarskiego istnienia przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem (w tym również negatywny wynik badania psychologicznego, na które kierowany jest kierowca po przekroczeniu limitu 24 punktów karnych);

• utraty przez kierowcę kwalifikacji, co stwierdza się na podstawie wyniku egzaminu państwowego;

• niepoddania się: kontrolnemu sprawdzeniu kwalifikacji, badaniu lekarskiemu (na który kierowana jest m.in. osoba, która prowadziła pojazd w stanie nietrzeźwości) lub badaniu psychologicznemu.

Cofnięte prawo jazdy może zostać przywrócone. W tym celu należy złożyć wniosek o przywrócenie prawa jazdy, a ponadto przedstawić aktualne zaświadczenie lekarskie wystawione przez lekarza uprawnionego do badań kierowców, zaświadczenia o pozytywnym wyniku z egzaminu sprawdzającego kwalifikacje (jeżeli była taka konieczność) oraz dowód osobisty.

Orzeczenie sądu

Inną możliwością utraty prawa jazdy przez kierowcę jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów wydany przez sąd. Z orzeczeniem zakazu wiąże się bezpośrednio obowiązek zwrotu prawa jazdy.

Po pierwsze, sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów, jeżeli osoba uczestnicząca w ruchu została skazana za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji (warto podkreślić w tym miejscu, że sąd w takiej sytuacji może, ale nie musi orzec takiego środka).

Prawo jazdy zostanie odebrane kierowcy, jeżeli popełniając przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji był w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia. Jeśli w wyniku takiego zdarzenia osoba poniosła śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu, kierowca zostanie pozbawiony prawa jazdy na zawsze.

Utrata prawo jazdy po zmianach

Po wejściu w życie ustawy o kierujących pojazdami, kwestia utraty prawa jazdy będzie się kształtować nieco inaczej.

Główną zmianą w tym zakresie jest brak możliwości zredukowania liczby punktów karnych. Osoba, która uzyska 24 punkty nie straci prawa jazdy, ale zostanie wysłana na kurs reedukacyjny. Udział w nim wyzeruje konto punktów karnych, ale sam kierowca będzie poddany szczególnemu nadzorowi. Jeżeli w ciągu jednego roku z kolejnych 5 lat przekroczy limit 24 punktów karnych, prawo jazdy zostanie mu odebrane.

Zobacz również serwis: Komunikacja

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przekroczenie limitu 24 punktów karnych może skończyć się dla kierowcy utratą prawa jazdy.
Przekroczenie limitu 24 punktów karnych może skończyć się dla kierowcy utratą prawa jazdy.

Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce69.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego Ryszard Stolarz

Ekspert w dziedzinie prawa handlowego i spółdzielczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama