reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Postępowanie sądowe > Jak złożyć wniosek o ustanowienie adwokata z urzędu?

Jak złożyć wniosek o ustanowienie adwokata z urzędu?

Pomoc adwokata lub radcy prawnego z urzędu można otrzymać także w ramach postępowania cywilnego. Jak i kiedy złożyć wniosek o ustanowienie pełnomocnika z urzędu?

Pomoc profesjonalnego pełnomocnika

Uzyskanie darmowej pomocy profesjonalnego pełnomocnika jest możliwe nie tylko w ramach postępowania karnego. Pomoc adwokata lub radcy prawnego, ustanowionego z urzędu, będzie można uzyskać także w przypadku spraw cywilnych. Taka możliwość będzie istnieć niezależnie od tego, czy strona uzyskała zwolnienie od kosztów sądowych, czy też nie.

Zobacz: Adwokat z urzędu w sprawie cywilnej

Możliwość uzyskania pomocy z urzędu jest gwarancją równego dostępu do wymiaru sprawiedliwości i pełni podobną rolę jak zwolnienie od kosztów.

Jak i kiedy napisać wniosek?

Jak wynika z treści art. 117 Kodeksu postępowania cywilnego ustanowienie adwokata lub radcy prawnego z urzędu dla osoby fizycznej następuje na jej wniosek. Podstawą przyznania takiej pomocy jest przede wszystkim stan majątkowy wnioskodawcy, który uniemożliwia mu ponoszenie wydatków na pełnomocnika bez uszczerbku dla utrzymania siebie i rodziny. Fakt ten należy potwierdzić, a do wniosku dołączyć oświadczenie o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania.

Niezależnie od stanu majątkowego sąd uznaje wniosek za uzasadniony, wtedy gdy uzna to za potrzebne (art. 117 ust. 4). Ustanowienie profesjonalnego pełnomocnika z urzędu nastąpi w sytuacji jeżeli zawiłość sprawy przekracza możliwości strony do samodzielnego występowania w sądzie.

Sam wniosek może być złożony w każdym momencie toczącego się postępowania. Nie ma również przeszkód, by wniosek o ustanowienie adwokata lub radcy prawnego został zgłoszony do sądu zanim jeszcze zostanie wniesiony pozew.

Wniosek o ustanowienie adwokata (radcy prawnego) można złożyć jeszcze przed wytoczeniem sprawy. We wniosku należy dokładnie określić o jaką sprawę chodzi.

Jaka treść wniosku?

Sam wniosek powinien spełniać warunki, jakie przepisy dotyczące procedury cywilnej przewidują dla pisma procesowego.

Zobacz: Treść pisma procesowego

Powinien on przede wszystkim zawierać dokładne oznaczenie żądania, czyli ustanowienie adwokata (radcy prawnego) z urzędu, jak również uzasadnienie, które wyjaśni, iż ze względu na zawiłość sprawy ustanowienie pełnomocnika będzie potrzebne, a strona, z uwagi na stan majątkowy, nie jest sama w stanie ponieść ciężaru wynagrodzenia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ustanowienie adwokata z urzędu jest niezależne od tego, czy strona uzyskała zwolnienie od kosztów sądowych. /fot.fotolia
Ustanowienie adwokata z urzędu jest niezależne od tego, czy strona uzyskała zwolnienie od kosztów sądowych. /fot.fotolia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Chmiel Kancelaria Radcy Prawnego

Piotr Chmiel - Kancelaria Radcy Prawnego z Rzeszowa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama