| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Inne pozwy > Właściwość sądu w sprawach z zakresu prawa pracy

Właściwość sądu w sprawach z zakresu prawa pracy

Specyfika sporów wynikających ze stosunku pracy spowodowała, iż ustawodawca postępowanie w sprawach z zakresu prawa pracy uregulował jako postępowanie odrębne. Oznacza to, iż w pierwszej kolejności zastosowanie mają przepisy regulujące odrębności postępowania z zakresu prawa pracy a następnie ogólne przepisy kodeksu postępowania cywilnego.

Jeżeli pracownik chce pozwać pracodawcę, który nie ma miejsca zamieszkania w Polsce, w takim wypadku właściwość ogólną sądu oznacza się według miejsca jego pobytu w Polsce, a gdy nie jest ono znane lub nie leży w Polsce - według ostatniego jego miejsca zamieszkania w Polsce.

Opłaty

Pracownik powinien pamiętać, iż w sprawach z zakresu prawa pracy nie ma obowiązku dokonania opłaty sądowej od pozwu. Zasada to doznaje jednak pewnych ograniczeń, mianowicie pracownik jest zobowiązany do uiszczenia opłaty podstawowej w wysokości 30 zł od:

  • apelacji
  • zażalenia
  • skargi kasacyjnej
  • skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia.

Ponadto pracownik zobowiązanych jest do dokonania opłaty sądowej od pozwu, jeżeli wartość przedmiotu sporu przewyższa 50.000 tysięcy. W takiej sytuacji pobiera się opłatę stosunkową wynoszącą 5 proc. wartości przedmiotu sporu.

Pracownik wniósł do sądu rejonowego pozew o zapłatę przez pracodawcę 10.000 złotych zł tytułem niewypłaconego wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Przy wniesieniu pozwu pracownik nie wnosi opłaty.

Pracownik wniósł do sądu rejonowego pozew o zapłatę przez pracodawcę 60.000 złotych tytułem niewypłaconego wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Przy wniesieniu pozwu pracownik wnosi opłatę w wysokości 5% kwoty 60.000 złotych czyli 3.000 złotych.

Pracownik wniósł do sądu rejonowego pozew o zapłatę przez pracodawcę 10.000 złotych zł tytułem niewypłaconego wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Przy wniesieniu pozwu pracownik nie był zobowiązany do wniesienia opłaty. Powództwo zostało oddalone i pracownik chce wnieść apelacje od wyroku – apelacja podlega opłacie w wysokości 30 złotych.

Pracownik wniósł do sądu rejonowego pozew o zapłatę przez pracodawcę 60.000 złotych zł tytułem niewypłaconego wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Przy wniesieniu pozwu pracownik był zobowiązany do wniesienia opłaty stosunkowej w wysokości 5% kwoty 60.000 złotych czyli 3.000 złotych. Powództwo zostało oddalone i pracownik chce wnieść apelacje od wyroku – apelacja podlega opłacie w wysokości 5% wartości przedmiotu zaskarżenia.

Czytaj także

Ekspert:

Olga Borkowska

Aplikant adwokacki, specjalista z zakresu postępowania cywilnego.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pracownik przy wyborze sądu, do którego skieruje pozew powinien zwrócić uwagę na fakt, iż będzie musiał stawić się niejednokrotnie w sądzie celem dopilnowania sprawy.
Pracownik przy wyborze sądu, do którego skieruje pozew powinien zwrócić uwagę na fakt, iż będzie musiał stawić się niejednokrotnie w sądzie celem dopilnowania sprawy.

VAT 2019. Komentarz do zmian od 1 września 2019 r.89.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »