REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak przedawniają się roszczenia z umowy najmu lokali użytkowych?

Marta Jeleń
Radca prawny LL.M.
Przedawnienie roszczeń z umowy najmu lokali użytkowych. /fot. Fotolia
Przedawnienie roszczeń z umowy najmu lokali użytkowych. /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dochodzenie niektórych roszczeń na drodze prawnej może być ograniczone lub całkowicie wyłączone z uwagi na upływ terminu przedawnienia. W przypadku upływu terminu przedawnienia dłużnik (najemca) może odmówić spełnienia świadczenia (zapłaty czynszu, opłat dodatkowych, service charge, licznikowych itp.).

Kodeks cywilny wskazuje na ogólny dziesięcioletni termin przedawnienia oraz trzyletni termin przedawnienia – w przypadku roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

REKLAMA

REKLAMA

Czynsz najmu jest świadczeniem okresowym, a roszczenie o jego zapłatę przedawnia się z upływem 3 lat. Obok czynszu najmu najemca często zobowiązany jest do zapłaty opłat dodatkowych (np. za usługi marketingowe polegające na wspólnej reklamie najemców w mediach itp.), a także do zapłaty za zużyte przez najemcę media (np. energię elektryczną) na podstawie refaktury wystawionej przez wynajmującego.

O ile w przypadku opłat dodatkowych można rozważać, czy stanowią one świadczenia okresowe, czy też są to świadczenia związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, to w każdym z tych przypadków termin przedawnienia wynosi 3 lata. Problematyczna może okazać się kwestia terminu przedawnienia w przypadku refakturowania opłat za media, którą to czynność należałoby zakwalifikować jako czynność „odsprzedaży”. W tym przypadku może znaleźć zastosowanie art. 554 KC i wynikający z tego przepisu dwuletni termin przedawnienia roszczeń z tytułu sprzedaży dokonanej w zakresie działalności przedsiębiorstwa sprzedawcy (przez przedmiot przedsiębiorstwa, a według Kodeksu spółek handlowych przedmiot działalności, należy rozumieć określone przez wspólników i wyznaczone przez nich w umowie spółki z o.o. dopuszczalne ramy działalności powołanej struktury organizacyjnej). Pomimo, że w tej kwestii pojawiają się głosy za uznaniem 2-letniego okresu przedawnienia roszczeń o zapłatę należności za refakturowane media, to w przypadku, gdy wynajmujący nie sprzedaje energii w sposób zawodowy, roszczenie wynajmującego o zapłatę za media należy uznać raczej za roszczenie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej i zawartą umową najmu, które przedawni się z upływem trzyletniego okresu.

Ponadto należy wskazać na krótki, bo zaledwie roczny termin przedawnienia w przypadku roszczeń wynajmującego przeciwko najemcy o naprawienie szkody z powodu uszkodzenia lub pogorszenia rzeczy oraz roszczeń najemcy przeciwko wynajmującemu o zwrot nakładów na rzecz albo o zwrot nadpłaconego czynszu, art. 677 kc (zob. wyrok SN z dnia 17 października 1988 r. IV CR 258/88).

Kiedy Sąd oddali powództwo z powodu upływu okresu przedawnienia?

REKLAMA

Przedawnienie nie jest uwzględniane przez Sąd z urzędu, a jedynie na zarzut pozwanego. Sąd może jednak takiego zarzutu nie uwzględnić, jeśli w jego ocenie byłoby to sprzeczne z zasadami współżycia społecznego lub stanowiłoby nadużycie prawa podmiotowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie jest możliwe przedstawienie zamkniętego katalogu sytuacji, w których wysoce prawdopodobne jest, iż Sąd nie uwzględniłby zarzutu przedawnienia. Ze względu na generalny charakter przesłanek wyłączających uwzględnienie zarzutu możliwe jest jedynie wskazanie przykładów zaczerpniętych z orzecznictwa, które pozwalają na pewne dookreślenie wskazanych przesłanek.

Kwestią sporną jest to, czy możliwość zastosowania przesłanek niweczących podniesienie zarzutu przedawnienia zawsze musi być związana z negatywną oceną zachowania dłużnika, czy też wystarczy, aby podniesienie zarzutu miało istotnie negatywny wpływ na sytuację wierzyciela (zob. SN w wyroku z dnia 17 lipca 2009 r., IV CSK 163/09). Sąd może potraktować zarzut przedawnienia jako nadużycie prawa także wtedy, gdy opóźnienie w dochodzeniu roszczenia spowodowane jest przyczynami niezależnymi od obu stron lub nawet leży wyłącznie po stronie uprawnionego (wyrok SN z dnia 25 listopada 2010 r., III CSK 16/10 oraz wyrok SN z dnia 20 maja 2009 r., I CSK 386/08). W powołanym wyroku SN podkreślił, iż ważna jest ocena wpływu danego roszczenia na ogólną sytuację wierzyciela, np. gdyby strona pozwana wcześniej zwodziła powoda zapewniając, że dobrowolnie spełni świadczenie lub gdyby pozwany był jedynym lub też głównym kontrahentem powoda, a brak zaspokojenia roszczenia oznaczałby wysoce negatywne skutki dla wierzyciela.

Zobacz serwis: Nieruchomości

Ponadto, dla skutecznego podniesienia zarzutu nadużycia prawa nie jest konieczne powołanie się na konkretną zasadę współżycia społecznego, która zostanie naruszona podniesieniem tego zarzutu, wystarczy bowiem, że zarzut ten godziłby w ogólnie akceptowalne wartości społeczne lub kulturowe, np. w wynikające z art. 45 Konstytucji prawo do sądu (wyrok SN z dnia 21 października 2010 r., V CSK 236/10).

Podkreślić należy, że korzystanie z przesłanek niweczących zarzut przedawnienia traktowane powinno być jako sytuacja wyjątkowa, a przesłanki te powinny być ujmowane bardzo rygorystycznie (o konieczności bardzo ostrożnego i ograniczonego stosowania art.5 KC jako furtki umożliwiającej uniknięcie przez wierzyciela negatywnych skutków przedawnienia – SN w wyroku z dnia 12 lutego 2009 r., III CSK 272/08 oraz w wyroku z dnia 26 stycznia 2000 r., III CKN 566/98).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rzecznik Praw Obywatelskich broni prawa dziennikarzy TV Republika udziału w konferencjach prasowych rządu. Ministerstwa nie mają prawa do oceny działalności nadawców i sankcji wobec nich

  Pod koniec stycznia 2024 r. dziennikarze Telewizji Republika nie zostali wpuszczeni na konferencje prasowe Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministra Sprawiedliwości. Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że żaden przepis prawa nie przyznaje  organom administracji rządowej, w tym MKiDN, kompetencji do oceny działalności i ewentualnego stosowania sankcji wobec nadawców. Kompetencję tę ma Przewodniczący KRRiT.

  MSWiA: Wypłaty dodatków jeszcze w marcu. Trzy rozporządzenia o podwyżkach dodatków u policjantów, strażaków, SG i SOP w "szybkiej publikacji"

  Według planu podwyżki dodatków podległych MSWiA służb zostaną wypłacone jeszcze w marcu 2024 r. W "toku" Projekty nowelizacji rozporządzeń dotyczących uposażeń policjantów, strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa i Straży Granicznej.

  Zasiłek pielęgnacyjny 2024

  Zasiłek pielęgnacyjny w 2024 roku czeka weryfikacja. Ile wynosi zasiłek dla osoby niepełnosprawnej lub po 75 roku życia i czy wzrośnie w tym roku? Dla kogo dokładnie przewidziane jest to świadczenie? Gdzie złożyć wniosek o zasiłek pielęgnacyjny i jakie dokumenty załączyć?

  Podwyżka w przedszkolach. Zapłacisz 86,4 zł za 60 godzin płatnej opieki nad dzieckiem

  Bez zmian 5h darmowej opieki. Ale podwyżka płatnych godzin opieki nad dzieckiem w przedszkolu powyżej tego limitu. Od 1 września 2024 r. 

  REKLAMA

  5 mld złotych na asystencję osobistą osób z niepełnosprawnościami. Usługa dostępna w każdym powiecie dla osób powyżej 18 lat.

  5 mld zł rocznie będzie potrzebnych na asystencję osobistą osób z niepełnosprawnościami. Prezydencki projekt ustawy przewiduje dostępność usługi w każdym powiecie dla osób z niepełnosprawnościami powyżej 18 lat.

  Stosunki Polski i Ukrainy. Zwiększyła się liczba przestępstw. Jest projekt zmian w ustawie.

  Skala kontaktów polsko-ukraińskich wzrasta. Zwiększyła się liczba przestępstw popełnianych przez obywateli jednego państwa przebywających czasowo na terytorium drugiego. Powstanie mechanizm prawny współdziałania Polski i Ukrainy w zakresie przekazywania wykonania orzeczeń wydanych przez sądy

  Przywracanie praworządności w Polsce. Rozszerzenie pojęcia "zbrodnia". Minister Sprawiedliwości spotkał się z Zastępcą Sekretarza Generalnego Rady Europy [komunikat]

  Minister Sprawiedliwości, Adama Bodnar, spotkał się z Bjornem Bergem – Zastępcą Sekretarza Generalnego Rady Europy. Rozmawiali o przywróceniu praworządności w Polsce, ale też o rozszerzeniu pojęcia „zbrodnia”.

  Ponieśliście straty wskutek phisingu. Kto odpowiada za szkody, gdzie i jak domagać się rekompensaty poniesionych strat

  Problem ze stratami poniesionymi wskutek phishingu polega na tym, że o stratach dowiadujemy się zazwyczaj dopiero wtedy gdy oszust ulotnił się już z naszymi pieniędzmi. Czy to oznacza, że jesteśmy na z góry przegranej pozycji?

  REKLAMA

  Nowy wzór legitymacji emeryta-rencisty w formie dokumentu mobilnego (mLegitymacja). Od kiedy? Co się zmieni?

  Minister Rodziny i Polityki Społecznej przygotował nowy wzór legitymacji emeryta-rencisty w formie dokumentu mobilnego (mLegitymacja) m.in. w celu dostosowania do standardów technicznych w zakresie prezentacji dokumentów mobilnych w mObywatel 2.0. Gotowy jest już projekt rozporządzenia w tej sprawie, które ma wejść w życie po upływie 14 dni od daty jego ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

  46.000.000,00 zł i 1100 zadań. Rozpoczęły się kolejne edycje budżetów obywatelskich. Pomysłów do realizacji nie brakuje. Są też pieniądze.

  Budżety obywatelskie na stałe wpisały się w codzienną działalność samorządów. Tworzą je nie tylko te z nich, które mają taki obowiązek. Budżet obywatelski to szczególna forma konsultacji społecznych. Dzięki niemu mieszkańcy w bezpośrednim głosowaniu decydują corocznie o części wydatków budżetu.

  REKLAMA