reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Wnioski > Podział majątku wspólnego

Podział majątku wspólnego

Jednym ze skutków zawarcia małżeństwa jest powstanie majątku wspólnego małżonków. Majątek ten powstaje z mocy ustawy. W pewnych okolicznościach małżonkowie mogą jednak go podzielić.

Majątek wspólny małżonków można podzielić dopiero po ustaniu wspólności majątkowej. Jeżeli między małżonkami istnieje ustrój wspólności majątkowej, wtedy nie można podzielić wspólnego majątku.

Zniesienie wspólności

Wspólność małżeńska powstaje z mocy prawa w momencie zawarcia małżeństwa. Natomiast ustaje na skutek:

  • rozwodu,
  • separacji,
  • unieważnienia małżeństwa,
  • sądowego zniesienia współwłasności.

Odrębnym sposobem zniesienia wspólności majątkowej jest małżeńska umowa majątkowa. Strony same w drodze intercyzy mogą postanowić o ustanowieniu rozdzielności majątkowej. Aby jednak umowa wywierała skutki prawne musi być zawarta w formie aktu notarialnego.

Zobacz również: Czy można ustanowić rozdzielność majątkową przed rozwodem?

Umownie lub przed sądem

Jeżeli nastąpi już zniesienie wspólności majątkowej wtedy można przystąpić do podziału samego majątku. Strony mogą uczynić to umownie albo w drodze postępowania przed sądem. Co do zasady jeżeli między małżonkami istnieje zgoda, co do podziału majątku wtedy łatwiej, szybciej i taniej dokonają tego przez umowę o podział majątku wspólnego. Jeżeli natomiast między małżonkami nie ma konsensusu co do podziału wtedy można dokonać tego w postępowaniu nieprocesowym.

Umowa

Małżonkowie mogą podzielić majątek wspólny w drodze umowy. Tego typu rozwiązanie jest możliwe tylko i wyłącznie gdy obydwoje małżonkowie zgadzają się na podział. Musi bowiem istnieć konsensus. Umowa o podział majątku może mieć dowolną formę. Jednak jeżeli w skład majątku wspólnego małżonków wchodziła nieruchomość wtedy umowa musi mieć formę aktu notarialnego.

Przed sądem

Podziału majątku wspólnego można dokonać również w drodze postępowania sądowego. Jest to postępowanie nieprocesowe a sądem właściwym w takich sprawach jest zawsze sąd rejonowy. Nie ma tu znaczenia wartość dzielonego majątku. Miejscowo właściwym jest sąd miejsca położenia majątku.

Do działu majątku wspólnego stosuje się odpowiednio przepisy o dziale spadku. Dział spadku natomiast odbywa się na takich samych zasadach jak zniesienie współwłasności.

W trakcie rozstrzygania o podziale majątku sąd decyduje również o ustaleniu nierównych udziałów małżonków w majątku wspólnym oraz o wydatkach i nakładach z majątku wspólnego na rzecz majątku osobistego lub odwrotnie.

Polecamy serwis: Małżeństwo

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Majątek wspólny małżonków- jak dokonać podziału?/ fot. Fotolia
Majątek wspólny małżonków- jak dokonać podziału?/ fot. Fotolia

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krajowy System Usług

(KSU)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama