REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samolot się opóźnił? Masz prawo do odszkodowania (od 250 do 600 eur), bezpłatnego wyżywienia, zakwaterowania w hotelu i nie tylko. Po swoje prawa sięga tylko mniej niż połowa uprawnionych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
opóźniony lot, odszkodowanie, odszkodowanie za opóźniony lot, samolot, pasażer
Samolot się opóźnił? Masz prawo do odszkodowania (od 250 do 600 eur), bezpłatnego wyżywienia, zakwaterowania w hotelu i nie tylko. Po swoje prawa sięga tylko mniej niż połowa uprawnionych
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Opóźnienie lotu samolotem to nierzadkie zjawisko, dlatego warto wiedzieć, że wiążą się z nim określone prawa pasażera lotniczego – poczynając od bezpłatnego wyżywienia, poprzez zakwaterowanie w hotelu, a na odszkodowaniu i zwrocie kosztów biletów lotniczych skończywszy. Z danych przedstawionych agencji Newseria Biznes przez dyrektora generalny DelayFix, Dominika Lewandowskiego, wynika, że z powyższych praw korzysta tylko mniej niż połowa uprawnionych pasażerów, na czym przewoźnicy (w samej Polsce) oszczędzają ponad 300 mln zł rocznie. W całej Europie natomiast, pozostaje nieodebranych aż 5 mld zł rekompensat.

Samolot przybył do miejsca docelowego z co najmniej 3-godzinnym opóźnieniem? Nie zapomnij o odszkodowaniu

Prawo do odszkodowania w przypadku opóźnionego lotu samolotem wynika z wyroku TSUE w sprawie Sturgeon przeciwko Condor Flugdienst GmbH z 19.11.2009 (sygn. akt C-402/07), którego terytorialny zakres zastosowania obejmuje:

REKLAMA

  • loty odbywające się po terytorium UE oraz rozpoczynające się na terytorium UE i kończące poza obszarem UE, bez względu na to czy linia lotnicza to przewoźnik europejski, czy spoza UE oraz

  • loty rozpoczynające się w państwie trzecim i kończące na terytorium UE, pod warunkiem, że linia lotnicza to przewoźnik europejski.

REKLAMA

Na jego podstawie, każdemu pasażerowi samolotu, który przybył do miejsca docelowego z co najmniej 3-godzinnym opóźnieniem, przysługuje prawo do odszkodowania od przewoźnika obsługującego opóźniony lot. Należy przy tym podkreślić, że istotna jest – w tym przypadku – godzina przybycia samolotu do miejsca docelowego, a nie godzina jego wylotu. Jeżeli bowiem wylot samolotu byłby opóźniony np. o 3 godziny, ale samolot przybyłby do miejsca docelowego z 2,5 godzinnym opóźnieniem (ponieważ 0,5 godziny zostałoby „nadrobione” przez pilota w czasie lotu) – odszkodowanie nie będzie przysługiwało. 

Jedynymi przypadkami, w których przewoźnik nie będzie zobowiązany do wypłaty pasażerowi odszkodowania za opóźniony lot (nawet pomimo spełnienia powyższej przesłanki) – są sytuacje, w których opóźnienie nastąpiło na skutek nadzwyczajnych okoliczności, których nie można było uniknąć pomimo podjęcia wszelkich racjonalnych środków. Okoliczności takie, mogą przede wszystkim zaistnieć w przypadku:

  • złych warunków meteorologicznych,

  • klęski żywiołowej,

  • destabilizacji politycznej,

  • zagrożenia bezpieczeństwa,

  • uderzenia ptaków (zderzenia samolotu z ptakiem),

  • ukrytych wad produkcyjnych samolotu lub

  • strajków strony trzeciej, np. personelu lotniska.

Odszkodowanie za opóźniony lot samolotem – o jaką kwotę można się ubiegać?

W przypadku opóźnienia przylotu samolotu do miejsca docelowego o co najmniej 3 godziny (jeżeli nie było to spowodowane nadzwyczajnymi okolicznościami, których nie można było uniknąć) – pasażerowi przysługuje od przewoźnika obsługującego opóźniony lot, odszkodowanie w następującej wysokości:

  • 250 euro – w przypadku lotu do 1500 km,

  • 400 euro – w przypadku lotu w UE dłuższego niż 1500 km i każdego innego lotu o długości 1500-3500 km i odpowiednio

  • 600 euro – w przypadku każdego innego lotu.

Odszkodowanie za opóźniony lot samolotem – w jaki sposób należy się o nie ubiegać?

Na wstępie, należy zaznaczyć, że nie należy zanadto zwlekać z ubieganiem się o odszkodowanie za opóźniony lot samolotem, ponieważ z upływem roku od dnia przylotu do miejsca docelowego – roszczenie się przedawnia

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Celem uzyskania odszkodowania za opóźniony lot, należy:

  1. złożyć reklamację przewoźnikowi obsługującemu opóźniony lot (wysokość należnego odszkodowania można wyliczyć za pomocą kalkulatora dostępnego pod adresem: https://konsument.gov.pl/kalkulator-praw-pasazerow-linii-lotniczych/),

  2. jeżeli natomiast linia lotnicza odmówi wypłaty lub nie odpowie na reklamację w terminie 30 dni od dnia jej złożenia, przysługuje prawo do:

    • złożenia wniosku o wszczęcie postępowania ADR (tj. pozasądowego postępowania polubownego) do Rzecznika Praw Pasażerów przy Urzędzie Lotnictwa Cywilnego (https://pasazerlotniczy.ulc.gov.pl/zloz-wniosek) – jeżeli lot miał się odbyć z Polski lub z kraju trzeciego (spoza UE) na lotnisko obsługiwane przez wspólnotowych przewoźników lotniczych (i pod warunkiem, że linia lotnicza to przewoźnik europejski),

    • złożenia skargi do Europejskiego Centrum Konsumenckiego w Polsce – jeżeli linia lotnicza jest zarejestrowana w innym kraju UE lub alternatywnie

    • można od razu dochodzić swoich roszczeń na drodze sądowej.

Jakie jeszcze prawa przysługują pasażerom lotniczym w przypadku opóźnienia lotu samolotem?

W przypadku opóźnienia lotu samolotem – poza prawem do odszkodowania (które przysługuje na podstawie ww. wyroku TSUE), na podstawie rozporządzenia (WE) nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11.02.2004 r. ustanawiającego wspólne zasady odszkodowania i pomocy dla pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład albo odwołania lub dużego opóźnienia lotów – pasażerowi lotniczemu przysługuje jeszcze szereg innych praw. W tym przypadku, jest jednak istotna nie tylko długość opóźnienia, ale również długość trasy opóźnionego lotu. I tak – za „opóźniony lot”, uznawany jest:

  • lot do 1500 km, opóźniony o min. 2 godz.,

  • lot w UE dłuższy niż 1500 km i każdy inny lot o długości 1500-3500 km, opóźniony o min. 3 godz. oraz

  • każdy inny lot, opóźniony o min. 4 godz.

Po upływie wskazanego powyżej czasu (odpowiedniego ze względu na długość lotu) – pasażerom opóźnionego lotu (objętego zakresem terytorialnym rozporządzenia, który jest taki sam jak zakres ww. wyroku TSUE, na podstawie którego można ubiegać się odszkodowanie za opóźniony lot) przysługuje prawo do:

  • bezpłatnego wyżywienia, tj. posiłków i napojów w ilości adekwatnej do czasu oczekiwania lub vouchera na ich zakup. Jeżeli żadne z powyższych nie zostanie zagwarantowane przez przewoźnika, a pasażer samodzielnie poniesie ww. koszty – będzie on mógł domagać się od linii lotniczej zwrotu poniesionych z tego tytułu kosztów, na podstawie przedstawionych paragonów lub faktur;

  • zakwaterowania w hotelu oraz transportu pomiędzy lotniskiem a hotelem – gdy występuje konieczność oczekiwania przez jedną lub więcej nocy. Jeżeli nie zostaną one zapewnione na czas przez linię lotniczą – analogicznie jak w przypadku wyżywienia – pasażer może domagać się zwrotu poniesionych z tego tytułu kosztów, na podstawie przedstawionych paragonów lub faktur;

  • zapewnienia przez przewoźnika możliwości odbycia dwóch rozmów telefonicznych lub wysłania dwóch wiadomości e-mail oraz

  • prawo do zwrotu (nie później niż w terminie 7 dni) kosztów biletów lotniczych lub zaoferowania innego połączenia z punktem docelowym – jeżeli opóźnienie wynosi co najmniej 5 godzin.

Sprawdź >>> Dziennik Gazeta Prawna - subskrypcja cyfrowa

Podstawa prawna:

  • Wyrok TSUE w sprawie Sturgeon przeciwko Condor Flugdienst GmbH z 19.11.2009, sygn. akt C-402/07 (https://curia.europa.eu/juris/liste.jsf?num=C-402/07&language=pl)

  • Ustawa z dnia 3.07.2002 r. – Prawo lotnicze (t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 2110)

  • Rozporządzenie (WE) nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11.02.2004 r. ustanawiające wspólne zasady odszkodowania i pomocy dla pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład albo odwołania lub dużego opóźnienia lotów, uchylające rozporządzenie (EWG) nr 295/91 (Dz.Urz.UE.L 2004 Nr 46, str. 1)

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek mieszkaniowy 2025: dla kogo, ile, kryteria dochodowe i normatywy

W trakcie pierwszych miesięcy bieżącego roku, koszty mieszkaniowe nie rosły już tak dynamicznie jak wcześniej. Musimy jednak pamiętać o skali wcześniejszych zmian. Przykładowo, w lipcu 2024 r. prąd dla gospodarstw domowych podrożał o około 20%. Główny Urząd Statystyczny podaje, że przez rok (od maja 2024 r.) użytkowanie mieszkania lub domu razem z nośnikami energii zdrożało o około 11%. Trudno się więc dziwić, że użytkownicy mieszkań i domów narzekają na koszty. Mamy jednak dla nich pewną dobrą wiadomość. Mianowicie, niedawno wzrosły kryteria dochodowe dotyczące dodatku mieszkaniowego. Warto przypomnieć na czym polega taka forma pomocy mieszkaniowej.

Waloryzacja emerytur i rent 2026: Projekt rozporządzenia Rady Ministrów już gotowy [RD216]

Rząd przygotował projekt rozporządzenia ws. waloryzacji emerytur i rent w 2026 roku [RD216]. Zgodnie z propozycją, świadczenia wzrosną jedynie o ustawowe minimum – 20% realnego wzrostu płac. Brak porozumienia w Radzie Dialogu Społecznego sprawił, że decyzję podjęła sama Rada Ministrów.

UE szykuje nowy wspólny dług i nowe podatki. Anna Bryłka alarmuje: to finansowa pułapka dla Polski i krok w stronę federalizacji Unii Europejskiej

Komisja Europejska chce wprowadzić nowe źródła dochodów budżetowych i zaciągnąć kolejny wspólny dług. posłanka do Parlamentu Europejskiego Anna Bryłka przestrzega: to zagrożenie dla suwerenności i budżetu Polski.

Który prezydent ułaskawił najwięcej osób?

Ile ułaskawień w ciągu swoich dwóch kadencji wydał Andrzej Duda? Który prezydent ułaskawił najwięcej osób? Ile było odmów ułaskawienia? Dane z kancelarii prezydenta.

REKLAMA

Równa płaca dla kobiet i mężczyzn – nowe obowiązki, nowe możliwości dla controllingu

Nadchodzące zmiany prawne, wynikające z unijnej Dyrektywy o jawności wynagrodzeń (2023/970), wymuszają na firmach nie tylko zwiększenie przejrzystości w polityce płacowej, ale również wprowadzenie zupełnie nowych standardów raportowania i analizy danych personalnych. Eksperci firmy Controlling Systems wskazują, że to zadanie wymaga ścisłej współpracy działów HR, IT oraz controllingu, który coraz częściej wychodzi poza swoją tradycyjną rolę finansową i staje się strategicznym partnerem w zarządzaniu kapitałem ludzkim.

Czy UE zakaże faktycznie używania kominków na drewno? Eksperci ostrzegają przed skutkami zmian w Ekoprojekcie

W Brukseli odbyło się 25 czerwca 2025 r. forum konsultacyjne Komisji Europejskiej poświęcone rewizji tzw. rozporządzenia ekoprojektu dla miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń (MOP), czyli m.in. kominków, pieców i wkładów opalanych drewnem. Nowe propozycje zmian wzbudzają poważne kontrowersje i obawy wśród producentów, przedstawicieli organizacji branżowych oraz ekspertów, a przede wszystkim wśród użytkowników takich urządzeń. W opinii wielu uczestników spotkania, w tym reprezentantów polskiej branży, propozycje Komisji mogą w praktyce doprowadzić do likwidacji legalnego rynku urządzeń grzewczych na drewno w całej Unii Europejskiej.

Podwyżka minimalnej stawki godzinowej o zaledwie 90 groszy w 2026 roku wywołała burzę. Nawet pracodawcy są przeciwko propozycji rządu

Zaledwie 90 groszy więcej za godzinę pracy – tyle wynosi rządowa propozycja podwyżki stawki minimalnej na 2026 rok. „To wstyd, nie podwyżka” – grzmią związkowcy i ostrzegają: taka decyzja to cios w usługi publiczne i dalsze spłaszczanie płac. Nawet pracodawcy są przeciwko propozycji rządu.

Koniec z przerwą na papierosa (i e-papierosa) w miejscu pracy (nawet na takiego, który nie zawiera w swoim składzie nikotyny). Nowe przepisy, eliminujące nadużywaną przez pracowników lukę prawną, już obowiązują

W dniu 5 lipca 2025 r. weszły w życie przepisy, które zmieniły definicję papierosów elektronicznych (potocznie zwanych e-papierosami), obejmując nią również wyroby niezawierające w swoim składzie nikotyny. Tym samym – niemożliwym stało się „obchodzenie” przez pracowników zakazu palenia w pomieszczeniach zakładu pracy, zasłaniając się tym, że używane jest urządzenie z płynem beznikotynowym, czego – w praktyce – pracodawca nie mógł w żaden sposób zweryfikować.

REKLAMA

Uwaga seniorzy: już nie na wnuczka, a na: reklamację w banku. Nowy rodzaj oszustwa

Uwaga seniorzy: już nie na wnuczka, a na: reklamację w banku. Na rynku pojawił się nowy rodzaj oszustwa. Polega ono na tym, że przestępcy oferują pomoc w próbie wyłudzenia środków od banku z tytułu rzekomych luk w jego systemach. W rzeczywistości żadnych luk nie ma, a osoba składająca wniosek reklamacyjny, oparty na nieistniejących podstawach, może zostać pociągnięta nawet do odpowiedzialności karnej.

Koszty budowy domu jednorodzinnego 2025-2026. Jak zmieniają się ceny działek, materiałów budowlanych? Na czym można zaoszczędzić?

Czy w 2020 roku można było przewidzieć, że budowa domu w Polsce zdrożeje o blisko połowę w ciągu zaledwie pięciu kolejnych lat? Eksperci Extradom.pl przedstawili prognozy na najbliższą przyszłość, oparte o analizę kosztów budowy domu od 2021 do 2025 roku.

REKLAMA