REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co zrobić, gdy skończy się gwarancja?

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Brak gwarancji nie wyklucza prawa do reklamacji.
Brak gwarancji nie wyklucza prawa do reklamacji.

REKLAMA

REKLAMA

Produkt na gwarancji popsuł się tuż po tym jak ta wygasła? Nie oznacza to jednak, że nie mamy szans. Trzeba sprawdzić, czy upłynął już czas na reklamację z ustawy.

„Kupiłem rower, na który dostałem od sprzedawcy półroczną gwarancję. Niestety rower zepsuł się tuż po tym, jak straciła ona ważność. Czy mogę coś jeszcze z tym zrobić?” -  pyta jeden z użytkowników naszego forum.

REKLAMA

REKLAMA

Takie pytanie to przejaw złego rozumowania tego, czym w ogóle jest gwarancja. Większość z konsumentów odruchowo łączy ją z uprawnieniem do reklamacji. Dla iluż z nas pierwszą czynnością po zepsuciu się produktu, będzie przerzucenie sterty dokumentów w poszukiwaniu dokumentu gwarancyjnego?

Takie działanie to objaw naszej błędnej świadomości prawnej. Sądzimy bowiem, że gwarancja jest właśnie tym dokumentem, dzięki któremu możemy skutecznie zareklamować wadliwy produkt. Taką świadomość niejednokrotnie podtrzymują sprzedawcy, zastrzegając, że „bez gwarancji reklamacja nie będzie uwzględniana”. Z taką sytuacją możemy się spotkać zwłaszcza przy reklamacji towarów elektronicznych. W punktach sprzedaży operatorów telekomunikacyjnych sprzedawcy wprost mówią, że telefon owszem można przynieść do naprawy, ale tylko za przedstawieniem ważnej gwarancji, czego uświadczył sam autor tego artykułu.

Zobacz: Przedłużająca się naprawa gwarancyjna - co zrobić?

Reklamacja bez gwarancji – czy to możliwe?

Prawda jest jednak zgoła odmienna. Reklamacja wcale nie zależy od tego, czy na towar dostaniemy gwarancję. Jest ona bowiem jedynie dodatkowym uprawnieniem konsumenta. Z tego faktu wypływa jedna poważna konsekwencja.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Reklamacja to uprawnienie dodatkowe, które wcale nie jest nam niezbędne do reklamacji.

REKLAMA

Podstawowym uprawnieniem konsumenta jest reklamacja na podstawie ustawy. Ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej. Każdy konsument może skorzystać z uprawnień, które przysługują na jej podstawie. Co najważniejsze poza jednym wyjątkiem (sprzedaż rzeczy używanej) zawsze trwają one dwa lata, co więcej niekiedy są korzystniejsze dla konsumenta niż sama gwarancja.

W odróżnieniu od gwarancji uprawnień z ustawy sprzedawca, czy producent nie mogą zmienić. Na podstawie ustawy konsument może skierować do sprzedawcy żądanie bezpłatnej naprawy albo wymiany produktu. 

Zobacz: Czy gwarancja rzeczywiście opłaca się konsumentowi?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Reforma Trybunału Konstytucyjnego - dwie ustawy przyjęte przez Sejm

Reforma Trybunału Konstytucyjnego coraz bliżej - dwie ustawy zostały przyjęte przez Sejm. Teraz trafią do Senatu. Po wprowadzeniu reformy moc utracą trzy ustawy: o statusie sędziów TK, o organizacji i trybie postępowania przed TK oraz przepisy wprowadzające ustawę o organizacji i trybie postępowania przed TK.

Nowa definicja gwałtu w Kodeksie karnym z dłuższym vacatio legis

Nowa definicja gwałtu w Kodeksie karnym - będzie dłuższe vacatio legis dla zmiany definicji zgwałcenia. Daje się tym samym więcej czasu sędziom, prokuratorom, policjantom i środowisku naukowemu na zapoznanie się z nowymi przepisami.

300 zł dla sołtysa po 7 latach pełnienia funkcji. Wystarczy 3 świadków. Sejm zmienił przepisy

W dniu 24 lipca 2024 r. Sejm uchwalił dwie (rozpatrywane wspólnie) nowelizacje ustaw - senacką i poselską - dotyczące świadczenia dla sołtysów. Zmienione przepisy przewidują m.in., że sołtysi będą mogli uzyskać świadczenie po siedmiu, a nie po ośmiu latach pełnienia funkcji sołtysa, niezależnie od liczby kadencji.

Kiedy wypłata 300 plus?

Pierwsze wypłaty 300 plus są już na kontach rodziców. Wciąż można składać wnioski o 300 zł. Warto się pospieszyć. Zasada jest prosta. Im szybciej wniosek trafi do ZUS, tym szybciej nastąpi wypłata.

REKLAMA

Przedłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności - Sejm uchwalił nowelizację ustawy

Maksymalnie o sześć miesięcy zostanie przedłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopnia niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r. Tak przewiduje nowelizacja ustawy, którą właśnie uchwalił Sejm. Regulacja trafi teraz do prac w Senacie.

Rynek książki w agonii. Kryzys uderza szczególnie w małych wydawców

Rynek książki znajduje się w głębokim kryzysie. Sytuacja mniejszych podmiotów na rynku wydawniczym i rynku książki jest dramatyczna. Tak stwierdza prezeska Polskiej Izby Książki Magdalena Hajduk-Dębowska podczas sejmowej podkomisji stałej do spraw czytelnictwa i prawa autorskiego.

Czy organ publiczny może wdrożyć jeden system dla zgłoszeń wewnętrznych i zewnętrznych?

Większości jednostek samorządu terytorialnego będzie jednocześnie podmiotem prawnym zobowiązanym do wdrożenia systemu zgłoszeń wewnętrznych i organem publicznym zobowiązanym do wdrożenia zgłoszeń zewnętrznych.

Polska staje się atrakcyjnym rynkiem pracy. Coraz więcej cudzoziemskich pracowników jest zatrudnionych w naszym kraju

1 mln 160 tys. osób – tylu cudzoziemców pracowało w Polsce legalnie i podlegało ubezpieczeniom społecznym pod koniec czerwca 2024 r. Od marca br. ich liczba zwiększyła się o blisko 22 tys. osób. Największą grupę wśród pracujących obcokrajowców stanowią Ukraińcy - jest ich 771 tys.

REKLAMA

Darmowy żłobek, również prywatny, dla wszystkich? To miasto ma takie ambicje. Rządzący pomagają. Co pozostałymi częściami Polski?

Darmowy żłobek, również prywatny, dla wszystkich? To miasto ma takie ambicje, a rządzący pomagają. Co z dostępnością w pozostałych częściach Polski? Na mapie są białe plamy, w których rodzice nie mają dostępu do żadnej formy opieki żłobkowej. Ich sytuację trzeba zmienić.

Darowizna od siostry z majątku wspólnego. Ten jeden warunek daje zwolnienie

Darowizna od siostry podlega zwolnieniu od podatku także w przypadku, gdy pochodzi ze wspólnego małżeńskiego majątku. Fiskus to potwierdza w najnowszej interpretacji. Jest jednak jeden warunek, potrzebna jest zgoda drugiego małżonka do dokonania darowizny z majątku wspólnego.

REKLAMA