reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Gwarancja > Przedłużająca się naprawa gwarancyjna – co zrobić?

Przedłużająca się naprawa gwarancyjna – co zrobić?

Reklamacja na podstawie gwarancji może powodować wiele kłopotów. Co zrobić w sytuacji, gdy naprawa gwarancyjna jest nieskuteczna albo się przedłuża?

Wielu konsumentów mylnie utożsamia gwarancję z uprawnieniem do reklamacji. Po części to wina samych sprzedawców. „Reklamacja tylko na podstawie gwarancji” takie wywieszki można zobaczyć w wielu sklepach. Co jednak istotne jest to nie tylko nieprawda ale również naruszenie praw konsumenta, które może spowodować nałożenie na sprzedawcę dotkliwej kary.

Kłopotliwa gwarancja

Skutki takiego myślenia często są niepożądane. To, że gwarancja jest często bardziej źródłem kłopotów, niż uprawnień można się dowiedzieć dzięki tylko pobieżnej lekturze naszego forum. „Reklamowałam wózek dziecięcy na podstawie gwarancji. Po  kilku nieudanych naprawach zażądałam zwrotu pieniędzy. Producent stwierdził, iż gwarancja nie przewiduje uprawnienia do odstąpienia od umowy. Zaproponował jedynie obniżenie ceny o połowę. Co mi jednak po niesprawnym wózku?” pisze jedna z naszych użytkowniczek.

Zobacz: Reklamacja: Kiedy można żądać zwrotu pieniędzy?

Taka historia nie jest niestety odosobniona. Popularność udzielenia gwarancji tkwi nie tylko w znaczeniu, jakie do niej przywiązują klienci. jest ona powodowana także tym, że często gwarancja jest bardziej korzystna dla producentów i sprzedawców, niż konsumentów. Dlaczego?

Aby wyjaśnić sobie dlaczego trzeba najpierw odpowiedzieć na pytanie czym jest gwarancja i jakie ma znaczenia dla uprawnień konsumenckich. Wbrew pozorom znaczenie jej jest najczęściej żadne. Gwarancja to bowiem jedynie dodatkowe uprawnienie, które funkcjonuje  niezależnie od uprawnień z ustawy. O ile uprawnień ustawowych zmienić nie można, o tyle uprawnienia z gwarancji mogą być już modyfikowane. Najczęściej na niekorzyść konsumenta.

Wedle ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej odstąpienie od umowy jest możliwe już w przypadku pierwszego nieskutecznego załatwienia reklamacji (np. nieskutecznej naprawy). Gwarancja może stanowić, iż takie prawo przysługuje dopiero po trzech nieskutecznych naprawach.

Przedłużająca się naprawa

W przypadku otrzymania gwarancji wybór podstawy roszczeń reklamacyjnych (gwarancja czy ustawa) należy do konsumenta. Wybór ten ma istotne znaczenie, gdyż wedle orzecznictwa Sądu Najwyższego nie ma możliwości „mieszania uprawnień” z gwarancji i ustawy. Jeżeli zatem reklamację zgłosimy na podstawie gwarancji, wtedy też w tej konkretnej sprawie będziemy musieli korzystać z niej do końca. Przejście na uprawnienia wynikające z ustawy będzie możliwe, zdaniem SN w przypadku niemożności załatwienia sprawy na podstawie gwarancji (tak: wyrok SN z 4 listopada 2010 r., sygn. IV CNP 42/10).

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Reklamacja z gwarancji może różnić się od reklamacji z ustawy.
Reklamacja z gwarancji może różnić się od reklamacji z ustawy.

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Majzner

Ekspert z zakresu rachunkowości i podatków

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama