REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konkursy SMS-owe: interwencja UKE

Pułapki jakie na abonentów zastawiają organizatorzy konkursów SMS-owych wywołały reakcję UKE.
Pułapki jakie na abonentów zastawiają organizatorzy konkursów SMS-owych wywołały reakcję UKE.

REKLAMA

REKLAMA

Urząd Komunikacji Elektronicznej zainteresował się konkursami SMS-owymi i wysłał list do operatorów telekomunikacyjnych. Urząd jest szczególnie zaniepokojony praktyką operatorów, którzy nie chcą brać żadnej odpowiedzialności za konkursy SMS-owe.

Oburzenie abonentów, jakie wywołała niedawna loteria SMS-owa sieci Era, ma swoje dalsze konsekwencje. Czego można było się spodziewać, stanowisko w sprawie zajął Urząd Komunikacji Elektronicznej, który jest regulatorem rynku telekomunikacyjnego.

REKLAMA

„Mając na uwadze zwiększający się proceder wyłudzeń za pośrednictwem usług SMS Premium, a tym samym wzrost niezadowolenia klientów, którzy coraz częściej powyższe usługi utożsamiają z oszustwami, Prezes UKE zaapelował do operatorów, dysponentów numeracji oraz dostawców treści usług o podjęcie radykalnych kroków mających na celu wyeliminowanie nieuczciwego wykorzystywania numeracji Premium Rate” czytamy w komunikacie, jaki pojawił się na stronie internetowej UKE.

Klienci Ery oburzeni

REKLAMA

To pokłosie oburzenia, jakie wśród klientów Ery wzbudziła ostatnia loteria SMS-owa „Czy stałeś się dzisiaj milionerem”. Kontrowersje wzbudził sposób reklamowania konkursu, który mógł być mylący dla potencjalnych uczestników. W efekcie tego, wielu z nich wysyłając SMS-a ze zgłoszeniem do loterii nie miało świadomości, że bierze udział w płatnej części.

Co więcej wielu z abonentów Ery twierdzi, że decyzji o udziale w płatnej części loterii w ogóle nie podejmowali. Zarzucają przy tym organizatorom, że zostali wciągnięci do „zabawy” wbrew swojej woli.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

O sprawie można przeczytać również w naszym portalu. Jak można się przekonać treści reklamowe, jakie organizator wysyłał na telefony komórkowe rzeczywiście mogą wprowadzić w błąd. Zgodnie z reklamą SMS-y wysłane pod konkretny numer są za darmo, tyle ich wysłanie wiąże się z zakupem pakietu usług. Ponadto przyjrzeliśmy się również zasadom rządzącym konkursem, które były nader skomplikowane. Dość powiedzieć, że przez sto dni losowania głównej nagrody dziennej (czyli miliona złotych) nie wygrał żaden z uczestników.

Więcej: Abonenci Ery szykują pozew zbiorowy przeciwko sieci Era

Operator musi brać odpowiedzialność

REKLAMA

Na nieprawidłowości przy tego typu akcjach uwagę zwraca także Urząd Komunikacji Elektronicznej Prezes UKE wskazuje, że nagminną praktyką jest odsyłanie z reklamacją do organizatora loterii. Podobnie było w przypadku ostatniego konkursu, gdzie organizatorem był nie operator, a spółka z Krakowa.

Zwraca się uwagę również na wymogi staranności, jakiej operatorzy powinni dokładać przy rozpatrywaniu reklamacji abonentów. „W przypadku, gdy operator do udzielania odpowiedzi na składane reklamacje korzysta z usług firmy zewnętrznej - odpowiedzi na reklamacje są często kopiami wcześniejszych odpowiedzi, gdzie osoba jej udzielająca nie jest w stanie dopasować nawet formy listu (Pan/Pani) do adresata, co niewątpliwie odzwierciedla poziom zaangażowania firmy w rozwiązywanie problemów konsumentów” czytamy w komunikacie.

Zobacz: Jak sprawdzić cenę Premium SMS-a?

Operatorzy mają możliwości

Prezes UKE przypomina również, że operatorzy sami mają możliwości do ochrony swoich klientów przed pułapkami finansowymi, jakie wiążą się z SMS-ami typu Premium, za które ponoszona jest wysoka opłata.

W liście czytamy, iż każdy operator może m.in. umożliwić blokadę numerów o podwyższonej płatności, ustanowić limity kwotowe na usługi tego typu. Przypomina się, że także operatorzy „powinni bezwzględnie wymagać i egzekwować od dostawców usług/treści, aby ci działali zgodnie z zawartymi umowami, gdzie za najważniejsze należy przyjąć prawdziwość i przejrzystość informacji o koszcie usługi, a tym samym koszcie oraz liczbie wiadomości sms, które użytkownik musi przesłać.”

Zobacz serwis: Konsument - telekomunikacja

Źródło: www.uke.gov.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szef MON: Dodatki stażowe wypłacimy rok w rok, żeby zatrzymać odchodzenie z wojska. Awans da więcej niż 50 zł

Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak – Kamysz zapowiedział w Sejmie korzystne zmiany dla sił zbrojnych jak i poszczególnych żołnierzy. Przed nami modernizacja wojsk i więcej pieniędzy na wynagrodzenia mundurowych.

Rewolucja w Policji? Szkolenia 100% stacjonarne są historią? Szkolenia hybrydowe! Pierwsze zawodowe podoficerskie

Od 20 maja do 10 czerwca szkolenia hybrydowe policjantów. W Krakowie. Wdrożenie tego rozwiązania w całej Polsce zostałoby (prawdopodobnie) przyjęte z zadowoleniem przez mundurowych.

8 tys. zł dotacji do wzięcia. Rusza pilotażowy projekt wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm

8 tys. zł dotacji do wzięcia przez 195 przedsiębiorstw. Bank Światowy wybrał Koalicję na rzecz Polskich Innowacji (KPI) do wdrożenia w Polsce pilotażowego projektu wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm. Nabór do projektu rozpocznie się 23 maja 2024 r.

Zmiany dla rolników. Oznaczanie graficzne składników pochodzących od owadów i gotowe strefy produkcji rolniczej. Propozycje Kukiz'15 i PiS

W środę poseł Jarosław Sachajko z partii Kukiz’15 ogłosił trzy nowe projekty ustaw, które zostaną złożone przez klub PiS i koło Kukiz’15. 

REKLAMA

Od 1100 zł do 4400 zł – tyle możesz dostać na uzyskanie wykształcenia wyższego. Sprawdź kiedy złożyć wniosek i kto ma szansę.

Od 1100 zł do 4400 zł – takie dofinansowanie można dostać na uzyskanie wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski na przyszły rok akademicki można już składać. Jednak trzeba spełnić określone warunki.

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie. Czy świadczenia socjalne, otrzymywane przez pracownika z zakładowego funduszu socjalnego (ZFŚS), podlegają opodatkowaniu? Co mówi prawo podatkowe w tym zakresie?

Darowizna pieniędzy od babci lub dziadka. Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Czy darowizna pieniędzy od babci lub dziadka podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? To zależy od kilku czynników określonych precyzyjnie przez ustawodawcę. Sprawdźmy, kiedy taka darowizna środków pieniężnych w gotówce jest zwolniona z podatku, a kiedy może zostać opodatkowana.

Wybory do europarlamentu 2024. Osoby niepełnosprawne powinny pamiętać o tych terminach

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca 2024 r. Wyborcy niepełnosprawni i seniorzy muszą jednak wcześniej dopełnić niezbędnych formalności, jeśli chcą skorzystać z przysługujących im uprawnień. Mają na to kilka najbliższych dni.

REKLAMA

Dodatek do bonu energetycznego 300-1200 zł. Senat obniża jedną z 4 opłat za prąd. Obniżka dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł

Oszczędność dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł dotyczy okresu od 1 lipca 2024 r. do końca grudnia 2024 r. I wynika z zawieszenia opłaty mocowej. Taka propozycja powstała w Senacie. Będzie niedługo głosowana.

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. MON podało trzy wakacyjne terminy, pierwszy rusza już od 10 czerwca

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. Wojsko Polskie zaplanowało trzy terminy szkoleń w ramach programu „Wakacje z wojskiem”. Każdy termin obejmuje 27 dni. Pierwsze szkolenia MON zaplanowało w terminie od 10 czerwca do 6 lipca. Kto może skorzystać z tego szkolenia wojskowego, jak się zgłosić?

REKLAMA