REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co warto wiedzieć o umowie zawieranej z konsultantem?

Anna Woźnica
Dostawca usług telekomunikacyjnych jest zobowiązany do pisemnego potwierdzenia zmiany warunków umowy
Dostawca usług telekomunikacyjnych jest zobowiązany do pisemnego potwierdzenia zmiany warunków umowy

REKLAMA

REKLAMA

Obecne przepisy umożliwiają dostawcom usług telekomunikacyjnych zmianę warunków umowy zawartej z abonentem na piśmie za pomocą tzw. środków porozumiewania się na odległość. Dotyczy to w szczególności ustaleń telefonicznych między konsultantem a konsumentem.

Rejestrowanie rozmów

Możliwość zawierania umowy za pośrednictwem telefonu wiąże się z pewnymi ułatwieniami, ale może też być źródłem wątpliwości. W celu zabezpieczenia uprawnień abonentów ustawodawca nałożył na operatorów obowiązek utrwalenia i przechowywania przez okres 12 miesięcy oświadczeń dokonanych przez konsumentów w rozmowie telefonicznej.

REKLAMA

Pisemne potwierdzenie

Jednocześnie dostawca usług został zobowiązany do potwierdzenia abonentowi faktu złożenia oświadczenia o zmianie warunków umowy. W formie pisemnej i w ustalonym terminie (nie później niż w ciągu jednego miesiąca od dnia zlecenia zmiany) abonent powinien otrzymać pismo potwierdzające zmianę warunków umowy, oraz zakres i termin wprowadzenia zmian.

Potwierdzenie drogą elektroniczną

Dodatkowo, na żądanie abonenta, operator jest obowiązany do dostarczenia treści każdej proponowanej zmiany warunków umowy dokonanej za pomocą środków porozumiewania się na odległość, drogą elektroniczną. W tym celu abonent powinien wskazać adres poczty elektronicznej.

Zobacz:  Pułapki w umowach telekomunikacyjnych

Kurier

Często operatorzy, którzy telefonicznie ustalają warunki zmiany umowy, przesyłają następnie do domu klienta kuriera z umową. Należy pamiętać, że sama wizyta kuriera nie oznacza automatycznie przystąpienia do umowy. Dopiero podpisanie umowy przez zainteresowaną osobę jest równoznaczne z zawarciem umowy. Dlatego przed podpisaniem należy dokładnie zapoznać się z jej treścią.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie ma obowiązku podpisania umowy przywiezionej przez kuriera. Konsumentowi przysługuje prawo do namysłu, może nawet zrezygnować z zawarcia umowy. 

Odstąpienie od umowy

Umowa zawarta telefonicznie z konsultantem jest tzw. umową na odległość. W takiej sytuacji konsumentowi przysługuje prawo do odstąpienia od umowy w terminie 10 dni, bez konieczności podawania przyczyn. Oświadczenie o odstąpieniu musi być złożone w formie pisemnej, a do zachowania terminu wystarczy wysłać je przed jego upływem.

Zobacz: Jakie są skutki odstąpienia od umowy?

To samo dotyczy umowy, którą konsument podpisał w obecności kuriera posiadającego pełnomocnictwo do zawarcia umowy. W tym wypadku jest to umowa zawarta poza lokalem przedsiębiorstwa, a zatem konsumentowi przysługuje prawo do odstąpienia. 

Należy pamiętać, że uprawnienie do odstąpienia od umowy nie przysługuje abonentowi, który zawarł umowę w siedzibie operatora (np. w salonie sprzedaży, w sklepie), chyba, że przedsiębiorca dobrowolnie przyznał konsumentowi takie prawo.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

REKLAMA

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

REKLAMA

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA