REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można wypowiedzieć umowę jeśli zmienia się regulamin

Anna Śmigulska
Jeżeli zmienia się regulamin, konsument może wypowiedzieć umowę bez żadnych dodatkowych kosztów.
Jeżeli zmienia się regulamin, konsument może wypowiedzieć umowę bez żadnych dodatkowych kosztów.

REKLAMA

REKLAMA

Umowy z operatorami telekomunikacyjnymi zazwyczaj zwierane są na czas określony. Czasami w trakcie jej trwania może wystąpić zmiana regulaminu świadczenia usługi. W takiej sytuacji  konsument ma prawo albo przyjąć proponowaną zmianę i korzystać z usługi na innych warunkach albo z niej zrezygnować i umowę wypowiedzieć bez ponoszenia żadnych kar.

Niektóre umowy zawierane są na czas określony. Dotyczy to m.in. umów z operatorami telekomunikacyjnymi, umowę o dostęp do internetu albo kablówki. Przez cały czas trwania umowy zarówno przedsiębiorca, jak i konsument mają obowiązek wykonywać umowę zgodnie z jej warunkami.

REKLAMA

Zmiana w świadczeniu usługi

Może się jednak zdarzyć taka sytuacja, że regulamin świadczenia usług zostanie przez przedsiębiorcę zmieniony. Wtedy konsumentowi przysługuje wybór. Może przyjąć proponowane zmiany i np. korzystać z innych usług albo za inną kwotę albo też zrezygnować z przedstawionej propozycji i umowę wypowiedzieć. Większość konsumentów ma jednak obawy czy nie będą musieli wtedy zapłacić kary umownej za przedterminową rezygnację.

Nic nie płacisz

Konsument nie musi płacić kary umownej za wypowiedzenie umowy jeżeli operator zmienia regulamin świadczenia usługi.

REKLAMA

Obojętne jest czy zmiana ta dotyczy całości regulaminu czy też jest tylko jego uzupełnieniem. Tak naprawdę jest to po prostu zmiana umowy i od klienta zależy czy wyraża na nią zgodę. Bez znaczenia jest fakt, że czy umowa została zawarta na tzw. warunkach promocyjnych.

Ważny jest sposób informowania konsumenta o wprowadzeniu do regulaminu zmian. Muszą one być klientowi doręczone, w taki sposób aby mógł się z nimi zapoznać. Wtedy są ona wiążące.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedsiębiorca oprócz tego obowiązku musi również poinformować konsumenta o przysługującym mu prawie do rezygnacji z umowy.

Termin wypowiedzenia

Jeżeli konsument podejmuje decyzję o wypowiedzeniu umowy i nie chce być narażony na dodatkowe koszty, to musi to uczynić w odpowiednim czasie. Należy sprawdzić w umowie jaki został wskazany termin wypowiedzenia. Jest to okres, w którym trzeba złożyć oświadczenie bezpośrednio np. do Biura Obsługi Klienta albo wysłać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru.

Liczy się termin , kiedy list dotarł do adresata, a nie kiedy został wysłany.

Co zrobić jeśli operator żąda zapłaty kary umownej

W takiej sytuacji przewidzianych jest kilka możliwości. Konsument może zapłacić karę umowną z zastrzeżeniem zwrotu (np. w tytule przelewu napisać :”Z zastrzeżeniem zwrotu” ) a następnie dochodzić zwrotu w następujących trybach:

  • w postępowaniu mediacyjnym, które prowadzi prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej pod warunkiem, że tryb wyczerpania postępowania reklamacyjnego i zgody operatora na polubowne rozstrzygnięcie sporu,
  • przed stałym polubownym sądem konsumenckim przy prezesie Urzędu Komunikacji Elektronicznej - wniosek klienta może dotyczyć wyłącznie praw majątkowych (np. zapłaty określonej kwoty), zgoda operatora jest również niezbędna,
  • w postępowaniu przed sądem cywilnym - klient musi złożyć pozew do sądu powszechnego, wskazać roszczenie, określić wartość przedmiotu sporu.

Wariantem drugi w przedmiotowej sprawie jest nie zapłacenie przez klienta kary umownej. Aby przedsiębiorca mógł ją odzyskać musiałby wystąpić do sądu powszechnego z pozwem o zapłatę, a tym samym udowodnić zasadność wymaganej kwoty.

Przeczytaj również: Sąd polubowny przy Prezesie UKE

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

5000 zł na wakacje dla dzieci i młodzieży szkolnej. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000 zł na aktywizację dzieci i młodzieży szkolnej w czasie wakacji, czyli wakacyjna AktywAKCJA. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

REKLAMA

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

3200 zł miesięcznie na rehabilitację. Wnioski można składać do 7 czerwca 2024 r.

3200 zł miesięcznie na rehabilitację w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) informuje, że nabór wniosków o przyznanie środków finansowych potrwa do 7 czerwca 2024 r.

REKLAMA

Nawet 10 000 zł dla Kół Gospodyń Wiejskich w 2024 roku. Kwota ma być przeznaczona na działania ekologiczne

Nawet 10.000,- zł dofinansowania na działania w zakresie edukacji ekologicznej oraz promocji postaw proekologicznych w środowisku lokalnym może otrzymać jedno Koło Gospodyń Wiejskich od Fundacji Krajowej Grupy Spożywczej S.A. „Pomaganie krzepi”. Wnioski w programie grantowym „Eko-gospodyni” można składać do 31 lipca 2024 r.

Szkolenie wojskowe w wakacje. MON daje 6 tys. zł za miesiąc, do wyboru trzy terminy

Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) zaprasza na szkolenia wojskowe pod hasłem "Wakacje z wojskiem". Za miesiąc szkolenia wojsko proponuje 6 tys. zł. Chętnie mają do wyboru trzy terminy szkoleń. Projekt wakacyjnej służby wojskowej skierowany jest przede wszystkim do osób pełnoletnich w wieku 18-35 lat.

REKLAMA