reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - turystyka > Towary zakupione za granicą - czyli co można legalnie przywieźć z wakacji?

Towary zakupione za granicą - czyli co można legalnie przywieźć z wakacji?

Sezon wakacyjny w pełni, w związku z tym wielu z nas wybierze się na zagraniczne wycieczki, także te poza granicami Unii Europejskiej. Nierzadko chcemy z tych wojaży zabrać coś ze sobą choćby na pamiątkę, albo prezent dla bliskich. Poniższy artykuł pozwoli ustalić, co i na jakich zasadach możemy przewieźć przez granicę.

Gotówka

Zgłaszać trzeba m.in. wywóz pieniędzy poza Unię Europejską lub ich przywóz. Dotyczy to środków pieniężnych o wartości 10 tys. euro lub wyższej (lub równowartość w innej walucie). Zgłoszenia trzeba dokonać w formie pisemnej Służbie Celno-Skarbowej lub Straży Granicznej. Co ważne, zgłoszenie nie wiąże się z koniecznością ponoszenia żadnych opłat. Obowiązek złożenia zgłoszenia środków pieniężnych ma także podróżny przekraczający granicę między Polską a innymi państwami członkowskimi, z wyjątkiem podróżnych przekraczających granicę państwową z innymi państwami członkowskimi należącymi do obszaru Schengen. Strefę Schengen tworzą obecnie 22 państwa członkowskie Unii Europejskiej oraz Islandia, Norwegia, Szwajcaria i Liechtenstein.

Brak zgłoszenia jest traktowany jako wykroczenie skarbowe.

Polecamy: Restrukturyzacja firmy poprzez elastyczne formy zatrudnienia. Poradnik Gazety Prawnej 6/2020

Prezenty

Towary przywożone na użytek własny lub rodziny i prezenty są zwolnione z cła i podatku, o ile ich łączna wartość nie przekracza:

  1. 300 euro - jeśli podróż odbywa się samochodem, autobusem lub pociągiem,
  2. 430 euro - w przypadku podróży statkiem lub samolotem.

Alkohol i papierosy

Jeżeli podróżny wraca do UE transportem lądowym, to może przywieźć z podróży:
a) 40 papierosów, lub
b) 20 cygaretek, lub
c) 10 cygar, lub
d) 50 g tytoniu do palenia.

Jeżeli podróżny wraca do UE samolotem lub statkiem, może przywieźć:

a) 200 papierosów, lub
b) 100 cygaretek, lub
c) 50 cygar, lub
d) 250 g tytoniu do palenia.

Z kolei napoje alkoholowe są zwolnione z należności celnych i podatkowych, jeśli podróżny wraca z krajów poza UE i zachowa limity:

a) 1 litr alkoholu mocnego powyżej 22 proc. (np. wódka),
b) 2 litry alkoholu do 22 proc. (np. likier),
c) 4 litry wina,
d) 16 litrów piwa.

Zakazy i ograniczenia

Zakazem przewozu objęta jest żywność pochodzenia zwierzęcego, m.in. mięso, wędliny i nabiał. Przewóz przez granicę wyrobów z kości słoniowej jest również zabroniony. Natomiast przewóz przez granicę okazów roślin i zwierząt, które należą do gatunków zagrożonych wyginięciem, a także wykonanych z nich wyrobów jest możliwy tylko pod warunkiem uzyskania odpowiednich zezwoleń i świadectw.

Polecamy serwis: Prawa konsumenta

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Łukasz Poczyński

radca prawny

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Towary przywożone na użytek własny lub rodziny i prezenty są zwolnione z cła i podatku, o ile ich łączna wartość nie przekracza określonych wartości./Fot. Shutterstock
Towary przywożone na użytek własny lub rodziny i prezenty są zwolnione z cła i podatku, o ile ich łączna wartość nie przekracza określonych wartości./Fot. Shutterstock

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria LTCA

Kancelaria LTCA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi sp.k. specjalizuje się w profesjonalnym doradztwie prawnym i podatkowym na rzecz podmiotów prawa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama