REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Odstąpić od umowy o usługę turystyczną można tylko w określonych przypadkach i nie może nastąpić bez powodu. Przyczyną rezygnacji może być np. zmiana istotnych warunków umowy. W innym razie trzeba liczyć się z koniecznością zapłaty kary umownej.

Niekiedy biuro podróży już przed rozpoczęciem podróży jest zmuszone do zmiany istotnych warunków umowy. Konsument powinien zostać poinformowany o tym fakcie niezwłocznie. Mowa jest oczywiście o zmianach, które następują z przyczyn niezależnych od biura podróży. W takim przypadku organizator turystyki powinien przedstawić konsumentowi nową propozycję

REKLAMA

Nowa propozycja

Klient ma w takiej sytuacji dwie możliwości. Jedna z nich to przyjęcie propozycji zmiany umowy i wzięcie udziału w imprezie zastępczej o takim samym lub podobnym standardzie. W przypadku, gdyby standard nowej wycieczki był niższy klient może żądać zwrotu różnicy w cenie. Drugim rozwiązaniem jest możliwość odstąpienia od zawartej z biurem podróży umowy. Odstąpienie powoduje, że umowę uważa się za niezawartą, natomiast wszelkie wpłacone należności ulegają zwrotowi na rzecz klienta.

Konsument nie musi w takim przypadku płacić kary umownej.

Czy przysługuje odszkodowanie

Przypadek, w którym konsument musiał zrezygnować z umowy, ponieważ organizator turystyki zmienił warunki umowy lub też biuro podróży odwołało wycieczkę, powoduje że po stronie klienta może powstać szkoda. Przykładowo klient nie może znaleźć wycieczki o podobnym standardzie w tym samym terminie i o zbliżonej cenie. Jest zmuszony zapłacić więcej. Wówczas różnica w tych kwotach to będzie szkoda i konsument ma prawo żądać jej naprawienia, czyli zapłaty określonej kwoty pieniężnej.

Wyjątki

Odszkodowanie za niewykonanie umowy przysługuje, chyba że odwołanie imprezy turystycznej nastąpiło z powodu:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • zgłoszenia się mniejszej liczby uczestników niż liczba minimalna określona w umowie, a organizator powiadomił o tym klienta na piśmie w uzgodnionym terminie;
  • siły wyższej.

REKLAMA

Pan Marcin zawarł umowę biurem podróży. Przedmiotem umowy miał być wyjazd na narty do Austrii. Dwa tygodnie przed planowym wjazdem Pan Marcin złamał nogę. W tej sytuacji wycieczka na narty była bezcelowa i chciał z niej zrezygnować. Jednakże organizator turystyki nie wyraził na to zgody.

W takiej sytuacji nie ma podstaw prawnych do odstąpienia od umowy. Rezygnacja wiązałaby się z koniecznością poniesienia konsekwencji w postaci zapłaty np. kary umownej. Dlatego też warto jest ubezpieczyć się od tego typu zdarzeń losowych i przed zawarciem umowy o usługę turystyczną zawrzeć dodatkową umowę ubezpieczenia. Innym rozwiązaniem w tej sytuacji jest przenieść na osobę spełniającą warunki udziału w imprezie turystycznej wszystkie przysługujące mu z tytułu umowy o świadczenie usług turystycznych uprawnienia. Klient może to uczynić bez zgody organizatora turystyki. Natomiast warunkiem do zastosowania takiego rozwiązania jest to, że ta osoba musi jednocześnie przejąć wszystkie wynikające z tej umowy obowiązki. Pan Marcin powinien powiadomić buro podróży o tym przed rozpoczęciem imprezy turystycznej w terminie określonym w umowie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Do 600 euro odszkodowania za opóźniony albo odwołany lot. Zwrot 25% albo 50% ceny biletu za opóźniony pociąg

W przypadku opóźnionego albo odwołanego lotu samolotem podróżny (konsument) może otrzymać rekompensatę (odszkodowanie) od 250 do 600 euro. Natomiast za opóźnienie pociągu odszkodowanie w wysokości 25 proc. lub 50 proc. ceny biletu. Taką informację przekazała Polskiej Agencji Prasowej koordynator ECK Polska Renata Yanisiv. W przypadku noclegów można reklamować niezgodności z ofertą i warunkami umowy.

Bon senioralny już w tym kwartale. Taki jest plan rządu

Projekt ustawy o bonie senioralnym ma zostać przyjęty przez rząd w tym kwartale. Tak wynika z planu legislacyjnego Rady Ministrów. Wysokość bonu senioralnego ma wynosić maksymalnie 2150 zł. Osobą uprawnioną do korzystania z usług świadczonych w ramach bonu senioralnego będzie osoba, która ukończyła 75. rok życia.

e-Doręczenia w kancelariach komorniczych. System ma przynieść oszczędności finansowe

Komornicy sądowi jako pierwsi wprowadzają system e-Doręczeń. Docelowo dostęp do wszystkich postępowań komorniczych ma być cyfrowy. System e-Doręczeń ma przynieść kancelariom komorniczym znaczne oszczędności finansowe.

Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym

Znamy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie co prawda spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym.

REKLAMA

Jedna lekcja religii w szkole, dodatkowe w salkach katechetycznych. MEN: zmiany od 1 września 2025 roku

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że jedną lekcję religii tygodniowo w szkołach zamierza wprowadzić za pomocą rozporządzenia. Dodatkowe godziny mogą być realizowane w ramach zajęć w salkach katechetycznych - dodała.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo w tej sprawie.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo. Wysokość wynagrodzenia nauczyciela to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. To również dodatki do niego, w tym dodatek za wychowawstwo.

Odszkodowanie za opóźniony lot. Ile wynosi? Jak się o nie ubiegać?

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady WE 261/2004 ujednolica prawo lotnicze na terenie Unii Europejskiej. Rozporządzenie to określa zasady pomocy oraz odszkodowania dla podróżnych m.in. w przypadku opóźnionego lotu.

W listopadzie i grudniu 2024 r. wypłaty 1500 zł + dla rodziców dzieci od 12. do 35. miesiąca życia. Wnioski można składać od 1 października 2024 r.

Wnioski do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października. Wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska zapewniła, że pieniądze zostaną wypłacone do końca roku. Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk dodał, że Zakład będzie gotowy do obsługi tego zadania.

REKLAMA

Przedawnienie długów w 2024 r. Kiedy kończy się możliwość dochodzenia swoich roszczeń?

28 lipca 2018 r. zmianie uległy terminy przedawnień. Podstawowy termin przedawnienia długu został skrócony z 10 lat do 6. Część roszczeń jednak ulega przedawnieniu dużo wcześniej. Czym jest przedawnienie długu? Jakie warunki trzeba spełniać by dług się przedawnił? Jak liczyć przedawnienie długu?

W roku szkolnym 2024/2025 pojawią się nie tylko mydło i papier toaletowy. Barbara Nowacka mówi o nowym programie pilotażowym.

Od września 2024 r. nie tylko mydło i papier toaletowy w szkołach. Barbara Nowacka mówi o programie pilotażowym. Zdaniem RPO problem ubóstwa menstruacyjnego godzi w konstytucyjne prawo do nauki. MEN chce to sprawdzić.

REKLAMA