reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Odstąpienie od umowy

Odstąpić od umowy o usługę turystyczną można tylko w określonych przypadkach i nie może nastąpić bez powodu. Przyczyną rezygnacji może być np. zmiana istotnych warunków umowy. W innym razie trzeba liczyć się z koniecznością zapłaty kary umownej.

Niekiedy biuro podróży już przed rozpoczęciem podróży jest zmuszone do zmiany istotnych warunków umowy. Konsument powinien zostać poinformowany o tym fakcie niezwłocznie. Mowa jest oczywiście o zmianach, które następują z przyczyn niezależnych od biura podróży. W takim przypadku organizator turystyki powinien przedstawić konsumentowi nową propozycję

Nowa propozycja

Klient ma w takiej sytuacji dwie możliwości. Jedna z nich to przyjęcie propozycji zmiany umowy i wzięcie udziału w imprezie zastępczej o takim samym lub podobnym standardzie. W przypadku, gdyby standard nowej wycieczki był niższy klient może żądać zwrotu różnicy w cenie. Drugim rozwiązaniem jest możliwość odstąpienia od zawartej z biurem podróży umowy. Odstąpienie powoduje, że umowę uważa się za niezawartą, natomiast wszelkie wpłacone należności ulegają zwrotowi na rzecz klienta.

Konsument nie musi w takim przypadku płacić kary umownej.

Czy przysługuje odszkodowanie

Przypadek, w którym konsument musiał zrezygnować z umowy, ponieważ organizator turystyki zmienił warunki umowy lub też biuro podróży odwołało wycieczkę, powoduje że po stronie klienta może powstać szkoda. Przykładowo klient nie może znaleźć wycieczki o podobnym standardzie w tym samym terminie i o zbliżonej cenie. Jest zmuszony zapłacić więcej. Wówczas różnica w tych kwotach to będzie szkoda i konsument ma prawo żądać jej naprawienia, czyli zapłaty określonej kwoty pieniężnej.

Wyjątki

Odszkodowanie za niewykonanie umowy przysługuje, chyba że odwołanie imprezy turystycznej nastąpiło z powodu:

  • zgłoszenia się mniejszej liczby uczestników niż liczba minimalna określona w umowie, a organizator powiadomił o tym klienta na piśmie w uzgodnionym terminie;
  • siły wyższej.

Pan Marcin zawarł umowę biurem podróży. Przedmiotem umowy miał być wyjazd na narty do Austrii. Dwa tygodnie przed planowym wjazdem Pan Marcin złamał nogę. W tej sytuacji wycieczka na narty była bezcelowa i chciał z niej zrezygnować. Jednakże organizator turystyki nie wyraził na to zgody.

W takiej sytuacji nie ma podstaw prawnych do odstąpienia od umowy. Rezygnacja wiązałaby się z koniecznością poniesienia konsekwencji w postaci zapłaty np. kary umownej. Dlatego też warto jest ubezpieczyć się od tego typu zdarzeń losowych i przed zawarciem umowy o usługę turystyczną zawrzeć dodatkową umowę ubezpieczenia. Innym rozwiązaniem w tej sytuacji jest przenieść na osobę spełniającą warunki udziału w imprezie turystycznej wszystkie przysługujące mu z tytułu umowy o świadczenie usług turystycznych uprawnienia. Klient może to uczynić bez zgody organizatora turystyki. Natomiast warunkiem do zastosowania takiego rozwiązania jest to, że ta osoba musi jednocześnie przejąć wszystkie wynikające z tej umowy obowiązki. Pan Marcin powinien powiadomić buro podróży o tym przed rozpoczęciem imprezy turystycznej w terminie określonym w umowie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama