REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowa upadłość szansą na poprawę swojej sytuacji w dobie COVID

Barbara Marcinkowska
Specjalista do spraw merytoryczno-prawnych w dziale upadłości
Epidemia Covid 19 wpłynęła globalnie na gospodarkę, narażając ją na rosnący kryzys środowiskowy i ekonomiczny./Fot. Shutterstock
Epidemia Covid 19 wpłynęła globalnie na gospodarkę, narażając ją na rosnący kryzys środowiskowy i ekonomiczny./Fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Aktualne przepisy, które weszły w życie 24 marca 2020 roku ułatwiły dostępność do upadłości konsumenckiej. To furtka dla tych, których zadłużenie osiągnęło horrendalną wysokość w pandemii Covid 19.

Upadłość w związku z koronawirusem SARS-COV-2

Epidemia Covid 19 wpłynęła globalnie na gospodarkę, narażając ją na rosnący kryzys środowiskowy i ekonomiczny. Pozbawieni przychodów przedsiębiorcy, a także pracownicy firm borykający się z utratą zatrudnienia bądź zredukowania wynagrodzenia zostali narażeni nie tylko na chwilowe problemy finansowe, lecz często nawet na całkowite pozbawienie płynności czy wypłacalności. W tym ciężkim okresie, w momencie gdy posiadamy zobowiązania finansowe względem wielu instytucji, w tym bankowych, warto zwrócić uwagę na możliwości, które daje nam ustawodawca w prawie upadłościowym. Należy zaznaczyć, iż bieżące przepisy, które weszły w życie 24 marca 2020 roku ułatwiły dostępność do upadłości konsumenckiej, a także wyeliminowały dotychczasowe przesłanki hamujące ogłoszenie upadłości. Dotychczas, wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej podlegał oddaleniu, jeżeli dłużnik świadomie doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień wskutek rażącego niedbalstwa. Obecnie, ta przesłanka została usunięta i nie stoi na przeszkodzie ogłoszenia upadłości konsumenckiej.

REKLAMA

Plusy upadłości dla osób fizycznych

Skutkiem pozytywnego rozstrzygnięcia w postępowaniu upadłościowym dotyczącym osób fizycznych jest, przede wszystkim, możliwość ustalenia dogodnego planu spłaty, dostosowanego do ich bieżących przychodów, a także umorzenia pozostałej części zobowiązań. Dla podmiotów w najtrudniejszej sytuacji życiowej istnieje możliwość całkowitego umorzenia zobowiązań zaraz po zakończeniu postępowania upadłościowego. Jeżeli bowiem sytuacja upadłego w oczywisty sposób wskazuje, iż jest on trwale niezdolny do dokonywania jakichkolwiek spłat względem wierzycieli, wówczas sąd przychyli się do jego wniosku, umarzając istniejące długi.

Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!

Jeśli ta sytuacja dotknie Ciebie

Jeżeli wskutek wciąż rosnącej skali pandemii Twoje zadłużenie osiągnęło horrendalną wysokość, a Ty nie widzisz jakichkolwiek możliwości rozwiązania zaistniałej sytuacji, ogłoszenie upadłości będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem. Podjęcie działań w celu złożenia wniosku w przedmiocie upadłości w żaden sposób nie należy oceniać przez pryzmat porażki. Wręcz przeciwnie, decyzja o upadłości oznacza walkę o siebie i swoją przyszłość. Warto zatem zastanowić się nad dostępnymi rozwiązaniami i podjąć próbę poprawy jakości swojego życia. W celu pomocy warto zgłosić się do specjalistów, którzy w bardzo szybkim czasie pozwolą uzyskać wolność i nowe życie bez długów, a dodatkowo bez zbędnych nerwów związanych z postępowaniem przeprowadzą przez całą drogę, aż do momentu jego zakończenia.

Barbara Marcinkowska
Specjalista ds. merytoryczno-prawnych w dziale upadłości
Kancelaria Prawna RIO

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Prawa konsumenta

Autopromocja
Kancelaria Prawna RIO
Profesjonalna pomoc w zakresie restrukturyzacji i oddłużenia

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci. Już od 1 października 2024 r. Sprawdź, jak dostać świadczenia.

2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci już od 1 października 2024 r. Rząd pracuje nad nowym programem. Przy uwzględnieniu 800 plus, zapewni on 2300 zł wsparcia co miesiąc.

Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

REKLAMA

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

REKLAMA

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

REKLAMA