REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym jest upadłość konsumencka?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Lubasz i Wspólnicy
Kancelaria Radców Prawnych
Aneta Frydrych
Aplikantka radcowska
Czym jest upadłość konsumencka?
Czym jest upadłość konsumencka?

REKLAMA

REKLAMA

Ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie instytucji upadłości konsumenckiej jako pewnego rodzaju koła ratunkowego, dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, a pozostających w złej kondycji finansowej. Postępowanie upadłościowe ma na celu oddłużenie osoby fizycznej, poprzez upłynnienie jej majątku oraz zaspokojenie wierzycieli. Powyższe zagadnienie reguluje ustawa z dnia 28 lutego 2003 roku Prawo upadłościowe (dalej „prawo upadłościowe”).

Kto może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

REKLAMA

Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej może złożyć osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej. Ponadto osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą w przeszłości, jednakże nieprowadzące jej w dniu składania wniosku, również mogą złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Powyższe nie ma zastosowania w razie zawieszenia działalności gospodarczej. Często zdarza się, że upadłość chcą ogłosić osoby pozostające w związku małżeńskim, posiadające wspólne zobowiązania. W takim wypadku każdy z małżonków winien złożyć oddzielny wniosek o ogłoszenie upadłości.

Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej może również zgłosić wierzyciel, jeżeli osoba fizyczna była wcześniej przedsiębiorcą, a od dnia wykreślenia z właściwego rejestru nie upłynął rok. Podobnie w sytuacji, w której osoba fizyczna prowadziła działalność gospodarczą, ale nie dopełniła obowiązku zgłoszenia jej we właściwym rejestrze – wówczas wierzyciel może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli nie upłynął rok, od dnia zaprzestania prowadzenia tej działalności.

REKLAMA

Przesłanką ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest popadnięcie w stan niewypłacalności. Prawo upadłościowe nie definiuje pojęcia niewypłacalności w odniesieniu do konsumentów. Niemniej jednak przyjąć należy, że stan niewypłacalności będzie miał miejsce w sytuacji, w której z każdym upływającym miesiącem stan zadłużenia konsumenta pogłębia się, niezależnie od czynności jakie konsument podejmuje w celu spłaty zadłużenia. W myśl prawa upadłościowego przyjmuje się, zarówno w odniesieniu do przedsiębiorców jak i do konsumentów, że utrata zdolności wykonywania wymagalnych zobowiązań pieniężnych następuje w razie, gdy opóźnienie w wykonywaniu zobowiązań pieniężnych przekracza okres 3 miesięcy.

Należy również wskazać, że w odróżnieniu od upadłości ogłaszanej przez przedsiębiorcę, osoba fizyczna może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości także wówczas, gdy nie posiada żadnego majątku. W przypadku przedsiębiorców przepisy zastrzegają, że ogłoszenie upadłości nie jest możliwe, jeżeli majątek dłużnika nie wystarcza na pokrycie kosztów postępowania upadłościowego.

Istotną różnicą w upadłości konsumenckiej względem upadłości przedsiębiorcy jest także to, że konsument może wnioskować o jej ogłoszenie również wtedy, gdy ma wyłącznie jednego wierzyciela - podczas gdy od "upadającego" przedsiębiorcy wymaga się występowania co najmniej dwóch wierzycieli.

Postępowanie w sprawie o ogłoszenie upadłości konsumenckiej

REKLAMA

Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej należy złożyć do sądu upadłościowego, tj. sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce stałego pobytu wnioskodawcy. Wniosek podlega opłacie sądowej w kwocie 30 złotych, jednakże wnioskodawca, o ile nie jest w stanie ponieść tej opłaty bez uszczerbku dla utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny, może domagać się zwolnienia od kosztów sądowych. Wniosek należy złożyć na dedykowanym formularzu, którego wzór jest opublikowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

W razie zaistnienia przesłanek, sąd wyda postanowienie o ogłoszeniu upadłości, w którym wyznaczy syndyka. Od tego momentu syndyk zarządza majątkiem upadłego w taki sposób, aby doprowadzić do sprzedaży tego majątku, z wyłączeniem przedmiotów niezbędnych w życiu codziennym (przedmiotów codziennego użytku będących częścią gospodarstwa domowego).

Dłużnik jest zobowiązany wskazać i wydać syndykowi cały majątek wraz z dotyczącą tego majątku dokumentacją, pod rygorem umorzenia postępowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W postanowieniu sąd wzywa także wierzycieli upadłego do zgłoszenia wierzytelności syndykowi w terminie 30 dni od dnia obwieszczenie postanowienia o ogłoszeniu upadłości we właściwym rejestrze.

Po ustaleniu planu spłaty wierzycieli, prawo upadłościowe zastrzega, że proces oddłużania nie powinien trwać dłużej niż 36 miesięcy. Jeżeli konsument wniósł o ogłoszenie upadłości nie posiadając jednocześnie żadnego majątku, wówczas sąd mając na względzie możliwości zarobkowe ustali plan spłat wierzycieli. W przypadku upadłego nieposiadającego majątku, po upływie powyżej wskazanego okresu 36 miesięcy, sąd umorzy pozostałe do spłaty zobowiązania dłużnika.

W tym miejscu zaznaczyć należy, że sąd może postanowić, że postępowanie upadłościowe wobec osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej prowadzić należy zgodnie z przepisami regulującymi postępowanie upadłościowe wobec przedsiębiorców. Taka sytuacja będzie miała miejsce, jeżeli będzie to uzasadnione znacznym majątkiem dłużnika lub znaczną liczbą wierzycieli.

Jakie są konsekwencje ogłoszenia upadłości konsumenckiej?

Z chwilą ogłoszenia upadłości majątek dłużnika staje się masą upadłości zarządzaną przez wyznaczonego postanowieniem sądu syndyka. Ponadto z chwilą ogłoszenia upadłości, wszystkie zobowiązania dłużnika, również te, które spłacał terminowo, stają się wymagalne. Ogłoszenie upadłości powoduje wstrzymanie prowadzonych przeciwko dłużnikowi postępowań sądowych oraz egzekucyjnych. Upadłość konsumencka ma również swoje odbicie w stosunkach rodzinnych, bowiem wraz z jej ogłoszeniem między małżonkami powstaje rozdzielność majątkowa. Co ważne, powyższe skutki następują dopiero z chwilą ogłoszenia upadłości, nie wywołuje ich samo złożenie wniosku przez konsumenta.

W oparciu o prowadzone statystyki wskazać należy, że upadłość konsumencka cieszy się powodzeniem, jako sposób na wyjście z trudnej sytuacji majątkowej i rozpoczęcie kolejnego etapu z czystą kartą.

Aneta Frydrych, aplikantka radcowska

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

REKLAMA

ZUS: Nadużywanie alkoholu jako przyczyna niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Czy zachowek po rodzicach przepada?

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

REKLAMA

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kiedy ostatnia debata prezydencka 2025? Jacek Prusinowski poprowadzi spotkanie

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę? Spotkanie poprowadzi Jacek Prusinowski, dziennikarz SE i Radia Plus.

REKLAMA