REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie zobowiązania można umorzyć w upadłości konsumenckiej?

Lipiński Krzysztof
Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy
Doradztwo restrukturyzacyjne, biznesowe oraz upadłościowe
Jak zobowiązania można umorzyć w upadłości konsumenckiej?/Fot. Shutterstock
Jak zobowiązania można umorzyć w upadłości konsumenckiej?/Fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Upadłość konsumencka (czyli upadłość osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej) daje możliwość uzyskania oddłużenia. Nie wszystkie zobowiązania można jednak umorzyć. W związku z tym zasadne jest wyjaśnienie jak wygląda kwestia oddłużenia oraz jakich zobowiązań nie można umorzyć w upadłości konsumenckiej.

Umorzenie zobowiązań: plan spłaty wierzycieli

Umorzenie zobowiązań w upadłości następuje po wykonaniu przez upadłego planu spłaty wierzycieli. W wyjątkowych przypadkach, gdy sytuacja upadłego wskazuje, że jest on trwale niezdolny do dokonywania jakichkolwiek spłat, sąd może umorzyć zobowiązania bez ustalania planu spłaty wierzycieli. Według obowiązujących przepisów rozprawa o umorzenie zobowiązań nie jest obowiązkowym elementem postępowania. Co do zasady zostanie ona wyznaczona, jeżeli zawnioskuje o to upadły, syndyk, bądź wierzyciele. Sąd może także zadziałać z urzędu i wyznaczyć termin rozprawy.

REKLAMA

Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!

Umorzenie zobowiązań: jakie długi podlegają umorzeniu w upadłości konsumenckiej?

W upadłości konsumenckiej umorzeniu podlegają te zobowiązania, które powstały przed ogłoszeniem upadłości i nie zostały spłacone w wyniku wykonania planu spłaty wierzycieli. Bez znaczenia jest to, czy są to długi powstałe w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej, czy też nie. Osoba fizyczna na skutek ogłoszenia upadłości może umorzyć następujące zobowiązania:

 • bankowe i pozabankowe kredyty i pożyczki,
 • nieopłacone składki ZUS,
 • nieuregulowane podatki (dochodowy, VAT, PCC, od nieruchomości, od środków transportu),
 • koszty postępowania upadłościowego (jest to możliwe tylko w sytuacji, gdy zobowiązania upadłego zostaną umorzone bez ustalania planu spłaty wierzycieli),
 • zobowiązania nieujawnione przez upadłego w sposób nieumyślny i powstałe przed dniem ogłoszenia upadłości (np. jeśli upadły nie miał świadomości ich istnienia).

Umorzenie długów: zobowiązania nieuznane na liście wierzytelności bądź niezgłoszone

Umorzeniu podlegają również te zobowiązania, które nie zostały zgłoszone przez wierzycieli. Bierność wierzyciela nie ma w takim przypadku żadnego znaczenia. Jeżeli wierzyciel nie zgłosił swojej wierzytelności to nie uzyska żadnej spłaty i jego wierzytelność zostanie umorzona.

Umorzenie zobowiązań: jakich długów nie można umorzyć w upadłości konsumenckiej?

Według prawa upadłościowego następujące rodzaje zobowiązań nie podlegają umorzeniu:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • długi o charakterze alimentacyjnym
 • zobowiązania wynikające z rent z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci
 • zobowiązania do zapłaty orzeczonych przez sąd kar grzywny
 • długi będące wykonaniem orzeczonego przez sąd obowiązku naprawienia szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę
 • zobowiązania do zapłaty nawiązki lub świadczenia pieniężnego orzeczonych przez sąd jako środek karny lub środek związany z poddaniem sprawcy próbie
 • zobowiązania do naprawienia szkody wynikającej z przestępstwa lub wykroczenia stwierdzonego z prawomocnym orzeczeniem
 • zobowiązania, których upadły umyślnie nie ujawnił, jeżeli wierzyciel nie brał udziału w postępowaniu
 • zobowiązania powstałe do ogłoszeniu upadłości.

Umorzenie zobowiązań: skutki umorzenia długów w upadłości konsumenckiej

REKLAMA

Po wydaniu postanowienia w przedmiocie wykonania planu spłaty wierzycieli, nie mogą być wszczynane postępowania egzekucyjne dotyczące umorzonych zobowiązań. Jednak należy pamiętać, że dotyczy to jedynie zobowiązań powstałych przed ogłoszeniem upadłości oraz tych, które mogą być umorzone na skutek jej ogłoszenia.

W związku z powyższym możliwe jest prowadzenie postępowań egzekucyjnych dotyczących przykładowo zobowiązań alimentacyjnych bądź zobowiązań dotyczących obowiązku naprawienia szkody wynikającej z przestępstwa stwierdzonego prawomocnym orzeczeniem sądu.

Jak zobowiązania można umorzyć w upadłości konsumenckiej?

Umorzenie zobowiązań upadłego jest obecnie możliwe w przypadku większości osób fizycznych. Upadłość jednoosobowego przedsiębiorcy także umożliwia umorzenie zobowiązań bez konieczności ponownego wnioskowania o upadłość konsumencką. Trzeba jednak mieć na względzie, iż nie wszystkie zobowiązania mogą być umorzone na skutek ogłoszenia upadłości.

Polecamy serwis: Prawa konsument

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cimoszewicz uniewinniony w sprawie potrącenia rowerzystki

Sąd Rejonowy w Hajnówce uniewinnił Włodzimierza Cimoszewicza od zarzutu potrącenia rowerzystki na przejściu. Postępowanie w sprawie wykroczenia dotyczącego opuszczenia miejsca zdarzenia zostało umorzone z powodu przedawnienia orzekania.

5 390 zł miesięcznie stypendium dla młodych naukowców. Kto otrzyma w 2024 r.?

Ministerstwo Nauki przyznało stypendia 228 wybitnym młodym naukowcom, reprezentującym 53 różne dyscypliny naukowe i artystyczne. Laureaci konkursu otrzymają stypendia w wysokości 5 390 zł miesięcznie przez 3 lata. 

NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł

Tyle gminę kosztuje trzy lata upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. 54 800 zł (niestety bez odsetek). Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały, że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

Whistleblowing jako wsparcie organizacji

Wiele podmiotów sektora prywatnego i publicznego stanie przed dylematem: Czy potraktować wdrożenie systemu wyłącznie jako koszt związany z obowiązkiem prawnym, czy jako szansę na poprawę bezpieczeństwa i doskonalenie organizacji?

REKLAMA

MRPiPS odpowiada: „Stare” i „nowe” świadczenie pielęgnacyjne a 1500 zł od 1 października 2024 r.

Ministerstwo pracy potwierdziło możliwość łączenia „nowego” świadczenia pielęgnacyjnego z nowymi świadczeniami (od 1 października 2024 r.) 1500 zł z programu Aktywni Rodzice.

Pracownicy: Źle przyznawane dodatki do wynagrodzeń. Od 1 lipca dalej poniżej pensji minimalnej brutto

W dalszym ciągu wynagrodzenia pracowników samorządowych są poniżej pensji minimalnej. Nie zmieni się to od 1 lipca. Do pieniędzy z budżetu na pensje muszą się dorzucić poszczególne JTS. Dalej tylko 50-150 zł daje awans. No i RIO wykrywa błędy w przyznawaniu dodatków (zaznaczając, że na szczęście nie błędy nie są masowe).

Rząd zaprzecza: 800 plus, 13. i 14. emerytura, cięcia w pomocy społecznej i zasiłkach [unijna procedura nadmiernego deficytu]

Polska może być objęta procedurą nadmiernego deficytu. Pojawiły się obawy, że spowoduje to ograniczenia programów wspierających rodziców, emerytów i osoby uboższe. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaprzeczyła takim pogłoskom. 

Parkowanie na chodnikach. Szykują się zmiany, ale czy już w 2025 r.? W sprawie działa Rzecznik Praw Obywatelskich.

Czy nadchodzi koniec parkowania na chodnikach? Ta sprawa niezmiennie budzi emocje. Zainteresował się nią Rzecznik Praw Obywatelskich. Aktywiści proponują na postój pojazdu na drodze dla pieszych tylko w miejscach wyznaczonych.

REKLAMA

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów. Sygnalista, po powzięciu informacji o naruszeniu prawa w zakresie objętym ustawą, będzie mógł dokonać jego zgłoszenia.

W Warszawie nie kupisz alkoholu między 22.00 a 6.00? Czy będzie protest

Warsaw Enterprise Institute i Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju rozpoczęły zbiórkę podpisów przeciwko inicjatywie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu w Warszawie. Petycja jest odpowiedzią na konsultacje miejskie, które rozpoczął urząd miasta stołecznego Warszawy w sprawie nocnej prohibicji.

REKLAMA