Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Upadłość lub restrukturyzacja szansą na uratowanie majątku firmy

Barbara Marcinkowska
Specjalista do spraw merytoryczno-prawnych w dziale upadłości
Upadłość lub restrukturyzacja szansą na uratowanie majątku firmy/Fot. Shutterstock
Upadłość lub restrukturyzacja szansą na uratowanie majątku firmy/Fot. Shutterstock
shutterstock
Ten rok jest trudny dla wielu branż i jednoosobowych działalności gospodarczych. Wielu przedsiębiorców zadaje sobie pytanie: czy muszę zamykać działalność? Czy szansą na uratowanie majątku może być upadłość lub restrukturyzacja?

Nowelizacja prawa upadłościowego dała szansę wielu przedsiębiorcom, którzy wpadli w tarapaty finansowe nie tylko z powodu epidemii. Uzyskanie statusu upadłości jest dla nich łatwiejsze i korzystniejsze niż wcześniej. Co ważne, dobrze przeprowadzona upadłość jest dla nich szansą na zbudowanie nowego początku.

Polecamy: Darowizny, spadki, testamenty (PDF)

Niewypłacalność przedsiębiorcy a upadłość konsumencka

Złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości jednoosobowej działalności gospodarczej po wejściu w życie nowelizacji prawa upadłościowego w dniu 24 marca 2020 roku jest o wiele łatwiejsze niż przedtem. Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) ma obowiązek zgłosić, że jego firma straciła płynność finansową. Przedsiębiorca zobowiązany jest do pilnowania terminu, w którym wniosek ten powinien złożyć – wynosi on 30 dni od dnia powstania stanu niewypłacalności. Przez stan niewypłacalności, należy rozumieć utratę zdolności do terminowej spłaty wymagalnych zobowiązań. Dodatkowo, ocena utraty zdolności powinna opierać się na dokładnej ocenie okoliczności, które towarzyszyły powstaniu niewypłacalności. Oznacza to zatem, że dłużnik utracił zdolność do regulowania zobowiązań, zarówno obecnych, jak i tych, które pojawiłyby się w przyszłości.

Zgodnie z art. 11 ust. 1a prawa upadłościowego „domniemywa się, że dłużnik utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych, jeżeli opóźnienie w wykonaniu zobowiązań pieniężnych przekracza trzy miesiące.” Przepis ten zostaje, niestety, bardzo często błędnie interpretowany przez wielu przedsiębiorców, którzy wielokrotnie uzależniają powstanie stanu niewypłacalności przedsiębiorstwa wyłącznie od tego, że ich zaległości w spłatach przekraczają okres trzech miesięcy. Natomiast, zgodnie z art. 11 ust. 2 prawa upadłościowego, dłużnik pozostaje niewypłacalny również w momencie, gdy jego zobowiązania przekraczają wysokość posiadanego majątku, a stan ten utrzymuje się przez okres przekraczający dwadzieścia cztery miesiące: „dłużnik będący osobą prawną albo jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, jest niewypłacalny także wtedy, gdy jego zobowiązania pieniężne przekraczają wartość jego majątku, a stan ten utrzymuje się przez okres przekraczający dwadzieścia cztery miesiące.”

Dłużnik nie zostaje z niczym

Dłużnik posiadający majątek (mieszkanie lub dom jednorodzinny) ma możliwość zachowania części środków, uzyskanych z jego sprzedaży w postępowaniu upadłościowym, na wynajem lokalu mieszkalnego przez okres od dwunastu do dwudziestu czterech miesięcy. Są to kolejne, bardzo pozytywne zmiany w nowelizacji prawa upadłościowego z 24 marca 2020 roku. To na początku postępowania upadłościowego następuje sprzedaż majątku dłużnika (faza likwidacyjna), dlatego już od pierwszych chwil uzyskania statusu upadłego, dłużnik jest zapewniony, iż mimo utraty nieruchomości, którą zamieszkiwał, objęty jest ochroną wykluczającą bezdomność. O wysokości otrzymanej kwoty na wynajem decyduje sąd, uwzględniając szczególne okoliczności z życia upadłego, ale kwota ta odpowiada przeciętnemu czynszowi najmu w okolicy jego zamieszkiwania lub jego sąsiedniej miejscowości. Przy ocenie sytuacji dłużnika, sąd ocenia jego możliwości zarobkowe, ilość osób w gospodarstwie domowym, jego koszty i konieczność utrzymania siebie oraz rodziny, którą posiada.

Zobowiązania dłużnika

Dłużnik zobowiązany jest do opłacenia kosztów sądowych wynoszących 1.000,00 złotych z tytułu złożenia wniosku, a dodatkowo ma obowiązek uiścić zaliczkę na koszty postępowania upadłościowego, które dla osoby prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą obecnie wynoszą 5.148,07 złotych.

Obowiązkiem przedsiębiorcy starającego się o ogłoszenie upadłości jest również posiadanie majątku, którego wartość jest w stanie całkowicie pokryć koszty postępowania.

Co, jeśli nie złożyliśmy wniosku w terminie 30 dni od dnia powstania stanu niewypłacalności? Niestety, bardzo często zdarza się, że przedsiębiorca nie jest świadom tego obowiązku. Sankcją nałożoną przez ustawodawcę przed nowelizacją było kompletne zamknięcie drogi do ogłoszenia upadłości, natomiast obecnie nowelizacja upadłości nie przewiduje sankcji za niezłożenie wniosku o upadłość przedsiębiorstwa, która była podstawą do oddalenia wniosku o upadłość konsumencką. Co za tym idzie, w momencie niezłożenia wniosku o ogłoszenie upadłości przedsiębiorstwa w terminie, dłużnik może starać się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej bez wcześniejszej konieczności ogłaszania upadłości firmy.

Restrukturyzacja zamiast upadłości

Jeśli przedsiębiorca – dłużnik, prowadzący jednoosobową działalność, nie chce jej zamknąć, to jednym z kroków, które może podjąć, jest złożenie wniosku o restrukturyzację przedsiębiorstwa, które ma na celu wsparcie firmy i niedopuszczenie do jej upadłości. Prawo restrukturyzacyjne przewiduje dla przedsiębiorcy konkretne, określone procedury postępowania. Dzięki nim będzie miał on możliwość uchronienia swojej firmy przed likwidacją przy jednoczesnym zapewnieniu wierzycielom ochrony.

Plusy wybrania tej drogi postępowania:

 • możliwość uchronienia majątku przedsiębiorcy,
 • zawarcie układu w ramach restrukturyzacji trwa o wiele krócej niż uzyskanie upadłości przedsiębiorstwa.

Reasumując

Najważniejszymi zmianami wynikającymi ze znowelizowanego prawa upadłościowego jest wyłączenie przesłanek rażącego niedbalstwa, czyli celowego doprowadzenia do stanu niewypłacalności, a także względów słuszności i względów humanitarnych. Oznacza to dla dłużnika o wiele prostszą drogę do uzyskania postanowienia o ogłoszeniu upadłości i statusu upadłego, a nawet jego całkowitego oddłużenia. Dłużnik dodatkowo ma możliwość warunkowego umorzenia zobowiązań bez planu spłaty na okres pięciu lat. Sytuacja ta wyniknie wyłącznie w przypadku, kiedy niezdolność do dokonywania spłat wierzycieli będzie wynikała z osobistej sytuacji dłużnika, która nie może mieć charakteru trwałego. Dłużnik może zostać objęty planem spłaty maksymalnie na trzy lata, aczkolwiek w przypadku jego umyślnego działania prowadzącego do popadnięcia w stan niewypłacalności, będzie to okres od trzech do maksymalnie siedmiu lat. Nie ulega zmianie natomiast obowiązująca zasada, iż pewne zobowiązania nie zostają w ogóle umorzone. Takimi zobowiązaniami są zaległości w alimentach, naprawienie szkody wynikającej z wywołania choroby, kalectwa, niezdolności do pracy lub śmierci oraz szkody wynikające z dokonania przestępstwa lub wykroczenia. Dodatkowo, aby usprawnić postępowanie upadłościowe, dłużnikowi może zostać zaproponowana szybka sprzedaż całego majątku, który podlega egzekucji.

Nowelizacja prawa upadłościowego otworzyła drogę przedsiębiorcom na łatwiejsze oraz o wiele korzystniejsze uzyskanie upadłości. Nowe regulacje bardzo usprawniają i przyspieszają oddłużenie. Upadłość konsumencka ma być, co do zasady, prowadzona w procedurze uproszczonej, w której nie wyznacza się sędziego komisarza.

Barbara Marcinkowska,
Kancelaria prawna RIO

Polecamy serwis: W sądzie

Komplet e-booków: Budowa domu bez pozwolenia + Gwarantowany kredyt mieszkaniowy
Opisz nam swój problem i wyślij zapytanie.

Wycena w ciągu godziny.
Kancelaria Prawna RIO
Profesjonalna pomoc w zakresie restrukturyzacji i oddłużenia
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dom bez formalności do 70 m2 – GUNB udostępnił 70 darmowych projektów
  Gotowe projekty domów do 70 m2 umożliwiają zminimalizowanie kosztów budowy domu w ramach programu Dom bez formalności. Został on wprowadzony jako element Polskiego Ładu. Ma ograniczyć formalności i koszty budowy.
  Whistleblowing. Dyrektywa nie została wdrożona w terminie. Jakie przepisy dot. sygnalistów obowiązują w Polsce?
  Polski rząd nie zdążył wdrożyć ustawy o sygnalistach zgodnie z terminem narzuconym przez UE. Co to oznacza dla podmiotów komercyjnych? Jakie rozwiązania można obecnie stosować w firmach i jakie będą ich konsekwencje prawne? Jakie uprawnienia przysługują sygnalistom?
  Milion złotych odszkodowań za naruszenia praw pacjenta
  Odszkodowania za naruszenie praw pacjenta Zakończone w ostatnich tygodniach sprawy z udziałem RPP przyniosły pacjentom, na mocy zawartych ugód sądowych i pozasądowych, odszkodowania w łącznej kwocie blisko miliona złotych – przybliża Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec. Rzecznik Praw Pacjenta działa przez sądem na prawach przysługujących prokuratorowi.
  Ustawa o franczyzie - trwają nad nią prace Ministerstwa Sprawiedliwości
  Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad ustawowymi zmianami dla rynku franczyzy, ponieważ próby samoregulacji pracy branży się nie powiodły.
  Przywóz z Ukrainy zwierząt zagrożonych wyginięciem - zmiany
  Od 24 czerwca 2022 r. zmieniają się procedury przywozu z Ukrainy do Polski zwierząt zagrożonych wyginięciem.
  27 czerwca 2022 r. ostatni etap przejścia na DVB-T2/HEVC
  Czwarty ostatni etap przejścia na standard DVB-T2/HEVC naziemnej telewizji cyfrowej nastąpi 27 czerwca 2022 r. Jakie województwa obejmie?
  W roku szkolnym 2021/2022 rozkwitł rynek korepetycji [BADANIE]
  Z badania przeprowadzonego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, iż co czwarty uczeń zapracował na oceny na świadectwie pobierając korepetycje.
  Żaryn: Od 1 lipca przy granicy z Białorusią normalne przepisy i dostęp
  Od 1 lipca przy granicy z Białorusią zaczną obowiązywać normalne przepisy i będzie dostęp do dotychczas wyłączonego trzykilometrowego pasa wzdłuż granicy - przypomniał w rozmowie z PAP rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn
  Spór o księgi wieczyste i dane osobowe. Co zmieni wyrok NSA?
  UODO podkreśla, że dostęp do informacji zawartych w księgach wieczystych nie powinien być powszechny, choć niektóre instytucje próbują to zmienić. Obecnie trwa spór sądowy między UODO a GUGiK. Sprawę ma rozstrzygnąć NSA.
  Newsletter Krajowego Rejestru Sądowego już działa
  Newsletter Krajowego Rejestru Sądowego ma być narzędziem chroniącym biznes przed kradzieżą spółki.
  Jakie prawa ma ojciec dziecka?
  Jakie prawa przysługują ojcu w związku narodzinami dziecka i jego wychowywaniem?
  Rząd nie przedłuży ponad 120 dni wsparcia dla osób przyjmujących uchodźców z Ukrainy
  Rząd nie przestaje wspierać rodzin, które pomagają uchodźcom z Ukrainy. Świadczenie za pomoc przysługuje przez 120 dni. Okres ten będzie wydłużany w przypadku pomocy m.in. niepełnosprawnym, seniorom i kobietom w ciąży - wyjaśnił wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.
  Polska otrzymuje z budżetu UE ponad trzykrotnie więcej niż do niego wpłaca
  Polska otrzymuje z budżetu UE ponad trzy razy więcej niż do niego wpłaca; w 2021 r. uzyskała ok. 10 mld euro więcej niż wpłaciła - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny. Analitycy szacują, że KPO zwiększy nasz wzrost PKB o 1 pkt. proc. w 2023 r. i 1,3 pkt. rok później
  Frankowicz pozywa bank. Jakie dokumenty dot. kredytu frankowego trzeba zebrać przed pójściem do sądu?
  Wielu posiadaczy tzw. kredytów frankowych cały czas bije się z myślami „iść czy nie iść” do sądu. Dziś nie ma już żadnych wątpliwości, że można uwolnić się od kredytu frankowego (mówimy w tym przypadku o kredycie aktywnym, a więc takim, który cały czas spłacamy) albo odzyskać nadpłacone bankowi pieniądze w przypadku kredytu frankowego już spłaconego jeśli tylko kredytobiorca zdecyduje się pójść do sądu. Jakie dokumenty dot. kredytu frankowego trzeba zgromadzić przed złożeniem pozwu?
  Wakacje 2022 - ostatnie z bonem turystycznym
  Wakacje to dobry moment na to, by wykorzystać bon turystyczny. Płatności w tej formie będzie można dokonać do 30 września 2022 r.
  Zmiany w wydawaniu dokumentów sądowych i notarialnych
  Sejm uchwalił zmiany w wydawaniu dokumentów sądowych i notarialnych. Większość dokumentów wytwarzanych przez sądy i notariuszy nie będzie musiała być sporządzana na specjalnych blankietach.
  Projekt liberalizujący przepisy aborcyjne odrzucony przez Sejm
  Sejm odrzucił w czwartek obywatelski projekt ustawy o bezpiecznym przerywaniu ciąży. Proponowane przepisy zakładały m.in. prawo do przerwania ciąży do 12. tygodnia.
  Dopłaty do węgla - ustawa gwarantująca cenę węgla uchwalona przez Sejm
  Dopłaty dla węgla dla sprzedawców mają umożliwić wprowadzenie ceny gwarantowanej węgla dla kupujących. Ustawowa cena gwarantowana ma wynieść 996 zł za tonę. Jakie będę warunki i zasady skorzystania z ceny gwarantowanej i z dopłaty do węgla?
  Jak nawiązać dobrą relację z samym sobą i partnerem?
  W pierwszej kolejności warto zbudować relację z samym sobą, aby móc później umiejętnie i w naturalny sposób pielęgnować związek z drugą połówką.
  Pozwolenie na broń palną w Polsce – jak je uzyskać
  Uzyskanie pozwolenia na broń w Polsce może mieć miejsce tylko w określonych ustawą przepisach. Jej nabycie i posiadanie bez zezwolenia jest zabronione. Jak je uzyskać?
  Będzie nie tylko rejestr ciąż ale i rejestr wkładek antykoncepcyjnych - RPO oczekuje wyjaśnień
  Rejestr ciąż i wkładek antykoncepcyjnych w Polsce wejdzie w życie jeszcze w 2022 roku. Rzecznik Praw Obywatelskich ma jednak poważne wątpliwości m.in. co ich konstytucyjności.
  Kodeks karny wykonawczy
  Kodeks karny wykonawczy jest istotnym aktem prawnym dla skazanych. Jakie prawa i obowiązki określa?
  Szpitalne jedzenie do poprawy
  Wprowadzenie stawki dziennej i zatrudnienie dietetyków – to zdaniem ekspertów klucz do poprawienia jakości żywienia w szpitalach. Przepisy powinny zaś regulować, do jakiego posiłku pacjent ma prawo.
  Dziecko nie chce kontaktu z rodzicem? Ważny wyrok TK
  Przepisy pozwalające na nałożenie na rodzica obowiązku zapłaty drugiemu rodzicowi w związku z utrudnianiem mu ustalonych kontaktów z dzieckiem są niezgodne z konstytucją, jeśli do kontaktu nie dojdzie z woli dziecka. Tak wynika z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.
  Szybka eksmisja lokatora. Czy hotel robotniczy to pomieszczenie tymczasowe?
  Niektórzy wynajmujący proponują przekwaterowanie najemcy do hotelu robotniczego uważając, że dzięki temu możliwa będzie szybka eksmisja. Artykuł 1046 kodeksu postępowania cywilnego potwierdza, że właściciel lokum może zapewnić dłużnikowi tymczasowe pomieszczenie. W takiej sytuacji, komornik nie powinien wstrzymywać się z eksmisją. Problem polega na tym, że pokój w hotelu robotniczym często nie spełnia wymogów przewidzianych dla tymczasowego pomieszczenia. Szybka eksmisja na zasadach zgodnych z prawem jest dużo łatwiejsza w przypadku najmu okazjonalnego oraz instytucjonalnego.