Kategorie

"Smishing", czyli oszustwo wykorzystujące SMS

"Smishing", czyli oszustwo wykorzystujące SMS/Fot. Shutterstock
Shutterstock
"Smshing", czyli oszustwa wykorzystujące komunikację SMS to odmiana phishingu. Urząd Komunikacji Elektronicznej ostrzega przed atakami.

UKE ostrzega przed SMS-ami z informacją o konieczności dopłaty

SMS-y z żądaniem dopłaty kilku złotych do przesyłki od firmy kurierskiej czy do rachunku za prąd od dostawcy energii to może być tzw. "smshing", czyli oszustwo wykorzystujące komunikację SMS - ostrzega we wtorek UKE, przestrzegając przed klikaniem w linki w takich wiadomościach.

Jak wskazał Urząd Komunikacji Elektronicznej na swojej stronie internetowej, smishing to odmiana phishingu, czyli różnego rodzaju oszustw, w których przestępcy podszywają się pod inne osoby lub instytucje. Cel ataku może być różny, ale najpopularniejsze z nich to przede wszystkim zdobycie danych osobowych lub informacji o karcie kredytowej, a także zainfekowanie sprzętu szkodliwym oprogramowaniem, które może zapewnić cyberprzestępcom zdalny dostęp do urządzenia.

SMS z informacją o konieczności uiszczenia dopłaty do przesyłki

W wypadku smshingu oszuści wykorzystują komunikację SMS, np. rzekomą wiadomość od firmy kurierskiej z informacją o konieczności uiszczenia dopłaty do przesyłki, albo od dostawcy energii, że brakuje kilku złotych do ostatniego rachunku.

Reklama

Według UKE przestępcy, przygotowując ataki, świetnie potrafią dopasować się do aktualnej sytuacji w kraju i na świecie. "Mieliśmy już przypadki wiadomości informujących o konieczności rejestracji na szczepienia, a także takie przypominające o rozliczeniu PIT. Oczywiście liczba SMS-ów od firmy kurierskiej wzrasta przede wszystkim w okresie przedświątecznym" - podkreśla UKE.

Urząd zauważa, że mimo wielu wariantów główny schemat działania jest bardzo podobny. Link w SMS-ie prowadzi zwykle do podstawionej strony z fałszywym panelem płatności. Inna opcja to otwarcie strony z odnośnikiem do pobrania aplikacji. Otwierane witryny do złudzenia mają przypominać te oryginalne.

"Jest to szalenie niebezpieczne, gdyż mając +zadanie+ dopłacenia niewielkiej kwoty, zwykle nie analizujemy tego zbyt długo. Wchodzimy w link, widzimy stronę, którą – jak sądzimy – dobrze znamy (np. portal służący do płatności), wybieramy swój bank i logujemy się do niego" - podkreśla w informacji UKE.

Reklama

Dlatego Urząd uczula, by spojrzeć na adres strony, na której się jest. "Zwykle ma on w swojej treści fragment oryginału, ale to jedyne, co łączy go z rzeczywistym adresem. Na nasze szybkie, często impulsywne działanie liczą oszuści. Ta niska kwota do zapłaty ma sprawić, że potraktujemy ją jako błahostkę i szybko zechcemy załatwić sprawę i o niej zapomnieć, bo przecież tyle mamy na głowie" - wskazał UKE.

Urząd przestrzega również, by w razie jakichkolwiek wątpliwości, czy faktycznie nie trzeba czegoś dopłacić bądź uzupełnić danych, nigdy nie robić tego poprzez link z SMS-a. Lepiej samemu skontaktować się z firmą, która ma być nadawcą wiadomości, i potwierdzić jej treść telefonicznie.

Wiadomość można przesłać do CERT Polska

Urząd zaleca też, by podobne wiadomości zgłaszać do CERT Polska. Dzięki funkcji "przekaż" lub "udostępnij" można przesłać treść wiadomości na nr 799 448 084. Ważne, aby przesłać całą wiadomość w oryginalnej formie. Po weryfikacji analityków strona zostanie wpisana na Listę Ostrzeżeń. Jeśli próba wyłudzenia nastąpiła przy wykorzystaniu wiadomości email lub bezpośrednio na jakiejś stronie, także można to zgłosić do NASK na stronie: incydent.cert.pl/phishing lub emailem na adres: cert@cert.pl.

UKE przypomina, że na mocy porozumienia z marca 2020 r. operatorzy internetowi zobowiązali się m.in. do blokowania dostępu do witryn wykorzystujących nazwy domen opublikowanych na Liście Ostrzeżeń. (PAP)

autorka: Małgorzata Werner-Woś
mww/ mk/

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Prawo
  1 sty 2000
  13 cze 2021
  Zakres dat:

  Gdzie zrealizowano najwięcej bonów turystycznych? [AUDIO]

  W województwie mazowieckim aktywowano ponad 241 tys. bonów turystycznych i dokonano płatności na kwotę przeszło 65 mln zł. To najwięcej w Polsce.

  Abonament RTV w 2022 r. - stawki

  Stawki opłat za abonament RTV w 2022 r. nie ulegną zmianie. Tak wynika z nowego rozporządzenia KRRiT.

  Unieważnienie małżeństwa z powodu choroby psychicznej

  Unieważnienie małżeństwa to instytucja uregulowana w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, polegająca na unieważnieniu ślubu cywilnego.

  Wzrosła liczba dzieci zmuszonych do pracy [RAPORT]

  Liczba dzieci zmuszonych do pracy wzrosła po raz pierwszy od dwóch dekad. Tak wynika z raportu opublikowanego przez UNICEF i Międzynarodową Organizację Pracy.

  Jakie obostrzenia na wakacje 2021 r.?

  Jakie obostrzenia przewidziano na wakacje w 2021 r. Co z hotelami i obiektami kultury?

  Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci

  Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci. Po przedłużonym lockdownie i związanych z pandemią obostrzeniach zbliżające się lato 2021 jest jednym z najbardziej wyczekiwanych okresów od kilku lat. Mimo że w ubiegłym roku zmuszeni byliśmy zmienić wiele wakacyjnych planów podróży (według badań CBOS zrobiła to ponad jedna trzecia z nas[1]), część rodaków wybrała się na wypoczynek – w kraju lub za granicą. Spora część z nas urlop planuje również w nadchodzących miesiącach. Czy jesteśmy teraz skłonni bardziej zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas wyjazdów i jakie mamy w tym zakresie priorytety?

  Alimenty, kredyty, koszty sądowe - jakie długi w 2021 r.?

  Wartość nieopłaconych w terminie bieżących rachunków, alimentów czy kosztów sądowych oraz rat kredytów po I kwartale 2021 r. wynosi prawie 80 mld zł.

  Dr Anna Stasiak-Apelska: Hejt jest wszechobecny

  „Hejtowanie w Internecie ma negatywne i poważne konsekwencje dla obydwu stron” – przekonuje dr Anna Stasiak-Apelska – radca prawny.

  Bon turystyczny dla emerytów i rencistów w 2021 r.?

  Bon turystyczny dla emerytów i rencistów od września 2021 r. - to zmiany, które poparła senacka komisja ustawodawcza.

  Senat za zasiłkiem pogrzebowym dla nowej grupy uprawnionych

  Zasiłek pogrzebowy miałby przysługiwać nowej grupie uprawnionych. Senackie komisje poparły projekt, zakładający wsparcie rodziców dziecka martwo urodzonego, którego płci nie da się ustalić..

  Pracownik zagraniczny w dobie pandemii [BADANIE]

  Pracownik zagraniczny w dobie pandemii - badanie wykazało, że cudzoziemcy chętnie przedłużają pobyt i pracę w Polsce na czas pandemii. Pojawia się jednak pytanie - co potem?

  Czy konsumenci rozróżniają oryginalne i podrobione towary?

  Konsumenci nadal mają trudności z rozróżnieniem towarów oryginalnych i podrobionych. Na problem zwraca uwagę Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej.

  Prawnik do porodu? Pomocy szukamy nie tylko przy rozwodzie

  Prawnik do porodu czy mediator to coraz częstsze oczekiwania osób szukających pomocy prawnej. Prawnicy rodzinni zajmują się już nie tylko rozwodami czy alimentami.

  Świadczenia rodzinne bez zmian przynajmniej do 2024 r.?

  Świadczenia rodzinne zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie. Dotyczy to zarówno kryteriów, jak i kwot. Tak wynika z propozycji Rady Ministrów.

  Kiedy jest Dzień Ojca w 2021 r.?

  Dzień Ojca w Polsce będziemy obchodzić 23 czerwca 2021 r. To dobry moment na poznanie praw taty w pracy.

  Świadczenie wyrównawcze - zmiany od czerwca 2021 r. [AUDIO]

  Świadczenie wyrównawcze od 1 czerwca 2021 r. przysługuje również wtedy, gdy działacz opozycji komunistycznej ma przyznaną rentę rodzinną.

  Kiedy dziecko może jechać z przodu i kiedy bez fotelika?

  Jak do jazdy dzieci w przodzie oraz do jazdy bez fotelika odnosi się prawo o ruchu drogowym? Oto aktualne zasady.

  Czy procesy o alimenty mogą toczyć się w trybie uproszczonym?

  Czy procesy o alimenty mogą toczyć się w trybie uproszczonym? Na to pytanie odpowie Sąd Najwyższy.

  Obostrzenia od 6 czerwca 2021 r.

  Obostrzenia od 6 czerwca 2021 r. zostały w określonych przypadkach złagodzone. Co zmieniło nowe rozporządzenie?

  Mecenas Pruszyńska: Rolą mediacji jest wygaszanie konfliktu

  „Mediacje sprawdzają się zarówno w prawie gospodarczym, jak i cywilnym” – przekonuje radca prawny Iwona Pruszyńska.

  Alimenty natychmiastowe a dłużnicy alimentacyjni

  Alimenty natychmiastowe to rozwiązanie zaproponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Czy po wprowadzeniu przepisów zaległości dłużników wzrosną?

  Obostrzenia czerwiec 2021

  Obostrzenia na czerwiec 2021 r. przedstawił podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Co z weselami?

  Rekrutacja przez sztuczną inteligencję oczami kandydatów [BADANIE]

  Rekrutacja z wykorzystaniem sztucznej inteligencji? Dla większości kandydatów nie stanowiłoby to problemu. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Pracuj.pl.

  Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta?

  Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta dla siebie i dla dziecka? Co daje posiadanie takiego konta?

  Polski Ład - emeryci stracą czy zyskają na zmianach?

  Ci, którzy dziś otrzymują ponad 5 tys. zł brutto miesięcznie, stracą na nowym systemie podatkowym. Emeryci jednak jako całość to jedna z tych grup, które na Polskim Ładzie skorzystają najwięcej.