| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument w sieci > Rezygnacja z usług finansowych zawartych w internecie

Rezygnacja z usług finansowych zawartych w internecie

Tak samo jak w przypadku zwykłych zakupów w internecie, z umowy dotyczącej usług finansowych można zrezygnować. Konsument ma na to 14 dni.

Niezależnie od tego czy kupujemy towary konsumpcyjne, takie jak sprzęt RTV i AGD, komputery, ubrania czy też zawieramy umowę ubezpieczenie albo otwieramy rachunek bankowy, jeżeli zawieramy umowy w internecie, to są to tzw. umowy zawierane na odległość. Zawsze można od nich odstąpić. Ale w przypadku drugiego rodzaju umów, czyli dotyczących usług finansowych termin na odstąpienie jest dłuższy i trwa 14 dni.

Czas na rezygnację

Konsument, który zawarł na odległość umowę o usługi finansowe, może od niej odstąpić bez podania przyczyny. Wystarczy złożyć na piśmie oświadczenia o odstąpieniu. Termin, w jakim odstąpienie powinno nastąpić wynosi 14 dni licząc od dnia zawarcia umowy. Chyba że przedsiębiorca potwierdzi konsumentowi niezbędne do przekazani mu informacje (link do Umowy dotyczące usług finansowych) w terminie późniejszym. Wtedy czas na odstąpienie liczy się od chwili otrzymania potwierdzenia tych informacji.

Inaczej jest w przypadku zawierania umów dotyczących tzw. czynności ubezpieczeniowych, czyli inaczej mówiąc umów ubezpieczenia. Nie ma tutaj rozgraniczenia na ubezpieczenia majątkowe czy osobowe. Konsument może odstąpi cod tego typu umowy w ciągu 30 dni od dnia poinformowania go o zawarciu umowy lub od dnia potwierdzenia niezbędnych dla niego informacji, jeżeli jest to termin późniejszy.

Przedsiębiorca nie może zastrzec, że konsumentowi przysługuje prawo odstąpienia od umowy, jedynie pod warunkiem zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej – odstępnego. Taki warunek jest niedopuszczalny.

Jeżeli przedsiębiorca nie dopełni obowiązku informacyjnego, konsument może odstąpić od umowy w każdym czasie bez konieczności ponoszenia kosztów należnych przedsiębiorcy.

Odstąpienie od umowy i co dalej

Jeżeli konsument zrezygnował z zawartej umowy i dochował wszelkich formalności z tym prawem związanych (czyli złożył oświadczenia na piśmie do przedsiębiorcy w odpowiednim terminie), to umowę uważa się za nie byłą. W tej sytuacji konsument zwolniony jest z wszelkich zobowiązań.

Konieczne jest natomiast, aby strony zwróciło sobie to wszystko co nawzajem sobie świadczyły. Zwrot powinien nastąpić w stanie niezmienionym, chyba że konieczna była jakaś zmiana, ale został ona wykonana w granicach zwykłego zarządu, czyli w ramach normalnych czynności. W tym miejscu również istnieje pewna różnica między innymi umowami zawieranymi w sieci. Termin na dokonanie zwrotu wynosi w tym wypadku 30 dni – jest on dłuższy prawdopodobnie ze względu na charakter umowy. Istotny jest moment rozpoczęcia biegu tego terminu:

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Cafe Finance

Ogólnopolskie biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK