REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Konsumencie! Po co ci ta gwarancja?

Adrian Prusik
Adrian Prusik

REKLAMA

REKLAMA

Kupno prezentu świątecznego to często niełatwe zajęcie. Zbyt duży wybór sprawia, że czasami decydują detale, jak np. gwarancja producenta. Ale czy słusznie?

W opinii konsumentów gwarancja jest często utożsamiana z prawem do reklamacji. Z dość znacznym zaangażowaniem o utrzymanie takiego przeświadczenia „troszczą” się także sprzedawcy, którzy reklamacji bez dokumentu gwarancyjnego po prostu nie chcą przyjmować.

REKLAMA

O ile takie postępowanie sprzedawcy może wynikać albo z niewiedzy albo ze złej woli, o tyle zgoda konsumenta na ograniczanie praw może wynikać jedynie z niewiedzy. Bo gdyby wiedział, co przeważnie daje mu gwarancja, nie zwracałby na nią najmniejszej uwagi.

Zobacz specjalny serwis: Konsument w Święta

Co daje gwarancja?

REKLAMA

Gwarancja jest niczym innym tylko DODATKOWYM zobowiązaniem gwaranta (którym może być zarówno sprzedawca, jak i producent), na podstawie którego konsument uzyskuje określone uprawnienia. Słowo „dodatkowe” jest tutaj kluczowe i wiążą się z nim dwa istotne dla konsumenta wnioski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po pierwsze skoro jest to zobowiązanie dodatkowe, to musi istnieć zobowiązanie, nazwijmy je, podstawowe. I rzeczywiście istnieje. Niezależnie od tego, czy ktoś udziela nam gwarancji, tak czy owak mamy prawo do reklamacji, a prawo to wynika z ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej.

Po drugiej, skoro gwarancja jest dodatkowa, to oznacza, że możemy z niej skorzystać, ale nie musimy. To konsumentowi pozostawia się wybór, czy roszczenia reklamacyjne opiera na gwarancji, czy na ustawie. Przeważnie większość konsumentów postawi na gwarancję i przeważnie na tym straci. Tymczasem prawda jest taka, że sprzedawca nie ma prawa odmówić przyjęcia reklamacji, skierowanej do niego, argumentując, że towar należy reklamować do gwaranta.

Zobacz serwis: Reklamacje

Dlaczego ustawa, nie gwarancja?

REKLAMA

W tym miejscu część czytelników może się oburzyć. Skoro gwarancja jest dodatkowa, to logiczne jest że daje coś ekstra. Czy jednak? Gwarancja jest do naszych uprawnień dodatkowa, ale w odróżnieniu od ustawy może określać nasze uprawnienia dowolnie. Może dawać większe uprawnienia, ale także mniej korzystnie. Pytanie ilu gwarantów zechce dać konsumentowi większe uprawnienia od tych z ustawy?

Zgodnie z ustawą konsument przy reklamacji może określić żądanie wybierając pomiędzy naprawą lub wymianą towaru. Wybór roszczenia jest dla sprzedawcy wiążący. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by w gwarancji gwarant dał konsumentowi możliwość żądania jedynie naprawy. Tym samym wnosząc reklamację na podstawie gwarancji, możemy pozbawić się całkiem sporego uprawnienia.

Wskazany wyżej przykład nie jest jedyny. Bardzo często zdarza się, że gwarancja modyfikuje przesłanki po których możliwe jest odstąpienie od umowy. Zgodnie z ustawą odstąpienie jest możliwe już po pierwszej nieudanej naprawie lub wymianie („gdy sprzedawca nie uczyni zadość żądaniu”). Kto jednak zabroni gwarantowi określenia w gwarancji, że odstąpienie od umowy przysługuje dopiero po 3 nieudanych naprawach?

POBIERZ WZÓR: Reklamacja towaru niezgodnego z umową

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci. Już od 1 października 2024 r. Sprawdź, jak dostać świadczenia.

2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci już od 1 października 2024 r. Rząd pracuje nad nowym programem. Przy uwzględnieniu 800 plus, zapewni on 2300 zł wsparcia co miesiąc.

Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

REKLAMA

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

REKLAMA

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

REKLAMA