Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu odstąpienie od umowy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące odstąpienie od umowy.
Rękojmia a odstąpienie od umowy - czym się różnią?
Aktualizacja: 18.12.2020
Rękojmia i odstąpienie od umowy to uprawnienia, które przysługują konusmentom. Czym się różnią? »
Konsument odstępując od umowy kredytu nie może ubiegać się o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału
Aktualizacja: 08.10.2020
W wyroku z 4 czerwca 2020 r. (C-301/18) Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej („TSUE”) orzekł, że konsument odstępując od umowy kredytu nie może dochodzić od banku wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, wpłaconego tytułem rat kapitałowo-odsetkowych. »
Odstąpienie od umowy o organizację imprezy turystycznej z powodu zagrożenia wirusem SARS-CoV-2
Aktualizacja: 25.03.2020
Z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną i zagrożenie spowodowane wirusem SARS-CoV-2, wiele krajów zamyka swoje granice. Ponadto wiele osób chcąc uchronić się przed chorobą rezygnuje z planów wakacyjnych. Pojawia się zatem wiele pytań czy można w tej sytuacji anulować wyjazd, jednocześnie nie narażając się na dodatkowe koszty i uzyskując zwrot już zapłaconych pieniędzy? »
Odstąpienie od umowy o świadczenie usług turystycznych w związku z epidemią koronawirusa
Aktualizacja: 10.03.2020
Czy w związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 w Europie podróżny wybierający się w rejony, w których występują zachorowania lub organizator imprezy turystycznej mogą odstąpić od umowy o świadczenie usług turystycznych? - o tym prawnicy z kancelarii prawnej Rakoczy i Wroński. »
Aktualizacja: 30.10.2019
Seniorzy często padają ofiarą nadużyć ze strony sprzedawców czy telemarketerów. W kontakcie z nieuczciwymi firmami są słabszą stroną. Z tego powodu ważna jest odpowiednia edukacja w zakresie praw, jakie przysługują seniorom-konsumentom. »
Z zakupów i rezerwacji nie zawsze można się wycofać
Aktualizacja: 26.06.2018
E-konsumenci są tak przyzwyczajeni do możliwości dokonania zwrotu zakupionych towarów, że często zapominają o wyjątkach. Z jakich wakacyjnych zakupów i rezerwacji nie możemy się wycofać? »
Oświadczenie o odstąpieniu od umowy pożyczki przez konsumenta – wzór
Aktualizacja: 05.04.2018
Konsumentom przysługuje prawo do odstąpienia od umowy pożyczki w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy. Pożyczkodawca do umowy pożyczki powinien dołączyć wzór oświadczenia o odstąpieniu od umowy pożyczki. Sprawdź jak powinno wyglądać takie oświadczenie. »
Odstąpienie od umowy pożyczki przez konsumenta
Aktualizacja: 05.04.2018
Pożyczkobiorca będący konsumentem może odstąpić od umowy pożyczki bez dodatkowych kosztów w ciągu 14 dni od dnia zawarcia umowy. Co więcej, nie ma konieczności uzasadniania takiego wypowiedzenia. Jak odstąpić od umowy pożyczki? »
Czym się różni zadatek od zaliczki przy zakupie nieruchomości?
Aktualizacja: 01.02.2017
Zadatek i zaliczka często są ze sobą mylone lub utożsamiane. Tymczasem konsekwencje ich wręczenia znacznie się różnią. W sytuacji niewykonania umowy przez drugą stronę zadatek, w przeciwieństwie do zaliczki, co do zasady nie podlega zwrotowi. »
Odstąpienie od umowy nie chroni inwestora przed zapłatą na rzecz podwykonawcy
Aktualizacja: 24.11.2015
Kodeks cywilny przewiduje zasadę solidarnej odpowiedzialności inwestora oraz generalnego wykonawcy za wynagrodzenie należne podwykonawcom za wykonane roboty. Warunkiem powstania zobowiązania inwestora jest wyrażenie przez niego zgody na udział podwykonawcy w realizacji tych robót. Zasada ta rozciąga się również na dalszych podwykonawców. »
Aktualizacja: 17.12.2014
Już 25 grudnia 2014 roku wejdą w życie istotne zmiany przepisów prawa konsumenckiego. Konsumenci zyskają jeszcze większą ochronę swych praw. Czy po zmianach, dotyczących m.in. wydłużenia terminu zwrotu towaru zakupionego w sklepie internetowym, łatwiej będzie zwrócić niechciany prezent świąteczny? »
Zwrot towaru a brak opakowania
Aktualizacja: 26.11.2014
Zwrot towaru jest możliwy także mimo braku oryginalnego i nienaruszonego opakowania – na takim stanowisku stanął w dniu 17 listopada 2014 roku Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Konsument nie traci prawa do zwrotu towaru poprzez rozpakowanie i sprawdzenie go. »
Aktualizacja: 18.08.2014
Jako konsumenci mamy prawo do odstąpienia od zawartego zobowiązania. Należy jednak pamiętać, że aby skutecznie odstąpić umowy należy przestrzegać określonych w prawie terminów. 25 grudnia 2014 roku wejdzie w życie ustawa o prawach konsumenta, w której szczegółowo została uregulowana kwestia odstąpienia od umowy. »
Wyprzedaże 2014 – poradnik konsumenta
Aktualizacja: 04.07.2014
U progu letnich wyprzedaży 2014 Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postanowił przypomnieć o podstawowych prawach przysługujących zarówno konsumentom jak i sprzedającym. Poniżej krótki poradnik konsumenta. »
Aktualizacja: 07.08.2014
Zmiany w prawie konsumenckim nastąpią na mocy wejścia w życia nowej ustawy regulującej prawa konsumenta. Zmiany będą dotyczyły ujednolicenia i doprecyzowania regulacji zarówno w przypadku umów zawieranych w lokalu przedsiębiorstwa, umów zawieranych poza lokalem przedsiębiorstwa oraz umów zawieranych na odległość np. przez Internet. »
Powikłania po szczepieniach przeciwko COVID–19. Państwo wypłaci odszkodowanie