Litwa
REKLAMA
REKLAMA
Litwa wdrożyła Dyrektywę 1999/44/WE dotyczącą sprzedaży towarów konsumpcyjnych i związanych z tym gwarancji. W wyniku przyjęcia powyższych przepisów minimalny okres gwarancji wynosi w przypadku towarów 2 lata. Przyjmuje się, że każdy brak zgodności, który uwidocznił się w ciągu 6 miesięcy od daty dostawy, istniał w chwili dostawy, o ile nie dowiedziono inaczej. W tym okresie konsument ma prawo do przywrócenia zgodności towaru.
REKLAMA
REKLAMA
Konsument może żądać wolnej od opłat naprawy lub wymiany towaru. Istotne dla konsumentów jest również to, że po upływie okresu 6 miesięcy nadal objęci są ochroną przed wadliwymi produktami. Sprzedawca ponosi odpowiedzialność za brak zgodności w ciągu 2 lat od dostawy towaru. Jednakże, wówczas to konsument musi udowodnić, że brak zgodności istniał w momencie dostawy.
Dobrowolne gwarancje udzielane przez producentów nie mogą ograniczać ustawowych praw konsumentów. Jeżeli produkty, jakie konsument nabył wydają się być kiepskiej jakości, może on domagać się od sprzedawcy do wyboru:
- zastąpienia towaru,
- bezpłatnego usunięcia wad,
- obniżenia ceny towaru,
- unieważnienia umowy zakupu ów sprzedaży oraz zwrotu kwoty zapłaconej za taki towar.
Wymiana towaru
Z pewnymi wyjątkami, konsument ma prawo do wymiany towaru.
Ceny
Obowiązującą na Litwie walutą jest lit (skrót LTL). Zarówno cena sprzedaży towaru, jak i cena jednostki powinny być widoczne, czytelne i zrozumiałe. Konsument może domagać się uzyskania produktu za cenę widniejącą na metce. Ceny muszą uwzględniać podatek VAT. Sprzedawca ma obowiązek wydawania konsumentom paragonów.
Podatek
Większość towarów i usług jest na Litwie obłożona 18% podatkiem od wartości dodanej – VAT (Pridėtinės vertės mokestis – PVM). Stawka podatku VAT na niektóre produkty (książki, gazety, czasopisma, leki, ryby) wynosi 5%.
Formy płatności
Najpopularniejszymi formami płatności są na Litwie gotówka i karty kredytowe.
Wyprzedaże
Największe wyprzedaże odbywają się w okolicach Świąt Bożego Narodzenia oraz Świąt wielkanocnych. Przepisy nie regulują terminów wyprzedaży.
Typowe godziny pracy sklepów
Poniedziałek – Piątek: 10:00 – 19:00
Sobota: 10:00 – 15:00/16:00
Większość supermarketów jest czynna przez 7 dni w tygodniu w godz: 07:00/08:00 – 22:00/24:00
Typowe godziny pracy banków
Poniedziałek – Piątek: 08:00 – 17:00/20:00 (niektóre banki są czynne w soboty w godz: 08:00 – 14:00)
Godziny pracy urzędów pocztowych
Poniedziałek – Piątek: 07:00/09:00 –18:00/20:00
Sobota: 09:00 – 16:00
Kaucja
Kaucja za butelki wynosi 20 centów, nie dotyczy jednak wszystkich butelek. Nie pobiera się kaucji za puszki i plastikowe torby.
Informacja turystyczna
Źródło: Europejskie Centrum Konsumenckie
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat