reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Leasing konsumencki > Kto może odstąpić od umowy ze zbywcą przedmiotu leasingu?

Kto może odstąpić od umowy ze zbywcą przedmiotu leasingu?

Leasingobiorca nie nabywa uprawnienia do odstąpienia od umowy, przysługującego na mocy umowy ze zbywcą firmie leasingowej. Może jedynie zażądać podjęcia takich kroków. Co jednak, gdy leasingodawca się nie zgodzi? Jak to jest z odstąpieniem od umowy leasingu konsumenckiego?

Odstąpienie od umowy

Umowa firmy leasingowej z klientem jest jednym z elementów całego stosunku prawnego, na jaki składa się również umowa między leasingodawcą a zbywcą przedmiotu leasingu (np. samochodu).

Ta druga umowa, zawarta między profesjonalistami podlega przepisom Kodeksu cywilnego dotyczącym umowy sprzedaży. Zgodnie z art. 560 w przypadku wystąpienia wad sprzedanej rzeczy kupujący ma m.in. prawo do odstąpienia od umowy. Po złożeniu stosownego oświadczenia umowa jest uznawana za niezawartą. Przypomnijmy jednak, że kupującym w tym wypadku jest firma leasingowa, a nie leasingobiorca. 

Jak to jednak będzie wyglądało pozycji tego ostatniego, jako najbardziej zainteresowanego w używaniu rzeczy wolnej od wad?

Jan wziął w leasing samochód od firmy A. Ta wcześniej nabyła go do zbywcy B. Po jakimś czasie się okazało się, że samochód ma wady. Czy w takiej sytuacji Janowi będą przysługiwały uprawnienia firmy A do odstąpienia od umowy, skoro nie jest on stroną umowy sprzedaży?

Zobacz również serwis: Leasing konsumencki

Uprawnienia leasingobiorcy

Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego na leasingobiorcę przechodzą wszystkie uprawnienia przysługujące firmie leasingowej z tytułu umowy ze zbywcą. Wszystkie, ale za wyjątkiem właśnie uprawnienia do odstąpienia od umowy. Tym samym w przypadku wystąpienia wady prawo odstąpienia od umowy ma firma leasingowa, nie jej klient.

Zgodnie z art. 7098 ust. 4 Kodeksu cywilnego jego jedynym uprawnieniem jest możliwość zażądania od firmy leasingowej odstąpienia od umowy ze zbywcą.

Zobacz również serwis: Umowy

Droga sądowa

Co jednak w sytuacji, gdy firma nie ma zamiaru uwzględnić żądania korzystającego? W takim przypadku pozostaje jedynie droga sądowa. Korzystający może wystąpić z żądaniem wydania wyroku zastępującego oświadczenie woli leasingodawcy o odstąpieniu od umowy.

Zgodnie bowiem z art. 64 Kodeksu cywilnego oraz art. 1047 Kodeksu postępowania cywilnego prawomocne orzeczenie sądu stwierdzające obowiązek danej osoby do złożenia oznaczonego oświadczenia woli, zastępuje to oświadczenie.

Prawomocny wyrok zastąpi w tym momencie oświadczenie woli firmy leasingowej i umowa będzie uznana za niezawartą, co jest normalnym skutkiem prawnym odstąpienia od umowy.

W sytuacji odstąpienia od umowy między finansujący (leasingodawcą) a zbywcą wygasa również umowa leasingu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama