REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kto może odstąpić od umowy ze zbywcą przedmiotu leasingu?

Odstąpienie od leasingu konsumenckiego.
Odstąpienie od leasingu konsumenckiego.

REKLAMA

REKLAMA

Leasingobiorca nie nabywa uprawnienia do odstąpienia od umowy, przysługującego na mocy umowy ze zbywcą firmie leasingowej. Może jedynie zażądać podjęcia takich kroków. Co jednak, gdy leasingodawca się nie zgodzi? Jak to jest z odstąpieniem od umowy leasingu konsumenckiego?

Odstąpienie od umowy

Umowa firmy leasingowej z klientem jest jednym z elementów całego stosunku prawnego, na jaki składa się również umowa między leasingodawcą a zbywcą przedmiotu leasingu (np. samochodu).

REKLAMA

Ta druga umowa, zawarta między profesjonalistami podlega przepisom Kodeksu cywilnego dotyczącym umowy sprzedaży. Zgodnie z art. 560 w przypadku wystąpienia wad sprzedanej rzeczy kupujący ma m.in. prawo do odstąpienia od umowy. Po złożeniu stosownego oświadczenia umowa jest uznawana za niezawartą. Przypomnijmy jednak, że kupującym w tym wypadku jest firma leasingowa, a nie leasingobiorca. 

Jak to jednak będzie wyglądało pozycji tego ostatniego, jako najbardziej zainteresowanego w używaniu rzeczy wolnej od wad?

Jan wziął w leasing samochód od firmy A. Ta wcześniej nabyła go do zbywcy B. Po jakimś czasie się okazało się, że samochód ma wady. Czy w takiej sytuacji Janowi będą przysługiwały uprawnienia firmy A do odstąpienia od umowy, skoro nie jest on stroną umowy sprzedaży?

Zobacz również serwis: Leasing konsumencki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uprawnienia leasingobiorcy

Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego na leasingobiorcę przechodzą wszystkie uprawnienia przysługujące firmie leasingowej z tytułu umowy ze zbywcą. Wszystkie, ale za wyjątkiem właśnie uprawnienia do odstąpienia od umowy. Tym samym w przypadku wystąpienia wady prawo odstąpienia od umowy ma firma leasingowa, nie jej klient.

Zgodnie z art. 7098 ust. 4 Kodeksu cywilnego jego jedynym uprawnieniem jest możliwość zażądania od firmy leasingowej odstąpienia od umowy ze zbywcą.

Zobacz również serwis: Umowy

Droga sądowa

REKLAMA

Co jednak w sytuacji, gdy firma nie ma zamiaru uwzględnić żądania korzystającego? W takim przypadku pozostaje jedynie droga sądowa. Korzystający może wystąpić z żądaniem wydania wyroku zastępującego oświadczenie woli leasingodawcy o odstąpieniu od umowy.

Zgodnie bowiem z art. 64 Kodeksu cywilnego oraz art. 1047 Kodeksu postępowania cywilnego prawomocne orzeczenie sądu stwierdzające obowiązek danej osoby do złożenia oznaczonego oświadczenia woli, zastępuje to oświadczenie.

Prawomocny wyrok zastąpi w tym momencie oświadczenie woli firmy leasingowej i umowa będzie uznana za niezawartą, co jest normalnym skutkiem prawnym odstąpienia od umowy.

W sytuacji odstąpienia od umowy między finansujący (leasingodawcą) a zbywcą wygasa również umowa leasingu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci. Już od 1 października 2024 r. Sprawdź, jak dostać świadczenia.

2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci już od 1 października 2024 r. Rząd pracuje nad nowym programem. Przy uwzględnieniu 800 plus, zapewni on 2300 zł wsparcia co miesiąc.

Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

REKLAMA

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

REKLAMA

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

REKLAMA