REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co można znaleźć w umowie leasingu konsumenckiego?

Jak wygląda umowa przy leasingu konsumenckim?
Jak wygląda umowa przy leasingu konsumenckim?
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Leasing konsumencki może stać się jedną z poważnych alternatyw dla tradycyjnego kredytu samochodowego. Warto więc dowiedzieć się co możemy znaleźć w umowie leasingowej i na co zwrócić uwagę przy leasingu konsumenckim.

Opłata wstępna

Zawierając umowę leasingu konsumenckiego należy pamiętać o obowiązku zapłaty opłaty wstępnej. Jej wysokość zależy od woli stron, jednak standardowo firmy leasingowe przyjmują minimalną opłatę na poziomie 10 proc. wartości przedmiotu leasingu  (np. samochodu).

REKLAMA

Od jej wysokości może zależeć wiele rzeczy. Przede wszystkim kwestia formalności. Im wyższa opłata wstępna, tym mniej formalności będzie wymagał przedsiębiorca. Przy 10 proc. opłacie może być to obowiązek przedstawienia dowodu osobistego, zaświadczenia o dochodach, czy wyciągu z konta. Przy dwukrotnie wyższej opłacie, przedsiębiorca może zrezygnować z dokładnego badania historii finansowej klienta.

Oprócz tego wysokość opłaty wstępnej ma swój wypływ na wysokość rat. Im wyższa opłata, tym raty leasingowe będą niższe. Dla osób, które dysponują większym zasobem gotówki może być dogodnym rozwiązanie, ustalenie opłaty wstępnej na wyższym poziomie.

Jeżeli przestaniemy spłacać raty opłata wstępna ulega przepadkowi.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odpis umowy leasingodawcy i zbywcy

Sama umowa leasingu często jest jedynie elementem bardziej skomplikowanego stosunku prawnego. W większości przypadków leasing opiera się na relacjach prawnych trzech podmiotów. Leasingobiorcy, firmy leasingowej oraz zbywcy przedmiotu leasingu.

Jan zawarł z firmą A umowę leasingu samochodu, który firma A kupiła od importera samochodów B.

W takiej sytuacji warto pamiętać o tym, że firma leasingowa jest obowiązana wydać leasingobiorcy odpis umowy ze zbywcą (w naszym przypadku umowy między firmą A i B) lub odpisy innych posiadanych dokumentów dotyczących tej umowy. W szczególności dotyczy to dokumentu gwarancyjnego.

Zobacz również: Gwarancja a odpowiedzialność ustawowa sprzedawcy

REKLAMA

Jest to istotne zwłaszcza z tego powodu, iż leasingobiorca powinien wiedzieć, jakie uprawnienia przysługują firmie leasingowej z tytułu zakupu przedmiotu leasingu. Co istotne sam klient nie może dochodzić wszystkich praw, jakie przysługują leasingodawcy. W przypadku odstąpienia od umowy może jedynie zażądać od firmy leasingowej złożenia stosownego oświadczenia (art. 7098 ust. 4 Kodeksu cywilnego).

Na mocy umowy ze zbywcą firmie leasingowej przysługuje prawo odstąpienia od umowy z powodu wad rzeczy. Samochód wydany Janowi w leasingu okazał się wadliwy. W takiej sytuacji Jan ma prawo zażądać od firmy leasingowej odstąpienia od umowy ze zbywcą.

Wraz z odstąpieniem od umowy ze zbywcą wygasa również sama umowa leasingu, a korzystający jest zobowiązany zwrócić wszelkie niezapłacone jeszcze raty. Może jednak pomniejszyć je o korzyści jakie firma leasingowa odniosła z tytułu szybszego wygaśnięcia umowy ze zbywcą, jak również umowy leasingu. Jest to zatem rozwiązanie mocno niekorzystne dla samego leasingobiorcy.

Kara umowna

W umowie leasingu może być zastrzeżona kara umowna. Co istotne kara umowna nie może być zastrzeżona na niekorzyść klienta. Wynika to z faktu, iż zastrzega się ją jedynie dla zobowiązań niepieniężnych. Tymczasem do obowiązków korzystającego (czyli leasingobiorcy) należy terminowe spłacanie rat.

Jeżeli kara umowna jest zastrzeżona na niekorzyść korzystającego to taka klauzula jest niezgodna z prawem.

Zobacz również serwis: Leasing konsumencki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będą podwyżki wynagrodzeń. Plany na resztę 2024 roku

Dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazują, że od stycznia do kwietnia 2024 r., 57% firm zdecydowało się na podniesienie wynagrodzeń. Z tych firm, 45% planuje dalsze podwyżki w tym roku. Dodatkowo, 24% firm, które jeszcze nie podniosły płac, zamierza to zrobić. Oznacza to, że łącznie 67% badanych firm podniesie pensje w tym roku.

Profil zaufany pracownika do celów służbowych. Pracodawca może tego żądać od pracownika!

Nie ma przepisów umożliwiających pracodawcy żądanie założenia profilu zaufanego przez pracownika i wykorzystywanie go w celach służbowych. Czy mimo to pracownik powinien wykonać takie polecenie służbowe?

Od czerwca wakacyjna korekta rozkładu jazdy pociągów. Warszawa Zachodnia już ze wszystkimi peronami

Ministerstwo Infrastruktury informuje, że od czerwca będzie więcej połączeń w wakacyjnym rozkładzie jazdy, zgodnie z tzw. wakacyjną korektą rozkładu jazdy pociągów. Od 9 czerwca 2024 r. podróżni na stacji Warszawa Zachodnia wsiądą do pociągów z trzech nowych peronów. Co dokładnie się zmieni?

ZUS zwraca nadpłatę składki zdrowotnej. Zbliża się termin złożenia wniosku

ZUS zwróci nadpłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne. Żeby otrzymać zwrot nadpłaty, przedsiębiorcy muszą złożyć wniosek o jej zwrot.

REKLAMA

Kiedy jest Dzień Dziecka w 2024 r.

Kiedy obchodzimy Dzień Dziecka? Jak ten dzień wypada w 2024 r.?

ZNP ostrzega nauczycieli: Stracicie 20% na wcześniejszych emeryturach. I kolejne 20% z świadczenia kompensacyjnego

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Przejście na wcześniejszą emeryturę pomniejsza stan konta emerytalnego, dlatego emerytura naliczona w wieku powszechnym może być niższa o kolejne 20 proc. 

ZNP ostrzega: Nauczyciele stracicie 20% na wcześniejszych emeryturach. Dostaniecie też 20% mniej niż z świadczenia kompensacyjnego

20% straty wobec emerytury powszechnej (od 60 roku życia) wynika z pomniejszenia stanu konta emerytalnego. 20% mniej niż z świadczenia kompensacyjnego, to efekt obliczenia: stan konta/średnia trwania życia.

Bon energetyczny 2024: ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo

Jesienią lub zimą 2024 roku niektóre osoby dostaną (o ile złożą wniosek i spełnią kryterium dochodowe) jednorazowy bon energetyczny. Będzie to rekompensata za częściowe odmrożenie cen prądu po 1 lipca 2024 r. Bon energetyczny jest przewidziany w ustawie z 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego. Ile wynosi i kto może go otrzymać?

REKLAMA

Tarcza Wschód - szczegóły dotyczące programu za 10 mld zł. Pierwsze instalacje mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028

"Tarcza Wschód" ma kosztować 10 mld zł za same materiały. Jeżeli chodzi o szczegóły, MON wyjaśnia, że ma to być systemy wykrywania i ostrzegania, składy materiału, który w razie potrzeby posłuży do budowy zapór, umocnienia i pozostawienie gęsto porośniętych, podmokłych terenów zmniejszających mobilność wroga. Pierwsze instalacje "Tarczy Wschód" mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028.

2500 zł dla osoby samotnej oraz 1700 zł na osobę w rodzinie. Bon energetyczny 2024 a kryterium dochodowe

Uchwalona 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym (…) przewiduje częściowe odmrożenie cen prądu od 1 lipca 2024 r. co ma być zrekompensowane najuboższym wypłatą jednorazowego bonu energetycznego. Jakie kryterium dochodowe trzeba spełnić, by otrzymać bon energetyczny?

REKLAMA