reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Leasing konsumencki > Co można znaleźć w umowie leasingu konsumenckiego?

Co można znaleźć w umowie leasingu konsumenckiego?

Leasing konsumencki może stać się jedną z poważnych alternatyw dla tradycyjnego kredytu samochodowego. Warto więc dowiedzieć się co możemy znaleźć w umowie leasingowej i na co zwrócić uwagę przy leasingu konsumenckim.

Opłata wstępna

Zawierając umowę leasingu konsumenckiego należy pamiętać o obowiązku zapłaty opłaty wstępnej. Jej wysokość zależy od woli stron, jednak standardowo firmy leasingowe przyjmują minimalną opłatę na poziomie 10 proc. wartości przedmiotu leasingu  (np. samochodu).

Od jej wysokości może zależeć wiele rzeczy. Przede wszystkim kwestia formalności. Im wyższa opłata wstępna, tym mniej formalności będzie wymagał przedsiębiorca. Przy 10 proc. opłacie może być to obowiązek przedstawienia dowodu osobistego, zaświadczenia o dochodach, czy wyciągu z konta. Przy dwukrotnie wyższej opłacie, przedsiębiorca może zrezygnować z dokładnego badania historii finansowej klienta.

Oprócz tego wysokość opłaty wstępnej ma swój wypływ na wysokość rat. Im wyższa opłata, tym raty leasingowe będą niższe. Dla osób, które dysponują większym zasobem gotówki może być dogodnym rozwiązanie, ustalenie opłaty wstępnej na wyższym poziomie.

Jeżeli przestaniemy spłacać raty opłata wstępna ulega przepadkowi.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Odpis umowy leasingodawcy i zbywcy

Sama umowa leasingu często jest jedynie elementem bardziej skomplikowanego stosunku prawnego. W większości przypadków leasing opiera się na relacjach prawnych trzech podmiotów. Leasingobiorcy, firmy leasingowej oraz zbywcy przedmiotu leasingu.

Jan zawarł z firmą A umowę leasingu samochodu, który firma A kupiła od importera samochodów B.

W takiej sytuacji warto pamiętać o tym, że firma leasingowa jest obowiązana wydać leasingobiorcy odpis umowy ze zbywcą (w naszym przypadku umowy między firmą A i B) lub odpisy innych posiadanych dokumentów dotyczących tej umowy. W szczególności dotyczy to dokumentu gwarancyjnego.

Zobacz również: Gwarancja a odpowiedzialność ustawowa sprzedawcy

Jest to istotne zwłaszcza z tego powodu, iż leasingobiorca powinien wiedzieć, jakie uprawnienia przysługują firmie leasingowej z tytułu zakupu przedmiotu leasingu. Co istotne sam klient nie może dochodzić wszystkich praw, jakie przysługują leasingodawcy. W przypadku odstąpienia od umowy może jedynie zażądać od firmy leasingowej złożenia stosownego oświadczenia (art. 7098 ust. 4 Kodeksu cywilnego).

Na mocy umowy ze zbywcą firmie leasingowej przysługuje prawo odstąpienia od umowy z powodu wad rzeczy. Samochód wydany Janowi w leasingu okazał się wadliwy. W takiej sytuacji Jan ma prawo zażądać od firmy leasingowej odstąpienia od umowy ze zbywcą.

Wraz z odstąpieniem od umowy ze zbywcą wygasa również sama umowa leasingu, a korzystający jest zobowiązany zwrócić wszelkie niezapłacone jeszcze raty. Może jednak pomniejszyć je o korzyści jakie firma leasingowa odniosła z tytułu szybszego wygaśnięcia umowy ze zbywcą, jak również umowy leasingu. Jest to zatem rozwiązanie mocno niekorzystne dla samego leasingobiorcy.

Kara umowna

W umowie leasingu może być zastrzeżona kara umowna. Co istotne kara umowna nie może być zastrzeżona na niekorzyść klienta. Wynika to z faktu, iż zastrzega się ją jedynie dla zobowiązań niepieniężnych. Tymczasem do obowiązków korzystającego (czyli leasingobiorcy) należy terminowe spłacanie rat.

Jeżeli kara umowna jest zastrzeżona na niekorzyść korzystającego to taka klauzula jest niezgodna z prawem.

Zobacz również serwis: Leasing konsumencki

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

TRILUX Polska Sp. z o. o.

ekspert z zakresu BHP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama