reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Leasing konsumencki > Leasing konsumencki zyska dzięki UE

Leasing konsumencki zyska dzięki UE

Planowana nowelizacja ustawy o kredycie konsumenckim, wprowadzi także spore zmiany w przypadku leasingu prywatnego. Zgodnie z jej postanowieniami po zakończeniu okresu leasingu klient będzie miał obowiązek kupna samochodu. Leasing konsumencki stanie się alternatywą dla kredytu.

Projekt powinien być przygotowany jak najszybciej, gdyż do 11 czerwca 2010 roku Polska jest zobligowana do przyjęcia unijnej dyrektywy obejmującej swym zakresem to zagadnienie.

Zmiany w podatkach

Równocześnie z pracami nad ustawą o kredycie konsumenckim, trwają również działania mające na celu zmianę ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz fizycznych w zakresie leasingu. Projekt znajduje się w fazie przygotowań, a jego wprowadzenie planowane jest na styczeń 2011 roku.

Leasing zamiast kredytu konsumenckiego

Zmiany prawne pozwoliłyby więc firmom oferującym wynajem długoterminowy wykazać się i zaoferować klientom nowe rozwiązania. Dla całej branży leasingowej byłby to impuls do dalszego, dynamicznego rozwoju. Obecnie leasing konsumencki nie jest w Polsce popularny, ponieważ osoby fizyczne nie mogą wliczać rat leasingowych w koszty uzyskania przychodów, czy też odliczać podatku VAT.

Dlatego też konsumenci chcąc kupić nowy samochód przeważnie decydują się na wzięcie kredytu, który w obecnych warunkach jest bardziej atrakcyjny finansowo.

Nowe przepisy sprawią, że leasing konsumencki stanowić będzie alternatywę dla kredytów konsumenckich. Korzystnie wpłynie to na koszt finansowania. Klienci indywidualni będą mieli również możliwość korzystania z usług dodatkowych, tj. z przeglądów technicznych, sezonowej wymiany opon, serwisowania, a także doboru odpowiedniego ubezpieczenia. Również w przypadku szkody, konsekwencje ponosiłby leasingodawca, a nie jak w przypadku kredytu konsumenckiego – klient.

Wejście w życie nowych przepisów jest kwestią niezwykle istotną, zarówno dla branży leasingowej jak i dla konsumentów. Osoby prywatne zyskają możliwość zawierania umów leasingu, które będą mogły być zakończone w dowolnym momencie. Ponad to planowane zmiany rozstrzygać będą kwestię amortyzowania (zmniejszenia wartości) przedmiotu leasingu. Powyższe zmiany dałyby konsumentom większe uprawnienia, jednocześnie rozpowszechniając leasing wśród osób prywatnych

reklama

Czytaj także

Autorzy:

konsultant podatkowy LeasePlan Fleet Management Dyrektor Handlowy, LeasePlan Fleet Management

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Leasing konsumencki alternatywą dla kredytu?
Leasing konsumencki alternatywą dla kredytu?

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama