REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Światowy Dzień Backupu. Jak robić bezpiecznie kopie zapasowe?

Subskrybuj nas na Youtube
31 marca przypada Światowy Dzień Backupu. Jak robić bezpiecznie kopie zapasowe?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

31 marca przypada Światowy Dzień Backupu. Tego dnia warto przypomnieć sobie o tym, jak ważne jest to, by regularnie wykonywać kopię zapasową danych ważnych dla użytkowników. Powinno się to robić zarówno na fizycznym zewnętrznym dysku, ale także w prywatnej lub chmurze korporacyjnej. Można to zrobić pod warunkiem zapewnienia odpowiedniego poziomu ochrony, tak by ważne dla nas dane nie zostały skradzione lub trafiły w niepowołane ręce. Jak robić to bezpiecznie?- analizuje Michał Borowiecki z firmy Netskope.

Hybrydowe środowisko, hybrydowa informacja

Dzisiaj jeszcze bardziej niż kiedyś jesteśmy uzależnieni od informacji. Żyjemy obecnie w hybrydowym świecie, z hybrydową praca, hybrydowymi narzędziami i usługami. Odważnie korzystamy z aplikacji w chmurze zarówno w życiu prywatnym jak i służbowym nie zawsze przywiązując wagę do tego jak są chronione informacje przetwarzane przez nas. A de facto dane te mogą być na drugim końcu świata. Przedsiębiorstwa polegają na danych, przetwarzają je i używają do realizacji celów biznesowych. Tworzymy niewyobrażalne ilości danych dziennie liczone już w eksabajtach czyli liczbach z 18-ma zerami. Taki przyrost danych powoduje, że jeszcze bardziej jesteśmy uzależnieni od danych oraz informacji, dostępu i możliwości ich wykorzystania. Dane przechowujemy na serwerach stacjonarnych, ale coraz częściej sięgamy do zasobów i infrastruktury chmurowej, by móc skutecznie je przetrzymywać, chronić i nimi zarządzać.

REKLAMA

Straty finansowe, utrata ważnych informacji i reputacji

Pomyślmy jednak jakie skutki może przynieść niespodziewana utrata ważnych danych  bądź niemożność uzyskania natychmiastowego dostępu? To oczywiście mogą być różne informacje np. zdjęcia ze ślubu syna czy niepublikowany jeszcze rachunek zysków i strat firmy. Jeden dzień bez informacji prawdopodobnie może wystarczyć by dana organizacja poniosła nieodwracalne straty zarówno finansowe, lecz również te związane z utratą reputacji, szczególnie jeżeli doszło do ataku hakerskiego, na skutek którego nie tylko utraciliśmy dostęp do naszych danych, ale być może też ktoś inny przejął jeszcze nad nimi kontrolę. Jeżeli chodzi  o ataki hakerskie to te najgroźniejsze dotyczą ataków typu ransomware, gdzie oprogramowanie złośliwe użyte do ataku szyfruje dane użytkownika. Jedynym sposobem na odzyskanie danych, jeżeli nie dysponuje się aktualnym backupem umożliwiającym ich odtworzenie, jest zapłacenie okupu atakującym. Największe ataki spowodowały ogromne starty wśród przedsiębiorstw i instytucji państwowych.  W 2021 roku przeprowadzono atak ransomware na jednego z największych producentów elektroniki, firmę Acer, który w konsekwencji musiał zapłacić 50mln dolarów by odzyskać dane. Innym przykładem jest atak ransomware na firmę ubezpieczeniową z USA CNA Financial, która musiała zapłacić 40 mln dolarów. Takie przykłady możemy mnożyć i mamy do czynienia z podobnymi atakami praktycznie codziennie.

Backup fizyczny i w chmurze pod warunkiem ochrony danych

Stąd tak istotną rolę odgrywa dzisiaj ochrona i backup danych. Celem backup’u jest stworzenie kopii danych, które można odzyskać w przypadku awarii danych pierwotnych. Jak wiemy utrata danych może być wynikiem awarii sprzętu lub oprogramowania, uszkodzenia danych lub zdarzenia spowodowanego przez człowieka, takiego jak złośliwy atak (wirus lub złośliwe oprogramowanie) lub przypadkowe usunięcie danych. Kopię rezerwową naszych informacji można zrobić oczywiście na zewnętrznym dysku a także w chmurze. W obydwu przypadkach warto zadbać o odpowiedni poziom ochrony. Zewnętrzny dysk warto zabezpieczyć hasłem i trzymać w odpowiednim miejscu tak by na przykład nie został zniszczony lub uszkodzony. O wiele trudniej jest zabezpieczyć kopie danych, które trzymamy w chmurze, która coraz częściej jest celem ataków cyberprzestępców, kiedy ściągamy lub wysyłamy informacje czy to prywatne czy służbowe. Żeby zabezpieczyć takie dane, firmy muszą korzystać z rozwiązań, które przede wszystkim zapewniają widoczność tych danych i dają możliwość zarządzania oraz kontroli w czasie rzeczywistym. Należy podkreślić, że dzisiaj 95% takiego ruchu to tzw „shadow IT” czyli ruch niewidoczny dla administratora bezpieczeństwa a tym samym potencjalnie niezwykle groźny dla organizacji. Twórzmy kopie zapasowe ważnych plików, ale róbmy to z głową a przede wszystkim stale dbajmy o bezpieczeństwo.

Autor:
Michał Borowiecki, Netskope

 
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek mieszkaniowy 2025: dla kogo, ile, kryteria dochodowe i normatywy

W trakcie pierwszych miesięcy bieżącego roku, koszty mieszkaniowe nie rosły już tak dynamicznie jak wcześniej. Musimy jednak pamiętać o skali wcześniejszych zmian. Przykładowo, w lipcu 2024 r. prąd dla gospodarstw domowych podrożał o około 20%. Główny Urząd Statystyczny podaje, że przez rok (od maja 2024 r.) użytkowanie mieszkania lub domu razem z nośnikami energii zdrożało o około 11%. Trudno się więc dziwić, że użytkownicy mieszkań i domów narzekają na koszty. Mamy jednak dla nich pewną dobrą wiadomość. Mianowicie, niedawno wzrosły kryteria dochodowe dotyczące dodatku mieszkaniowego. Warto przypomnieć na czym polega taka forma pomocy mieszkaniowej.

Waloryzacja emerytur i rent 2026: Projekt rozporządzenia Rady Ministrów już gotowy [RD216]

Rząd przygotował projekt rozporządzenia ws. waloryzacji emerytur i rent w 2026 roku [RD216]. Zgodnie z propozycją, świadczenia wzrosną jedynie o ustawowe minimum – 20% realnego wzrostu płac. Brak porozumienia w Radzie Dialogu Społecznego sprawił, że decyzję podjęła sama Rada Ministrów.

UE szykuje nowy wspólny dług i nowe podatki. Anna Bryłka alarmuje: to finansowa pułapka dla Polski i krok w stronę federalizacji Unii Europejskiej

Komisja Europejska chce wprowadzić nowe źródła dochodów budżetowych i zaciągnąć kolejny wspólny dług. posłanka do Parlamentu Europejskiego Anna Bryłka przestrzega: to zagrożenie dla suwerenności i budżetu Polski.

Który prezydent ułaskawił najwięcej osób?

Ile ułaskawień w ciągu swoich dwóch kadencji wydał Andrzej Duda? Który prezydent ułaskawił najwięcej osób? Ile było odmów ułaskawienia? Dane z kancelarii prezydenta.

REKLAMA

Równa płaca dla kobiet i mężczyzn – nowe obowiązki, nowe możliwości dla controllingu

Nadchodzące zmiany prawne, wynikające z unijnej Dyrektywy o jawności wynagrodzeń (2023/970), wymuszają na firmach nie tylko zwiększenie przejrzystości w polityce płacowej, ale również wprowadzenie zupełnie nowych standardów raportowania i analizy danych personalnych. Eksperci firmy Controlling Systems wskazują, że to zadanie wymaga ścisłej współpracy działów HR, IT oraz controllingu, który coraz częściej wychodzi poza swoją tradycyjną rolę finansową i staje się strategicznym partnerem w zarządzaniu kapitałem ludzkim.

Czy UE zakaże faktycznie używania kominków na drewno? Eksperci ostrzegają przed skutkami zmian w Ekoprojekcie

W Brukseli odbyło się 25 czerwca 2025 r. forum konsultacyjne Komisji Europejskiej poświęcone rewizji tzw. rozporządzenia ekoprojektu dla miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń (MOP), czyli m.in. kominków, pieców i wkładów opalanych drewnem. Nowe propozycje zmian wzbudzają poważne kontrowersje i obawy wśród producentów, przedstawicieli organizacji branżowych oraz ekspertów, a przede wszystkim wśród użytkowników takich urządzeń. W opinii wielu uczestników spotkania, w tym reprezentantów polskiej branży, propozycje Komisji mogą w praktyce doprowadzić do likwidacji legalnego rynku urządzeń grzewczych na drewno w całej Unii Europejskiej.

Podwyżka minimalnej stawki godzinowej o zaledwie 90 groszy w 2026 roku wywołała burzę. Nawet pracodawcy są przeciwko propozycji rządu

Zaledwie 90 groszy więcej za godzinę pracy – tyle wynosi rządowa propozycja podwyżki stawki minimalnej na 2026 rok. „To wstyd, nie podwyżka” – grzmią związkowcy i ostrzegają: taka decyzja to cios w usługi publiczne i dalsze spłaszczanie płac. Nawet pracodawcy są przeciwko propozycji rządu.

Koniec z przerwą na papierosa (i e-papierosa) w miejscu pracy (nawet na takiego, który nie zawiera w swoim składzie nikotyny). Nowe przepisy, eliminujące nadużywaną przez pracowników lukę prawną, już obowiązują

W dniu 5 lipca 2025 r. weszły w życie przepisy, które zmieniły definicję papierosów elektronicznych (potocznie zwanych e-papierosami), obejmując nią również wyroby niezawierające w swoim składzie nikotyny. Tym samym – niemożliwym stało się „obchodzenie” przez pracowników zakazu palenia w pomieszczeniach zakładu pracy, zasłaniając się tym, że używane jest urządzenie z płynem beznikotynowym, czego – w praktyce – pracodawca nie mógł w żaden sposób zweryfikować.

REKLAMA

Uwaga seniorzy: już nie na wnuczka, a na: reklamację w banku. Nowy rodzaj oszustwa

Uwaga seniorzy: już nie na wnuczka, a na: reklamację w banku. Na rynku pojawił się nowy rodzaj oszustwa. Polega ono na tym, że przestępcy oferują pomoc w próbie wyłudzenia środków od banku z tytułu rzekomych luk w jego systemach. W rzeczywistości żadnych luk nie ma, a osoba składająca wniosek reklamacyjny, oparty na nieistniejących podstawach, może zostać pociągnięta nawet do odpowiedzialności karnej.

Koszty budowy domu jednorodzinnego 2025-2026. Jak zmieniają się ceny działek, materiałów budowlanych? Na czym można zaoszczędzić?

Czy w 2020 roku można było przewidzieć, że budowa domu w Polsce zdrożeje o blisko połowę w ciągu zaledwie pięciu kolejnych lat? Eksperci Extradom.pl przedstawili prognozy na najbliższą przyszłość, oparte o analizę kosztów budowy domu od 2021 do 2025 roku.

REKLAMA