REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Światowy Dzień Backupu. Jak robić bezpiecznie kopie zapasowe?

31 marca przypada Światowy Dzień Backupu. Jak robić bezpiecznie kopie zapasowe?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

31 marca przypada Światowy Dzień Backupu. Tego dnia warto przypomnieć sobie o tym, jak ważne jest to, by regularnie wykonywać kopię zapasową danych ważnych dla użytkowników. Powinno się to robić zarówno na fizycznym zewnętrznym dysku, ale także w prywatnej lub chmurze korporacyjnej. Można to zrobić pod warunkiem zapewnienia odpowiedniego poziomu ochrony, tak by ważne dla nas dane nie zostały skradzione lub trafiły w niepowołane ręce. Jak robić to bezpiecznie?- analizuje Michał Borowiecki z firmy Netskope.

Hybrydowe środowisko, hybrydowa informacja

Dzisiaj jeszcze bardziej niż kiedyś jesteśmy uzależnieni od informacji. Żyjemy obecnie w hybrydowym świecie, z hybrydową praca, hybrydowymi narzędziami i usługami. Odważnie korzystamy z aplikacji w chmurze zarówno w życiu prywatnym jak i służbowym nie zawsze przywiązując wagę do tego jak są chronione informacje przetwarzane przez nas. A de facto dane te mogą być na drugim końcu świata. Przedsiębiorstwa polegają na danych, przetwarzają je i używają do realizacji celów biznesowych. Tworzymy niewyobrażalne ilości danych dziennie liczone już w eksabajtach czyli liczbach z 18-ma zerami. Taki przyrost danych powoduje, że jeszcze bardziej jesteśmy uzależnieni od danych oraz informacji, dostępu i możliwości ich wykorzystania. Dane przechowujemy na serwerach stacjonarnych, ale coraz częściej sięgamy do zasobów i infrastruktury chmurowej, by móc skutecznie je przetrzymywać, chronić i nimi zarządzać.

REKLAMA

Straty finansowe, utrata ważnych informacji i reputacji

Pomyślmy jednak jakie skutki może przynieść niespodziewana utrata ważnych danych  bądź niemożność uzyskania natychmiastowego dostępu? To oczywiście mogą być różne informacje np. zdjęcia ze ślubu syna czy niepublikowany jeszcze rachunek zysków i strat firmy. Jeden dzień bez informacji prawdopodobnie może wystarczyć by dana organizacja poniosła nieodwracalne straty zarówno finansowe, lecz również te związane z utratą reputacji, szczególnie jeżeli doszło do ataku hakerskiego, na skutek którego nie tylko utraciliśmy dostęp do naszych danych, ale być może też ktoś inny przejął jeszcze nad nimi kontrolę. Jeżeli chodzi  o ataki hakerskie to te najgroźniejsze dotyczą ataków typu ransomware, gdzie oprogramowanie złośliwe użyte do ataku szyfruje dane użytkownika. Jedynym sposobem na odzyskanie danych, jeżeli nie dysponuje się aktualnym backupem umożliwiającym ich odtworzenie, jest zapłacenie okupu atakującym. Największe ataki spowodowały ogromne starty wśród przedsiębiorstw i instytucji państwowych.  W 2021 roku przeprowadzono atak ransomware na jednego z największych producentów elektroniki, firmę Acer, który w konsekwencji musiał zapłacić 50mln dolarów by odzyskać dane. Innym przykładem jest atak ransomware na firmę ubezpieczeniową z USA CNA Financial, która musiała zapłacić 40 mln dolarów. Takie przykłady możemy mnożyć i mamy do czynienia z podobnymi atakami praktycznie codziennie.

Backup fizyczny i w chmurze pod warunkiem ochrony danych

Stąd tak istotną rolę odgrywa dzisiaj ochrona i backup danych. Celem backup’u jest stworzenie kopii danych, które można odzyskać w przypadku awarii danych pierwotnych. Jak wiemy utrata danych może być wynikiem awarii sprzętu lub oprogramowania, uszkodzenia danych lub zdarzenia spowodowanego przez człowieka, takiego jak złośliwy atak (wirus lub złośliwe oprogramowanie) lub przypadkowe usunięcie danych. Kopię rezerwową naszych informacji można zrobić oczywiście na zewnętrznym dysku a także w chmurze. W obydwu przypadkach warto zadbać o odpowiedni poziom ochrony. Zewnętrzny dysk warto zabezpieczyć hasłem i trzymać w odpowiednim miejscu tak by na przykład nie został zniszczony lub uszkodzony. O wiele trudniej jest zabezpieczyć kopie danych, które trzymamy w chmurze, która coraz częściej jest celem ataków cyberprzestępców, kiedy ściągamy lub wysyłamy informacje czy to prywatne czy służbowe. Żeby zabezpieczyć takie dane, firmy muszą korzystać z rozwiązań, które przede wszystkim zapewniają widoczność tych danych i dają możliwość zarządzania oraz kontroli w czasie rzeczywistym. Należy podkreślić, że dzisiaj 95% takiego ruchu to tzw „shadow IT” czyli ruch niewidoczny dla administratora bezpieczeństwa a tym samym potencjalnie niezwykle groźny dla organizacji. Twórzmy kopie zapasowe ważnych plików, ale róbmy to z głową a przede wszystkim stale dbajmy o bezpieczeństwo.

Autor:
Michał Borowiecki, Netskope

 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewolucja w Policji?: Szkolenia 100% stacjonarne są historią? Szkolenia hybrydowe! Pierwsze zawodowe podoficerskie

Od 20 maja do 10 czerwca szkolenia hybrydowe policjantów. W Krakowie. Wdrożenie tego rozwiązania w całej Polsce zostałoby (prawdopodobnie) przyjęte z zadowoleniem przez mundurowych.

8 tys. zł dotacji do wzięcia. Rusza pilotażowy projekt wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm

8 tys. zł dotacji do wzięcia przez 195 przedsiębiorstw. Bank Światowy wybrał Koalicję na rzecz Polskich Innowacji (KPI) do wdrożenia w Polsce pilotażowego projektu wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm. Nabór do projektu rozpocznie się 23 maja 2024 r.

Zmiany dla rolników. Oznaczanie graficzne składników pochodzących od owadów i gotowe strefy produkcji rolniczej. Propozycje Kukiz'15 i PiS

W środę poseł Jarosław Sachajko z partii Kukiz’15 ogłosił trzy nowe projekty ustaw, które zostaną złożone przez klub PiS i koło Kukiz’15. 

Od 1100 zł do 4400 zł – tyle możesz dostać na uzyskanie wykształcenia wyższego. Sprawdź kiedy złożyć wniosek i kto ma szansę.

Od 1100 zł do 4400 zł – takie dofinansowanie można dostać na uzyskanie wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski na przyszły rok akademicki można już składać. Jednak trzeba spełnić określone warunki.

REKLAMA

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie. Czy świadczenia socjalne, otrzymywane przez pracownika z zakładowego funduszu socjalnego (ZFŚS), podlegają opodatkowaniu? Co mówi prawo podatkowe w tym zakresie?

Darowizna pieniędzy od babci lub dziadka. Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Czy darowizna pieniędzy od babci lub dziadka podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? To zależy od kilku czynników określonych precyzyjnie przez ustawodawcę. Sprawdźmy, kiedy taka darowizna środków pieniężnych w gotówce jest zwolniona z podatku, a kiedy może zostać opodatkowana.

Wybory do europarlamentu 2024. Osoby niepełnosprawne powinny pamiętać o tych terminach

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca 2024 r. Wyborcy niepełnosprawni i seniorzy muszą jednak wcześniej dopełnić niezbędnych formalności, jeśli chcą skorzystać z przysługujących im uprawnień. Mają na to kilka najbliższych dni.

Dodatek do bonu energetycznego 300-1200 zł. Senat obniża jedną z 4 opłat za prąd. Obniżka dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł

Oszczędność dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł dotyczy okresu od 1 lipca 2024 r. do końca grudnia 2024 r. I wynika z zawieszenia opłaty mocowej. Taka propozycja powstała w Senacie. Będzie niedługo głosowana.

REKLAMA

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. MON podało trzy wakacyjne terminy, pierwszy rusza już od 10 czerwca

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. Wojsko Polskie zaplanowało trzy terminy szkoleń w ramach programu „Wakacje z wojskiem”. Każdy termin obejmuje 27 dni. Pierwsze szkolenia MON zaplanowało w terminie od 10 czerwca do 6 lipca. Kto może skorzystać z tego szkolenia wojskowego, jak się zgłosić?

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Premier Tusk ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz dofinansowanie części wynagrodzeń pracowników. "Od czwartku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku pożaru hali targowej przy ul. Marywilskiej w Warszawie mogą się zgłaszać do ZUS o pomoc" - poinformował premier Donald Tusk. Jak dodał, w przygotowaniu są również m.in. zwolnienia podatkowe.

REKLAMA