REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pozew zbiorowy przeciwko dużym korporacjom

Monika Pązik
ochrona praw konsumentów, pozew zbiorowy na podstawie tych samych podstaw faktycznych/ Fot. Fotolia
ochrona praw konsumentów, pozew zbiorowy na podstawie tych samych podstaw faktycznych/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pozew zbiorowy to instrument prawny pozwalający na walkę konsumenta z silnymi firmami w dochodzeniu swoich praw. W takim pozwie można domagać się spełnienia określonego świadczenia przez co najmniej 10 osób.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym można dochodzić roszczenia jednego rodzaju na tej samej lub takiej samej podstawie faktycznej. Pozew zbiorowy może złożyć grupa co najmniej 10 osób celem ochrony swoich interesów. Grupa składająca taki pozew musi charakteryzować więź podmiotowa i przedmiotowa. W pierwszym zakresie chodzi o kwalifikację osób do jednej grupy, które zostały poszkodowane wskutek zachowania jednego sprawcy. Natomiast więź przedmiotowa odnosi się do tego samego rodzaju naruszenia, przez co możliwe jest dochodzenie zaspokojenia roszczenia przez grupę osób. Warunkiem jest, aby podstawy wniesienia pozwy izbowego oparte były na tej samej podstawie faktycznej.

REKLAMA

Zobacz też: Pozew zbiorowy przeciwko deweloperowi

Korzyści ze złożenia pozwu zbiorowego

REKLAMA

W sytuacji, kiedy grupę osób łączy ta sama podstawa faktyczna można wnieść pozew zbiorowy w celu rozstrzygnięcia sprawy cywilnej. Uzasadnione jest to koniecznością spełnienia kilku przesłanek w tym ilość osób uczestniczących w dochodzeniu zaspokojenia roszczenia i ochrony konsumentów. Ustawodawca nie dookreślił w przepisach dotyczących postępowania grupowego co należy rozumieć pod pojęciem sprawy cywilnej, jednakże wskazał, że ustawa normuje postępowanie cywilne w sprawach grupowych. Zatem przy dopuszczalności drogi sądowej, sąd w pierwszej kolejności bada spełnienie wszystkich przesłanek dopuszczalności wniesienia powództwa zbiorowego.

Korzyścią płynącą ze złożenia pozwu zbiorowego jest możliwość rozstrzygnięcia sprawy w stosunku do wszystkich konsumentów łącznie bez konieczności przeprowadzania oddzielnych postępowań w tych samych sprawach. Samo postępowanie grupowe umożliwia dostęp do drogi sądowej, która może okazać się korzystniejsza niż wszczęcie postępowania indywidualnie. W postępowaniu grupowym na podstawie pozwu zbiorowego mogą być dochodzone roszczeniu z tytułu ochrony konsumentów, odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny oraz z tytułu czynów niedozwolonych, z wyjątkiem roszczeń o ochronę dóbr osobistych. Sprawami związanymi z ochroną konsumentów będą wynikały z wszelkich roszczeń konsumentów przeciwko przedsiębiorcom wynikającym z różnych podstaw. Dodatkowo poprzez pozew zbiorowy można dochodzić odpowiedzialności za działanie produktu niebezpiecznego, gdzie musi wystąpić szkoda, zdarzenie oraz związek przyczynowy między dopuszczeniem produktu do obrotu gospodarczego a powstałą szkodą. Roszczenia wynikające z czynów niedozwolonych muszą obejmować powstanie szkody w dobrach chronionych prawnie co najmniej 10 osób.

Dodatkowo w wyniku złożenia pozwu zbiorowego korzystne wydaje się rozłożenie po równo dodatkowych opłat sądowych, np. za sporządzenie opinii biegłych lub wynagrodzenie dla pełnomocnika. W przypadku dochodzenia odszkodowania sąd zasądza równe kwoty odszkodowania dla każdej z osób. Jednakże, jeżeli niektóre osoby oczekują wyższych kwot, mogą wytoczyć indywidualne powództwo, co nie jest wykluczone przez pozew zbiorowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Pozew w postępowaniu grupowym - formalności

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  UWAGA! Rząd zmienił algorytm ustalania punktów dla świadczenia wspierającego. Waga o wartości 4 punktów. 25 najwyższych iloczynów. Wzór formularza. Jak to liczyć? [Dz.U poz. 2581]

  Wstępny algorytm przyznawania punktów przez zespół ds orzekania o niepełnosprawności został kilka tygodni temu przedstawiony w projekcie rozporządzenia. Był od przedmiotem szeregu krytycznych uwag ze strony osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.

  Zespół ds. orzekania przyznaje świadczenie wspierające w 2024 r. Algorytm przyznawania punktów. Formularz. Test 32 czynności [rozporządzenie Dz.U. poz. 2581]

  Co bierze pod uwagę zespół ds orzekania przyznając punkty wymagane przy świadczeniu wspierającym? 

  Od 2024 r. ważne zmiany dla opiekunów podlegających ubezpieczeniu w KRUS

  Zmiany od 1 stycznia 2024 r. dotyczą osób, za które wójt, burmistrz lub prezydent miasta opłaca składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Co trzeba wiedzieć?

  Projekt ustawy o finansowaniu in vitro do dalszych prac w Komisji Zdrowia

  Sejm nie zgodził się na odrzucenie w pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu ustawy, który wprowadza finansowanie procedury in vitro. 

  REKLAMA

  Nowość. Jednorazowa roczna odprawa. Wyniesie średnio 150 000 zł. Realnie mniej. Chyba, że w obliczeniach pojawią się dodatki do pensji

  Jednorazowa odprawa pieniężna przysługuje w wysokości 12-krotności miesięcznego wynagrodzenia pracownika obliczanego jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy należne według stanu na dzień rozwiązania umowy o pracę. 

  Czy to jest pensja minimalna: 3150 zł pensji + dodatek 450 zł brutto na posiłki [e-poradnia INFORLEX]

  Czy wartość dopłat do posiłków pracowniczych w kwocie 450 zł miesięcznie wlicza się do kwoty brutto minimalnego wynagrodzenia?

  Monika Horna-Cieślak wybrana przez Sejm na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka

  Adwokatka Monika Horna-Cieślak została wybrana przez Sejm na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. Zgodę na powołanie rzecznika musi jeszcze wyrazić Senat.

  Rodzinny kapitał opiekuńczy. Kiedy najlepiej złożyć wniosek?

  Od kiedy można złożyć wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy? Co w przypadku przekroczenia terminu? Jakie są warunki do otrzymania świadczenia? Odpowiadamy.

  REKLAMA

  ZUS może wycofać dokument A1, jeśli został błędnie wydany – wyrok TSUE

  W wyroku z 16 listopada 2023 r. Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE) uznał, że w razie stwierdzenia, że zaświadczenie A1 zostało błędnie wydane, instytucja, która wydała ten dokument (ZUS) może go wycofać  z urzędu, bez konieczności informowania o tym instytucji właściwej drugiego państwa.

  Czy pandemia i inflacja spowodowały większą falę rozwodów w Polsce?

  Czy Polacy rozwodzą się częściej niż w poprzednich latach? Do sądów okręgowych trafiło od początku roku tylko 1,4% więcej pozwów rozwodowych niż rok wcześniej. Eksperci zauważają, że wciąż jeszcze do sądów trafiają sprawy zapoczątkowane w okresie pandemii. A gospodarka wpływa na nastroje. 

  REKLAMA