reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Pozew zbiorowy > Pozew zbiorowy przeciwko dużym korporacjom

Pozew zbiorowy przeciwko dużym korporacjom

Pozew zbiorowy to instrument prawny pozwalający na walkę konsumenta z silnymi firmami w dochodzeniu swoich praw. W takim pozwie można domagać się spełnienia określonego świadczenia przez co najmniej 10 osób.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym można dochodzić roszczenia jednego rodzaju na tej samej lub takiej samej podstawie faktycznej. Pozew zbiorowy może złożyć grupa co najmniej 10 osób celem ochrony swoich interesów. Grupa składająca taki pozew musi charakteryzować więź podmiotowa i przedmiotowa. W pierwszym zakresie chodzi o kwalifikację osób do jednej grupy, które zostały poszkodowane wskutek zachowania jednego sprawcy. Natomiast więź przedmiotowa odnosi się do tego samego rodzaju naruszenia, przez co możliwe jest dochodzenie zaspokojenia roszczenia przez grupę osób. Warunkiem jest, aby podstawy wniesienia pozwy izbowego oparte były na tej samej podstawie faktycznej.

Zobacz też: Pozew zbiorowy przeciwko deweloperowi

Korzyści ze złożenia pozwu zbiorowego

W sytuacji, kiedy grupę osób łączy ta sama podstawa faktyczna można wnieść pozew zbiorowy w celu rozstrzygnięcia sprawy cywilnej. Uzasadnione jest to koniecznością spełnienia kilku przesłanek w tym ilość osób uczestniczących w dochodzeniu zaspokojenia roszczenia i ochrony konsumentów. Ustawodawca nie dookreślił w przepisach dotyczących postępowania grupowego co należy rozumieć pod pojęciem sprawy cywilnej, jednakże wskazał, że ustawa normuje postępowanie cywilne w sprawach grupowych. Zatem przy dopuszczalności drogi sądowej, sąd w pierwszej kolejności bada spełnienie wszystkich przesłanek dopuszczalności wniesienia powództwa zbiorowego.

Korzyścią płynącą ze złożenia pozwu zbiorowego jest możliwość rozstrzygnięcia sprawy w stosunku do wszystkich konsumentów łącznie bez konieczności przeprowadzania oddzielnych postępowań w tych samych sprawach. Samo postępowanie grupowe umożliwia dostęp do drogi sądowej, która może okazać się korzystniejsza niż wszczęcie postępowania indywidualnie. W postępowaniu grupowym na podstawie pozwu zbiorowego mogą być dochodzone roszczeniu z tytułu ochrony konsumentów, odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny oraz z tytułu czynów niedozwolonych, z wyjątkiem roszczeń o ochronę dóbr osobistych. Sprawami związanymi z ochroną konsumentów będą wynikały z wszelkich roszczeń konsumentów przeciwko przedsiębiorcom wynikającym z różnych podstaw. Dodatkowo poprzez pozew zbiorowy można dochodzić odpowiedzialności za działanie produktu niebezpiecznego, gdzie musi wystąpić szkoda, zdarzenie oraz związek przyczynowy między dopuszczeniem produktu do obrotu gospodarczego a powstałą szkodą. Roszczenia wynikające z czynów niedozwolonych muszą obejmować powstanie szkody w dobrach chronionych prawnie co najmniej 10 osób.

Dodatkowo w wyniku złożenia pozwu zbiorowego korzystne wydaje się rozłożenie po równo dodatkowych opłat sądowych, np. za sporządzenie opinii biegłych lub wynagrodzenie dla pełnomocnika. W przypadku dochodzenia odszkodowania sąd zasądza równe kwoty odszkodowania dla każdej z osób. Jednakże, jeżeli niektóre osoby oczekują wyższych kwot, mogą wytoczyć indywidualne powództwo, co nie jest wykluczone przez pozew zbiorowy.

Zobacz też: Pozew w postępowaniu grupowym - formalności

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

ochrona praw konsumentów, pozew zbiorowy na podstawie tych samych podstaw faktycznych/ Fot. Fotolia
ochrona praw konsumentów, pozew zbiorowy na podstawie tych samych podstaw faktycznych/ Fot. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów Pałucki Trusiński Hermelin

Kompleksowa obsługa przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama