REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypowiedzenie umowy zlecenia

Anna Śmigulska
Umowa zlecenia to kontrakt dwustronnie zobowiązujący/ fot. Fotolia
Umowa zlecenia to kontrakt dwustronnie zobowiązujący/ fot. Fotolia
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Umowa zlecenia najczęściej kojarzona jest z umową między pracodawcą a pracownikiem. Jednakże z umową zlecenia mamy do czynienia także, gdy zawieramy umowę ze szkołą językową, z uczelnią wyższą bądź z operatorem telewizji kablowej. W jakiej sytuacji można ją wypowiedzieć?

Pojęcie

Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. Jest to umowa konsensualna, dwustronnie zobowiązująca, częściej odpłatna niż nieodpłatna. Nie wymaga formy szczególnej, ale dla celów dowodowych lepiej ją zawierać w formie pisemnej.

REKLAMA

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na Newsletter!

Istotne dla tego typu umów jest to, że zleceniobiorca powinien wykonywać określoną czynność z należytą starannością.

Niekiedy konsument chce zrezygnować z usług danego przedsiębiorcy i wypowiedzieć umowę. Czasami jest to jedynie chęć zawarcia umowy z innym podmiotem na korzystniejszych warunkach. Niekiedy powodem są przyczyny losowe od nas niezależne. Aby skorzystać z takiego rozwiązania trzeba dokładnie przemyśleć wszystkie ewentualnie związane z tym konsekwencje.

POBIERZ WZÓR: Umowa zlecenia

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozwiązanie umowy przez wypowiedzenie

Istnieje możliwość jednostronnego rozwiązania stosunku prawnego poprzez wypowiedzenie umowy. Jeżeli dokonuje tego zleceniodawca, czyli konsument, jego obowiązkiem jest zwrócenie zleceniobiorcy, czyli przedsiębiorcy, wydatków, jakie on poczynił aż do dnia wypowiedzenia oraz część wynagrodzenia odpowiadającą jego dotychczasowym czynnościom. Jeżeli jednak wypowiedzenie nastąpi bez ważnego powodu przedsiębiorca ma roszczenie odszkodowawcze do konsumenta. Dla strony przyjmującej zlecenie szkodą może być utracone wynagrodzenie za niewykonaną część czynności, a dokładnie o korzyści jakie otrzymał dokonując innych czynności, w czasie, w którym wykonywałby przedmiotowe zlecenie.

POBIERZ WZÓR: Wypowiedzenie zlecenia przez dającego zlecenie

Ważny jest powód

Trzeba zwrócić uwagę na stopień ważności powodu wypowiedzenia umowy. Jak już wspominano powyżej mogą to być zarówno przesłanki o charakterze obiektywnym (np. zmiany w sytuacji gospodarczej, zmiany na rynku, zmiany w prawie) oraz bardziej subiektywne (zmiana sytuacji życiowej bądź ekonomicznej strony). Z całą pewnością za ważny powód można uznać nieudzielanie konsumentowi niezbędnych informacji o przebiegu sprawy lub w pełni uzasadniona utrata zaufania co do starannego działania zleceniobiorcy.

Czytaj: Komu opłaca się umowa o dzieło?

Nie można zrzec się z góry prawa do wypowiedzenia zlecenia z ważnych powodów. Taka zmiana uprawnień konsumenta jest zabroniona. Dlatego też należy zwracać uwagę na podobne zapisy w umowie.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że uprawnienia do wypowiedzenia zlecenia przysługują konsumentowi zarówno w przypadku zawarcia przez niego umowy na czas nieokreślony jak i na czas określony. Ten drugi przypadek w praktyce jest bardziej problematyczny.

POBIERZ WZÓR: Wypowiedzenie zlecenia przez przyjmującego zlecenie

Wypowiedzenie umowy, w tym również umowy zlecenia jest oświadczeniem woli i aby było skuteczne musi być doręczone drugiej stronie w taki sposób, aby mogła ona zapoznać się z jego treścią.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szkoły zamknięte w Dzień Nauczyciela, 14 października 2024 r. – czy to zgodne z prawem i co z opieką nad dziećmi?

W dniu 14 października każdego roku obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej, potocznie zwany Dniem Nauczyciela. Czy w tym dniu szkoły mogą być zamknięte i co, w takiej sytuacji, z opieką nad dziećmi? To ważne informacje dla wszystkich pracujących rodziców. 

Nowe standardy ochrony małoletnich. Jak stosować ustawę Kamilka w zgodzie ze standardami ochrony danych?

Jak stosować ustawę Kamilka w zgodzie ze standardami ochrony danych? Podpowiada prezes UODO.  

Myśliwi z kolejnymi przywilejami. Trudno to zrozumieć. Jako jedyni dostaną prawo do nieodpłatnych badań lekarskich i darmowego ubezpieczenia

Myśliwi z kolejnymi przywilejami. Trudno to zrozumieć. Jako jedyni dostaną prawo do nieodpłatnych badań lekarskich i darmowego ubezpieczenia. Co z pozostałymi podmiotami z katalogu podmiotów ochrony ludności?

12 darmowych świadczeń z NFZ [katalog darmowych świadczeń stomatologicznych]

Co na NFZ u dentysty 2024? Jak skorzystać z dentysty na NFZ? Czy dentysta ma obowiązek przyjąć z bólem zęba? Za jakie usługi stomatologiczne płaci NFZ? Czy potrzebne jest skierowanie do dentysty? Nie wiele osób wie, ale np. w ramach NFZ, za darmo można usunąć raz w roku kamień nazębny. 

REKLAMA

ZUS: Świadczenie interwencyjne. [Wnioski] można składać od 5 października

ZUS: Świadczenie interwencyjne. [Wnioski] można składać od 5 października. Świadczenie interwencyjne jest wsparciem finansowym dla przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Komu będzie przysługiwało? Gdzie i jaki wniosek należy złożyć?

Alkohol ma być w opakowaniu, które nie wprowadza w błąd. Do 200 ml tylko w butelkach lub puszkach [projekt]

Ministerstwo rolnictwa zaproponowało, aby alkohol w opakowaniach do 200 ml był tylko w butelkach albo puszkach. Chodzi o to, aby opakowania nie wprowadzały w błąd. Alkohol powinien odróżniać się od innych środków spożywczych, tak aby nie doszło do pomyłki. 

Pracowniczka hotelu weszła do pokoju nowożeńców i ukradła pieniądze z kopert

Pracowniczka hotelu przywłaszczyła pieniądze nowożeńców. Jedna z pracownic hotelu w Krakowie ukradła część pieniędzy z kopert, które nowożeńcy dostali od gości weselnych. 

Niższe zarobki na zleceniach są już pewne, ale nie od 2025 roku. Czy śmieciówki przestaną się opłacać? Od kiedy? Sprawdź, jak zmieniają się przepisy

Niższe zarobki na zleceniach są już pewne, ale wszystko wskazuje, że nie nastąpi to od 2025 roku. Czy śmieciówki przestaną się opłacać? To zawsze jest uzależnione od tego, jakie priorytety mają strony umowy. Sprawdź, jak zmienią się przepisy.

REKLAMA

Świadczenie wspierające od 713 zł. Dla kogo, kiedy wniosek?

Świadczenie wspierające od 713 zł. Dla kogo, kiedy wniosek? Kto może ubiegać się o świadczenie wspierające? Gdzie i jak można uzyskać decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia? Czy zmieni się w 2025 roku?

Opłata mocowa od stycznia 2025 r. Kto od 1 stycznia 2025 r. zapłaci wyższe rachunki za prąd?

Opłata mocowa od stycznia 2025 r. Kto od 1 stycznia 2025 r. zapłaci wyższe rachunki za prąd? Czym jest opłata mocowa? Prezes Urzędu Regulacji Energetyki opublikował stawkę opłaty mocowej na 2025 r. Jakie to będą stawki?

REKLAMA