REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Regulaminy często zawierają niedozwolone klauzule umowne.
Regulaminy często zawierają niedozwolone klauzule umowne.

REKLAMA

REKLAMA

Regulaminy dostawców mediów mogą zawierać zapisy pozbawiające konsumentów ochrony. Warto na nie zwrócić uwagę, gdy korzystamy z usług dostarczania prądu, gazu czy wody

Niektóre formy zastrzegają w swoich regulaminach zapisy, które stanowią niedozwolone klauzule umowne. Dotyczą one m.in. nałożenia na konsumentów obowiązków, które ograniczają ich prawa. Do najczęściej spotykanych zaliczyć można:

REKLAMA

  • konieczność zawiadomienia dostawcy mediów o braku ciepła w terminie niezwłocznym, pod rygorem nie otrzymania upustu za czas niedogrzania;
  • zastrzeżenie, że jeśli w ciągu np. 14 dni konsument nie podważy wysokości otrzymanej faktury, to znaczy, że ją akceptuje;
  • żądanie od konsumenta czterokrotności stawek taryfowych za złamanie umowy i pobór ciepła wbrew umowie; taka sama kara przewidziana była za jego zniszczenie lub uszkodzenie przez odbiorcę.

Wygórowane kary umowne

REKLAMA

Powyższe postanowienia znajdujące się w umowie naruszają prawa konsumentów i przepisy prawa energetycznego. Opłaty za zniszczenie licznika i naruszenie umowy nie są niczym innym jak karami umownymi. Zasady prawa cywilnego przewidują możliwość ich zapisania w umowie, jednak nie mogą być one rażąco wygórowane. Nie odzwierciedlają one bowiem rzeczywistych kosztów poniesionych z tego tyłu przez przedsiębiorcę. Ponadto przy nielegalnym poborze ciepła przepisy pozwalają tylko na pobranie należności w dwukrotnej wysokości stawek taryfowych.

Zakład energetyczny może odciąć dopływ energii tylko, gdy odbiorca spóźnia się z zapłatą za pobrane ciepło co najmniej miesiąc po upływie terminu płatności. Najpierw musi jednak poinformować klienta na piśmie o zamiarze wypowiedzenia umowy i wyznaczyć dodatkowy, dwutygodniowy termin do zapłaty zaległych i bieżących należności.

Obniżka ceny za cały czas pobierania usługi o gorszym standardzie

Konsument nie może płacić za świadczenie, którego faktycznie nie pobierał. Ma on prawo żądać rabatu za cały okres, w jakim dostawca energii nie wykonywał umowy w sposób należyty.

Warto również zwrócić uwagę na zastrzeżenia dotyczące bardzo krótkiego okresu analizy i ewentualnej aprobaty faktury przez odbiorcę. W niektórych przypadkach może to powodować brak możliwości złożenia reklamacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Zwróć uwagę na regulamin świadczenia usług

Dostawcy wody

REKLAMA

Dość częstą praktyką spotykaną wśród dostawców wody zawierających umowy z konsumentami jest zastrzeżenie dotyczące terminu płatności. Wskazują one określony termin, np. 14 dni licząc od dnia wystawienia faktury, pod rygorem natychmiastowego odcięcia wody. Jest to niezgodne z przepisami ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu wodę zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Ze wspomnianych regulacji wynika, że odcięcie wody jest możliwe dopiero wtedy, gdy odbiorca nie zapłaci za 2 pełne okresy obrachunkowe, które następują po dniu otrzymania upomnienia w sprawie uregulowania długu. Jednak dostawca wody ma obowiązek uruchomić zastępczy punkt poboru wody. Dodatkowo konsument musi być poinformowany o zamiarze odcięcia wody minimum 20 dni wcześniej.

W przypadku bloków mieszkalnych odbiorcami są najczęściej wspólnota mieszkaniowa, spółdzielnia, właściciel kamienicy, a nie indywidualny lokator. Można mieć odłączoną wodę nawet wtedy, gdy regularnie płaci się za mieszkanie.

Kradzież wodomierza

Sam sposób ustalania ceny za pobranie określonej ilości wady w przypadku kradzieży albo uszkodzenia wodomierza. Niektórzy przedsiębiorcy ustalają kary maksymalne. Nie biorą natomiast pod uwagę faktycznie poniesionej przez nich strat.

Zobacz serwis: Konsument - usługi

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

REKLAMA

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

REKLAMA

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

REKLAMA