REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie zagrożenia mogą nas spotkać w Internecie?

Anna Śmigulska
W Internecie czyha na nas wiele niebezpieczeństw.
W Internecie czyha na nas wiele niebezpieczeństw.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Problem bezpieczeństwa Internetu jest niezwykle istotny nie tylko ze względu na świadomy rozwój społeczeństwa informatycznego, ale także konsumpcyjnego.

REKLAMA

Internet jest obecnie jednym z najbardziej popularnych medium wykorzystywanym w niemalże wszystkich dziedzinach życia. Dzięki niemy mamy szybki i łatwy dostęp do wiadomości, informacji kulturalnych, sportowych, wiedzy fachowej. Ale jest to również doskonały sposób na komunikowanie się, robienie zakupów czy też dokonywanie transakcji bankowych. Należy uświadomić sobie, że każdy kto korzysta z usług oferowanych w sieci jest konsumentem i każdy powinien czuć się bezpiecznie dokując różnego rodzaju czynności za jego pośrednictwem. Każdy, a przede wszystkim dzieci.

REKLAMA

Z badań wynika, że do największych zagrożeń internetowych dla dzieci należy pedofilia, pornografia, przemoc i uzależnienie od Internetu. Niestety dane donoszą, że istnieje niska świadomość zagrożeń o charakterze konsumenckim wśród dorosłych użytkowników. Często bowiem nie zdajemy sobie sprawy z ryzyka oraz możliwości bycia oszukanym podczas dokonywania zakupów w sieci. A jeśli nie posiadamy wiedzy na ten temat to nie jesteśmy w stanie skutecznie bronić się przed ewentualnymi zagrożeniami.

Zobacz serwis: Konsument w sieci

Najczęstsze problemy o charakterze konsumenckim w Internecie:

1. pozyskiwanie danych osobowych bez wiedzy użytkownika:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • podczas wypełniania formularzy rejestracyjnych, formularzy zamówienia w sklepach internetowych;
  • gdy wchodzimy na niektóre strony internetowe, poprzez tzw. cookies, czyli pliki, które zapisywane są automatycznie na dysku twardym i gromadzące podstawowe dane o użytkowniku;
  • programy typu spyware mające na celu śledzenie najważniejszych działań użytkownika;
  • poprzez tzw. phishing tzn. podszywanie się pod firmy, instytucje godne zaufania i wysyłanie wiadomości do użytkowników z prośbą o podanie pewnych pilnych danych. Często można spotkać się z tego typu praktyką w kontekście banków. Oszuści podszywają się pod nie i proszą o podanie hasła dostępu do konta w celu „weryfikacji rachunku” albo zmian systemowych (technicznych, programowych);

2. wysyłanie niezamówionych informacji handlowych tzn. spamów;

3. programy, które dokonują przełączenia modemowego użytkownika sieci bez jego wiedzy ze standardowego połączenia na droższe. Celem jest oczywiście zmuszenie konsumenta do płacenia wyższych rachunków telefonicznych. Cel ten osiąga przy pomocy tzw. dialerów internetowych;

4. podejmowanie transakcji finansowych (zakupy on-line) przez dzieci;

Bardzo ważne jest stosowanie nowoczesnych systemów zabezpieczeń mających na celu ochronę konsumentów. Jednakże bardzo dużą wagę do problemu zagrożeń wynikających z korzystania z Internetu należy przykładać do edukacji konsumentów. Dzięki temu będą oni wiedzieli jak uniknąć pułapek oszustów.

Zobacz: Jak bezpiecznie kupować w sieci

10 ZASAD KAŻDEGO INTERNAUTY:

1. Aktualizować system operacyjny komputera (najlepiej automatycznie).

2. Zainstalować program antywirusowy i aktualizować go.

3. Włączyć firewalla i nie zmieniać bez potrzeby jego ustawień.

4. Nie otwierać listów od nieznanych nadawców i podejrzanych załączników.

5. Używać haseł trudnych do odszyfrowania (kombinacje dużych i małych liter, cyfr i znaków specjalnych).

6. Nigdy nie wysyłać haseł drogą mailową.

7. Przed dokonaniem transakcji w Internecie, upewnić się, że jesteśmy na właściwej stronie (szyfrowane strony zaczynają się od https: w adresie, certyfikat jest ważny, a przeglądarka wyświetla zamkniętą kłódkę - to znak, że połączenie jest bezpieczne).

8. Nie używać poufnych danych w kawiarenkach internetowych.

9. Nie wchodzić na podejrzane strony (można zainstalować bezpłatny program do oceny stron www).

10. Zachować zdrowy rozsądek.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA