reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Ubezpieczenia zdrowotne > Polisa zdrowotna a abonament medyczny

Polisa zdrowotna a abonament medyczny

W Polsce coraz większą popularnością cieszy się prywatna opieka medyczna. Z tematem prywatnej opieki medycznej wiąże się pojęcie polisy zdrowotnej i abonamentu medycznego. W jaki sposób należy te pojęcia od siebie odróżnić?

Kiedy możemy mówić o abonamencie medycznym?

Abonament medyczny znajduje się w ofertach prywatnych zakładów opieki zdrowotnej (np. Centra Medicover). Opłata za usługę świadczenia opieki medycznej następuje w formie ryczałtu. Niekiedy świadczenie usług może wiązać się z poniesieniem dodatkowych kosztów, np. w sytuacji gdy prywatny zakład opieki zdrowotnej przewiduje limity na swoje usługi. Abonamenty medyczne są szczególnie popularne wśród pracodawców, którzy nabywają je dla swoich pracowników, nie mniej jednak oferta kierowana jest również do klientów indywidualnych – przewidziana dla jednej osoby bądź w pakiecie rodzinnym.  Warto zaznaczyć, że z abonamentu medycznego można korzystać jedynie w tej sieci placówek, w której abonament został wykupiony (bądź w placówkach partnerskich, które zawarły umowy z takim centrum). Prywatne zakłady opieki zdrowotnej oferują szeroki wachlarz produktów, także w ramach opieki w szpitalu. Niestety opieka w szpitalu w ramach prywatnych zakładów nie jest tożsama z opieką szpitalną w ramach publicznej służby zdrowia – ponadto nie wszystkie placówki prywatne posiadają szpitale.

Czym jest polisa zdrowotna?

Polisę zdrowotną oferują ubezpieczyciele (towarzystwa ubezpieczeń). Polisa to nic innego jak produkt ubezpieczeniowy, swego rodzaju usługa finansowa, polegająca na tym, że w razie zajścia zdarzenia ubezpieczeniowego (np. wypadku), ubezpieczyciel pokrywa koszty opieki zdrowotnej z tym związane. Z reguły ubezpieczyciele podpisują umowy z kilkunastoma firmami świadczącymi usługi medyczne (w tym z placówkami publicznymi), co niewątpliwie stanowi udogodnienie dla klienta.

Zobacz: Czy studenci mają ubezpieczenie zdrowotne?

Pan Michał zawarł umowę ubezpieczenia z Towarzystwem Ubezpieczeń Y. Podczas wyjazdu do Zakopanego, na narty, złamał nogę i został przewieziony do pobliskiego szpitala, z którym Towarzystwo Ubezpieczeń Y miało zawartą umowę. Po wyjściu ze szpitala Pan Michał przedstawił rachunki ubezpieczycielowi i otrzymał zwrot kosztów hospitalizacji.

Zakres polisy zdrowotnej

Zakres polisy zdrowotnej zależy od wariantu proponowanego przez ubezpieczyciela. Polisa może obejmować dostęp do świadczeń ambulatoryjnych (np. konsultacji lekarzy specjalistów lub badań diagnostycznych), wypłatę świadczenia o charakterze jednorazowym (z reguły na podstawie przedstawionych rachunków) w przypadku choroby albo wypadku, a także leczenie szpitalne (w tym zwrot kosztów pobytu w szpitalu).

Zobacz: Kto odpowiada za szkody przy badaniu klinicznym?

Dla kogo abonament medyczny a dla kogo polisa?

Abonament medyczny skierowany jest przede wszystkim do klientów grupowych (o czym była wcześniej mowa), w szczególności firm (pracodawców), którzy w ten sposób zabezpieczają swoich pracowników. Natomiast polisa zdrowotna ma charakter indywidualny – co do zasady różnicuje ubezpieczonych ze względu na płeć czy wiek (od tego zależy również wysokość sładki).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Najda Consulting

Realizacja projektów inwestycyjnych dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama