REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Reklamacja przeterminowanej żywności

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Żywność też można reklamować fot. Fotolia
Żywność też można reklamować fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zepsuta żywność powinna być reklamowana jak najszybciej. Przepisy ustanawiają krótki termin na reklamację produktów żywnościowych.

Żywność jest przedmiotem sprzedaży konsumenckiej i podlega także reklamacji. Co istotne dotyczy to zarówno produktów sprzedawanych luzem, jak i tych pakowanych. Reklamacja żywności powinna być jednak dokonana jak najszybciej. Przepisy ustanawiają bowiem krótkie terminy.

REKLAMA

Zobacz serwis: Reklamacje

Tylko przeterminowane?

REKLAMA

Reklamacji podlega nie tylko żywność, która została sprzedana po terminie przydatności do spożycia. Chodzi o wszelką żywność, która jest niezgodna z umową, czyli nie nadaje się do spożycia. Przykładowo reklamacji będzie podlegać kupiona konserwa, która okazała się zepsuta pomimo faktu, iż wedle terminu przydatności do spożycia nie jest ona jeszcze przeterminowana.

Zauważone nieprawidłowości należy jednak zgłosić jak najszybciej. Zgodnie bowiem z rozporządzeniem ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej kupujący traci swoje uprawnienia związane z reklamacją, jeżeli w terminie 3 dni od dnia otwarcia opakowania w przypadku towaru paczkowanego. Jeżeli zatem w tym terminie nie zgłosimy sprzedawcy faktu, iż zakupiony towar jest zepsuty, wtedy też sprzedawca będzie mógł odrzucić nasze żądanie.

W przypadku towarów paczkowanych, do których należy zaliczyć m.in. także konserwy, reklamację trzeba w nieść w terminie 3 dni od dnia otwarcia produktu. W przeciwnym razie kupujący straci uprawnienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podobny termin będzie również obowiązywał w odniesieniu do produktów, co do których nie ma określonej daty przydatności do spożycia.

Towary sprzedawane luzem

Inaczej oblicza się termin w przypadku reklamacji towarów sprzedawanych luzem. W takim przypadku 3-dniowy termin będzie liczony od dnia zakupu produktu.

Spleśniałe pomidory, które są sprzedawane luzem, w terminie 3 dni od daty ich zakupu.

Kiedy reklamacja powinna być uznana?

Podstawowe pytanie brzmi: kiedy reklamacja powinna być uznana? W tej kwestii zasady dotyczące reklamowania żywności nie różnią się niczym specjalnym od reklamacji innych towarów. Zgodnie z przepisami ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej podstawą reklamacji jest niezgodność towaru z umową istniejąca już w chwili wydania towaru.

Zobacz: Co napisać w reklamacji?

Warto pamiętać o tym, że niezgodność towaru istnieje nie tylko wtedy, gdy towar posiada wady (np. żywność jest zepsuta), lecz także m.in. wtedy gdy nie spełnia zapewnień składanych przez sprzedawcę, jak również wtedy gdy nie nadaje się do celu, który określił kupujący.

Kupujący chciał kupić słodkie jabłka do ciasta. Kupione owoce pomimo zapewnień sprzedawcy okazały się kwaśne. Jest to podstawa do reklamacji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Także minimalne powierzchnie kojców [projekt nowelizacji]

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

REKLAMA

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Rząd proponuje podwyżkę o 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

REKLAMA

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

REKLAMA