REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co pijemy, czyli wyniki kontroli kawy i herbaty

Wyniki kontroli nie są zadowalające.
Wyniki kontroli nie są zadowalające.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Kawa i herbata to jedne z najczęściej i najchętniej spożywanych napojów.  Inspekcja Handlowa przyjrzała się trochę bliżej tym wyrobom. Wyniki kontroli nie są jednak zadawalające.

Realizując ustawowy obowiązek ochrony interesów konsumentów w obszarze rzetelności działania przedsiębiorców oraz jakości środków spożywczych, Inspekcja Handlowa w III kwartale 2008 r. przeprowadziła kontrolę jakości i oznakowania herbat oraz kawy naturalnej i jej ekstraktów na terenie 8 województw: mazowieckiego, lubelskiego, dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, świętokrzyskiego, opolskiego, podkarpackiego, lubuskiego.Herbata i kawa są oferowane w handlu w wielu odmianach i markach.

REKLAMA

Grunt to udana reklama

Producenci chcąc wygrać z konkurencją, zachęcają konsumentów do nabycia swoich towarów. Nierzadko stosują przy tym nieuczciwe chwyty reklamowe, przypisując produktom specjalne właściwości zdrowotne, bądź walory smakowe. Wymienione praktyki ujawniono podczas poprzednich kontroli przeprowadzonych w 2006 r. (herbata) i 2007 r. (kawa). Stwierdzono wtedy, że opakowania co czwartej partii herbaty i co dziesiątej kawy posiadały oznaczenia niezgodne z przepisami, w tym znaczną część nieprawidłowości stanowiło wprowadzanie w błąd konsumentów co do składu i właściwości leczniczych herbat. Wady jakości ujawniono natomiast w 15% ocenionych próbek herbaty i w 10% - kawy. W przypadku kawy stwierdzano jej zafałszowania innymi składnikami pochodzenia roślinnego.

Co z oznakowaniem

Celem obecnej kontroli było wyeliminowanie z obrotu herbaty i kawy o niewłaściwej jakości, oznakowanych w sposób uniemożliwiający konsumentom uzyskanie pełnej informacji o produkcie, niewłaściwie przechowywanych, a także ocena przestrzegania zasad obrotu tymi produktami. Skontrolowano 105 placówek handlowych, w tym:

  • 15 hurtowni,
  • 44 sklepy należące do wielkopowierzchniowych sieci handlowych,
  • 46 mniejszych sklepów z artykułami spożywczymi.

Sprawdzono ogółem 1 201 partii herbat (czarnych, owocowych, ziołowych) i kawy (mielonej, ekstraktów kawy), z których do badań laboratoryjnych pobrano 377 próbek. Zakwestionowano z różnych powodów 203 partie (17%).

Szczegółowe dane

Do najistotniejszych lub występujących w najszerszym rozmiarze nieprawidłowości należały:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • nieprawidłowo oznakowane towary w 16% ocenionych partii: w 20,0% partii herbat i w 9,6% - kawy;
  • niezgodne z deklaracją producentów jakościowe parametry w 9% zbadanych próbek wyrobów: w 10,2% próbek herbaty i 6,8% - kawy.

REKLAMA

W zakresie jakości najwięcej nieprawidłowości stwierdzono w ekstraktach kawy (32%) i herbacie czarnej (11,5%). W niektórych kawach stwierdzano dodatek obcych składników roślinnych, herbaty czarne kwestionowano przede wszystkim ze względu na wady wskazujące na niewłaściwą jakość surowca oraz zanieczyszczenia.

Pod względem oznakowania w najszerszym rozmiarze kwestionowano herbatki owocowe (32%). Do najistotniejszych wad oznakowania należało podawanie wprowadzających w błąd informacji, co do rodzaju herbatki oraz niezgodny z nazwą skład surowcowy herbatek. Nazwa i szata graficzna sugerowały, że jest to np. herbatka malinowa, podczas gdy w składzie znajdowała się nieznacząca ilość tego owocu (0,5%) bądź tylko sam aromat.

Badania laboratoryjne nie kłamią

Podczas badań laboratoryjnych każdą ocenianą próbkę sprawdzano również na zgodność zawartości nominalnej z rzeczywistą. W kilku próbkach herbaty czarnej niezgodność masy netto z deklaracją przekraczała dwukrotną wartość dopuszczalnego niedoboru towaru paczkowanego, co w świetle obowiązujących przepisów dyskwalifikowało całą partię. Poza tym, stwierdzono, że w kilkunastu sklepach handlowcy używali wag z nieaktualnymi bądź nieczytelnymi cechami legalizacji. Stwierdzono także oferowanie towarów przeterminowanych. W dniu kontroli w przypadku 11 partii herbat oraz 4 partii kawy daty minimalnej trwałości były przekroczone od 35 do 16 miesięcy. Wymienione nieprawidłowości wynikały wyłącznie z zaniedbań właścicieli sklepów, a jednocześnie z lekceważenia przepisów regulujących obrót handlowy.

Konsekwencje

Całokształt ustaleń z przeprowadzonych kontroli, w zależności od stwierdzonych nieprawidłowości, dał podstawę do:

  • wycofania z obrotu herbat i kaw przeterminowanych oraz nieprawidłowo oznakowanych,
  • nałożenia 31 mandatów,
  • skierowania 1 wniosku do sądu grodzkiego.

Ponadto skierowano 56 informacji do właściwych ze względu na miejsce produkcji inspektoratów Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, 26 wniosków do właściwych miejscowo urzędów miar oraz 2 powiadomienia do właściwych organów sanitarnych.

Źródło: Inspekcja Handlowa

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Zadaj pytanie: Forum

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nawet 2400 zł w ramach bonu energetycznego w 2025 r.? Znamy szczegóły – dla kogo i na jakich warunkach

W dniu 12 grudnia 2024 r., na ręce Marszałka Sejmu, został złożony poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w latach 2023-2025 oraz niektórych innych ustaw, który zakłada wydłużenie bonu energetycznego na 2025 r., dwukrotne zwiększenie jego wysokości i podwyższenie progu dochodowego uprawniającego do jego otrzymania.

Zachowek po zmianach. Można obniżyć? [PORADA]

Nowe przepisy umożliwiają obniżenie wysokości zachowku, ale tylko w wyjątkowych sytuacjach. Sąd w takich przypadkach weźmie pod uwagę sytuację osobistą i majątkową uprawnionego do zachowku oraz obowiązanego do zaspokojenia tego roszczenia.

10 propozycji MEN: Nagroda jubileuszowa, świadczenia kompensacyjne, doraźne zastępstwa, odprawy emerytalne i rentowe, studia podyplomowe, pensum

MEN akceptuje 10 propozycji nauczycieli. Dotyczą takich zagadnień jak: nagroda jubileuszowa, świadczenia kompensacyjne, doraźne zastępstwa, odprawy emerytalne i rentowe, studia podyplomowe, pensum

7 zasiłków, które można dostać w 2025 r. i 2026 r.

7 zasiłków, które można dostać w 2025 r. i 2026 r.: zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, zasiłek wyrównawczy, zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne,  zasiłek pogrzebowy, zasiłek pielęgnacyjny.

REKLAMA

Tyle pracownicy zarobią w święta 2024. Praca w Boże Narodzenie może się opłacać. Sprawdź, co można zyskać

Praca w dni wolne i święta jest dopuszczalna tylko wyjątkowo. Istnieją jednak pracownicy, którzy chętnie pracują w tym okresie, bo w zamian zyskują dni wolne w innym, dogodnym dla nich terminie lub dodatek do wynagrodzenia. Ile dokładnie można zarobić?

Rynek pracy do 2027 r.: Gdzie jest największe ryzyko utraty pracy? Co czeka pracowników i jak się przygotować na przyszłość?

Zawody, które znamy, zmieniają się na naszych oczach. Automatyzacja i sztuczna inteligencja wypierają część profesji, ale jednocześnie tworzą przestrzeń dla zupełnie nowych specjalizacji. Eksperci alarmują: kluczem do sukcesu w nadchodzących latach będą rozwój umiejętności i gotowość do zmian. Sprawdź, co czeka pracowników i jak się przygotować na przyszłość.

Zasiłek opiekuńczy 2025 r. i 2026 r.

Zasiłek opiekuńczy 2025 r. i 2026 r. W jakich przypadkach można wystąpić z wnioskiem o zasiłek opiekuńczy? Ile dni w roku można przebywać na zasiłku opiekuńczym? Ile wynosi wysokość zasiłku opiekuńczego?

RIO: Czy gmina może finansować bilety dla uczniów dojeżdżających do szkół poza jej obszarem

Gmina może refundować bilety okresowe dla uczniów dojeżdżających do szkół znajdujących się poza terenem tej gminy. Finansowanie zakupu biletów zależy od decyzji danej jednostki samorządu terytorialnego, która na jego realizację powinna posiadać odpowiednie środki finansowe.

REKLAMA

Składka zdrowotna w działalności gospodarczej w 2025 oraz 2026 roku. Czy czekają nas istotne zmiany?

W 2025 roku wejdzie w życie część z zapowiadanych zmian w składce zdrowotnej dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą (JDG). Zmiany te mają na celu obniżenie obciążeń finansowych dla przedsiębiorców. Zostały już one przyjęte przez Sejm i dotyczą obniżenia minimalnej podstawy wymiaru składki, jak i wyłączenia przychodów ze sprzedaży środków trwałych z podstawy wymiaru składki zdrowotnej.

Mobbing w szkołach. Nie tylko wynagrodzenie i czas pracy są problemami nauczycieli. Coraz głośniej mówi się również o mobbingu

Czy ułożony przez dyrektora placówki oświatowej plan zajęć może być źródłem mobbingu wobec nauczycieli? Jak twierdzą autorzy petycji skierowanej do MEN za pośrednictwem Sejmu, tak. Jakie działania trzeba podjąć, żeby zapobiegać takim sytuacjom?

REKLAMA