REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakość artykułów żywnościowych w supermarketach

Producenci najbardziej oszukują na nabiale.
Producenci najbardziej oszukują na nabiale.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W II kwartale 2008 r. Inspekcja Handlowa przeprowadziła ogólnolnokrajową kontrolę artykułów spożywczych oferowanych w placówkach sieci handlowych. Przedmiotem kontroli były przede wszystkim produkty „marki własnej” sieci handlowych. Jakość ok. 20% kontrolowanych wyrobów była niezgodna z przepisami lub deklaracjami producentów.

Przeprowadzona przez Inspekcje Handlową kontrola miała na celu ocenę jakości i prawidłowości oznakowania wyrobów oraz sprawdzenie, czy przedsiębiorcy usunęli nieprawidłowości stwierdzone podczas ubiegłorocznej kontroli. Kontrole przeprowadzono w 146 obiektach handlowych (7 magazynach centralnych oraz 139 hiper- i supermarketach) należących zarówno do krajowych sieci handlowych jak i sieci zagranicznych.

REKLAMA

Co kontrolowano?

Badaniami objęto łącznie 1747 partii produktów, w tym 1448 partii wyrobów „marki własnej” sieci handlowych i 299 partii wyrobów oferowanych pod markami producentów. Były to wędliny, sery dojrzewające, miód pszczeli, koncentrat pomidorowy, przetwory owocowo-warzywne inne niż koncentrat pomidorowy, ryby mrożone glazurowane, masło, oliwa z oliwek oraz kawa naturalna mielona i ekstrakty kawy.

Różnego rodzaju zastrzeżenia wniesiono do 318 skontrolowanych partii (18,2%), w tym do:

 • 261 partii „marki własnej” sieci handlowych (18,0%),
 • 57 partii marki producenta (19,1%).

Więcej uwag wniesiono do jakości produktów niż ich oznakowania:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • niezgodną z przepisami lub deklaracjami producentów jakość stwierdzono w 20,6% ocenianych partii (19,4% wyrobów „marki własnej” sieci handlowych i 24,6% - marki producenta),
 • nieprawidłowe oznakowanie w 9,2% partii (9,6% - „marki własnej” i 7,0% - marki producenta).

Najgorszej jakości jest nabiał

REKLAMA

Dla celów porównawczych sprawdzono także jakość i oznakowanie produktów „marki własnej” i marki producenta, które pochodziły od tego samego wytwórcy. W powyższym zakresie znaczących różnic nie ujawniono. W ofercie stwierdzono jednak niewielką ilość odpowiedników wyrobów oferowanych pod marką producenta. W przypadku produktów „marki własnej” sieci handlowych najgorszą jakość posiadało masło (48,0% zbadanych partii), sery dojrzewające (37,5%), koncentrat pomidorowy (29,8%) i ryby mrożone glazurowane (28,3%).

W zakresie oznakowania nieprawidłowości dotyczyły przede wszystkim koncentratu pomidorowego (15,2%), kawy naturalnej mielonej (12,7%), ryb mrożonych glazurowanych (12,5%). W stosunku do wyników poprzedniej kontroli nastąpiła poprawa zarówno w zakresie jakości, jak i oznakowania produktów. Udział partii wyrobów zakwestionowanych w zbadanych zmniejszył się w większości ocenianych grup wyrobów. Wyjątek stanowiły kawa naturalna mielona i sery dojrzewające, w których stwierdzono pogorszenie jakości.

Sprawdzając wykonanie dobrowolnych deklaracji przedsiębiorców usunięcia nieprawidłowości stwierdzonych podczas poprzedniej kontroli ustalono, że w większości przypadków w ofercie znajdowały się inne asortymenty produktów niż kwestionowane podczas ubiegłorocznej kontroli.

W przypadku tych samych asortymentów produktów badania wykazały, że ich jakość, poza nielicznymi wyjątkami, na ogół była zgodna z deklarowaną, a oznakowanie nie budziło zastrzeżeń. Do tych wyjątków należało m.in. masło, które nadal było fałszowane tańszymi niż tłuszcz mleczny tłuszczami roślinnymi. Fałszowania dokonywali ci sami producenci, którzy od lat stosują tę naganną praktykę. Należy dodać, że zafałszowane masło z reguły oferowane było też pod markami producentów.

Kary

Ustalenia kontroli dały podstawę do: ukarania w ramach postępowania mandatowego 17 osób oraz skierowania 1 wniosku do sądu rejonowego. Przekazano ponadto 173 informacje do właściwych organów kontrolnych, w tym: 153 do wojewódzkich inspektoratów Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, 18 do urzędów miar, 2 do organów sanitarnych i weterynaryjnych. W ujawnionych przypadkach zafałszowania produktów skierowano zawiadomienia do organów ścigania.

Zobacz pełne wyniki kontroli

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Źródło: Inspekcja Handlowa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

  Już 14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Kandydat musi mieszkać na terenie województwa, powiatu, gminy, miasta czy dzielnicy, w których chce zdobyć mandat.

  MIĘDZYNARODOWY PRZEGLĄD PRASY INFOR.PL: Trump z Bidenem walczą o głosy pracowników

  Zapraszamy na Międzynarodowy Przegląd Prasy

  Nowe rozporządzenie. Sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze w razie zagrożenia skażeniami lub wystąpienia skażeń

  W przypadku wykrycia zagrożenia skażeniami lub stwierdzenia wystąpienia skażeń wprowadza się lub ogłasza sygnały alarmowe lub komunikaty ostrzegawcze. Obowiązują one na terytorium Polski i dotyczą wszystkich osób przebywających na jej obszarze. Rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 2 marca 2024 r.

  Ogólnounijny portfel cyfrowy. Parlament Europejski akceptuje rozporządzenie

  Parlament Europejski w dniu 29 lutego 2024 r wyraził zgodę na nowe rozporządzenie wprowadzające ogólnounijny portfel cyfrowy (European Digital Identity Wallet). Zgodnie z przyjętym rozporządzeniem, które zostało już uzgodnione z państwami członkowskimi, nowy portfel tożsamości cyfrowej pozwoli obywatelom na identyfikację i uwierzytelnianie się w sieci bez konieczności uciekania się do usługodawców komercyjnych.

  REKLAMA

  Odpowiedzialność za treści zamieszczane w internecie. Wdrożenie Aktu o usługach cyfrowych w Polsce (tzw. „Konstytucji internetu”)

  Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2065 z 19 października 2022 r. w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz zmiany dyrektywy 2000/31/WE (Akt o usługach cyfrowych; DSA – Digital Service Act) jest pierwszą na świecie regulacją cyfrową, która nakłada na branżę cyfrową w Unii Europejskiej odpowiedzialność za treści zamieszczane na platformach internetowych. Regulacja ta wzmacnia pozycję użytkowników wobec dostawców usług.

  Co się zmienia w rocznych e-receptach od 1 marca 2024 r.?

  Lekarz zamieści na e-recepcie bardziej szczegółowy opis dawkowania. Czy zmieniają się też zasady realizacji rocznych recept?

  1261,64 zł – od 1 marca 2024 r. nawet tyle zasiłku może być nietykalne dla komornika. Sprawdź jak wzrosły kwoty wolne od potrąceń.

  Osoby otrzymujące zasiłki chorobowe, macierzyńskie oraz opiekuńcze, a także świadczenia rehabilitacyjne, mają od 1 marca 2024 r. zapewnione wyższe wpływy. Wzrosły kwoty wolne od potrąceń podczas egzekucji sądowej lub administracyjnej.

  Renta z tytułu niezdolności do pracy 2024. Podwyżka waloryzacyjna od 1 marca. O ile? Kto i jak może uzyskać rentę?

  Od 1 marca 2024 r. wzrosły - na skutek podwyżki waloryzacyjnej - nie tylko emerytury, ale i renty z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy. Są wyższe o 12,12 proc. Najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy teraz wynosi 1780,96 zł brutto, a renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy 1335,72 zł brutto.

  REKLAMA

  Zmiany w szkołach. Od przyszłego roku podstawa programowa będzie ograniczona. Mniej nauki ma poprawić kondycję psychiczną uczniów

  MEN ma w planach odchudzenie podstawy programowej i ograniczenie prac domowych w takim zakresie, żeby zdobycie wiedzy nie było okupione cierpieniem psychicznym uczniów. Wśród przyczyn kryzysu zdrowia psychicznego osób uczniowskich jest przeładowanie podstawy programowej i liczba godzin spędzanych w szkole.

  12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko. Po 1000 zł miesięcznie przez rok lub po 500 zł przez dwa lata. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

  ZUS informuje, że rodzice i opiekunowie cały czas (także w 2024 roku) mogą ubiegać się o rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO) na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12 do 35 miesiąca życia. Świadczenie to wypłacane jest przez ZUS w dwóch opcjach: po 1000 zł miesięcznie przez rok lub po 500 zł przez dwa lata - w zależności od wyboru rodzica. Od 2022 roku ZUS przyznał to świadczenie dla ponad 800 tys. dzieci. Na konta rodziców trafiło z tego tytułu w sumie ponad 5 mld 868 mln zł. 

  REKLAMA