reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Reklamacja > Czy można reklamować artykuły żywnościowe

Czy można reklamować artykuły żywnościowe

Artykuły żywnościowe podlegają takiej samej ochronie jak wszystkie inne produkty zakupione przez konsumenta. Sprzedawca natomiast odpowiada za ich niezgodność z umową.

Niezgodność towaru z umową

Zgodnie z definicją za towar niezgodny z umową uznaje się m.in. produkt, który nie ma cech właściwych dla towaru danego rodzaju. W przypadku artykułów żywnościowych najczęściej ujawnia się to tym, że produkt jest nieświeży, przeterminowany albo niezgodny z opisem na opakowaniu. Konsument zawsze ma prawo złożyć w takiej sytuacji reklamacje do sprzedawcy. Trzeba jednak pamiętać o ważnych terminach.

Terminy

Aby nie utracić swoich uprawnień konsument powinien poinformować sprzedawcę o wykryciu wady w towarze niezwłocznie po jej stwierdzeniu. Są jednak pewne różnice ze względu na to czy towar zakupiony jest luzem czy jest paczkowany.

Terminy na zawiadomienia sprzedawcy wynoszą:

  • 3 dni od dnia otwarcia opakowania towaru paczkowanego
  • 3 dni od dnia sprzedaży lub otrzymania towaru w przypadku towaru sprzedawanego luzem, odmierzanego w miejscu zakupu lub dostarczanego do miejsca zamieszkania kupującego

Dodatkowym warunkiem dla tego, aby reklamacja była ważna jest obowiązek powiadomienia sprzedawcy o niezgodności towaru z umową nie później niż przed upływem daty minimalnej trwałości lub terminu jego przydatności do spożycia oznaczonej na opakowaniu, chyba że taka nie została ustalona.

Kupujemy pierniki z nadzieniem na wagę. Po przyjściu do domu okazuje się, że ciastka nie mają w ogóle nadzienia. Są one niezgodne z umową, bo nie mają takich cech o jakich zapewniał nas sprzedawca. Ponieważ towar był zakupiony luzem mamy trzy dni od momentu zakupu na złożenie reklamacji.

Zobacz więcej na www.www.infor.pl/prawo/reklamacje

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Martyna Owsiak

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama