reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Umowy > Prawa kupującego samochód używany

Prawa kupującego samochód używany

Należy pamiętać, że osoba kupująca samochód używany ma szereg uprawnień chroniących jej interesy. Na co przy zakupie samochodu zwrócić szczególną uwagę? Czy za wady samochodu odpowiada sprzedający?

Każdy nabywca samochodu używanego, zarówno od osoby prywatnej jak i z komisu, ma możliwość dochodzenia swoich roszczeń, jeśli okaże się, że z nowo nabytym samochodem wiążą się jakieś wady. Jednak istotny jest charakter ewentualnych wad wykrytych już po zakupie samochodu.

Jeżeli samochód posiada wady, które zostały przy zakupie samochodu ukryte, tak że nowy nabywca nie mógł ich dostrzec bądź też sprzedawca celowo wad tych nie ujawnił kupującemu, wówczas osoba która nabyła pojazd może dochodzić swoich roszczeń z tytułu rękojmi za wady.

Utrata uprawnień z tytułu rękojmi

Kupujący traci uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne rzeczy, jeżeli nie zawiadomi sprzedawcy o wadzie w ciągu miesiąca od jej wykrycia, a w wypadku gdy zbadanie rzeczy jest w danych stosunkach przyjęte, jeżeli nie zawiadomi sprzedawcy o wadzie w ciągu miesiąca po upływie czasu, w którym przy zachowaniu należytej staranności mógł ją wykryć.

POBIERZ: Wzory umów - samochód

Zakup z komisu na firmę

Przy sprzedaży między osobami prowadzącymi działalność gospodarczą utrata uprawnień z tytułu rękojmi następuje, jeżeli kupujący nie zbadał rzeczy w czasie i w sposób przyjęty przy rzeczach tego rodzaju i nie zawiadomił niezwłocznie sprzedawcy o dostrzeżonej wadzie, a w wypadku gdy wada wyszła na jaw dopiero później - jeżeli nie zawiadomił sprzedawcy niezwłocznie po jej wykryciu.

Zobacz serwis: Wzory umów

Uważnie czytaj umowę

Sprzedawca jest zwolniony od odpowiedzialności z tytułu rękojmi, jeżeli kupujący wiedział o wadzie w chwili zawarcia umowy. Należy pamiętać, żeby dokładnie przeczytać to, co zawarte jest w umowie. Często się zdarza, że kupujący celowo chcą uniknąć odpowiedzialności za wady samochodu. Mimo tego kodeks cywilny wprost wskazuje, że wyłączenie lub ograniczenie odpowiedzialności z tytułu rękojmi jest bezskuteczne, jeżeli sprzedawca zataił podstępnie wadę przed kupującym, to dochodzenie roszczeń może być utrudnione.

Jeżeli sprzedawca celowo zataił wadę bądź ukrył zły stan faktyczny pojazdu, wówczas termin na dochodzenie roszczeń przez kupującego nie jest ograniczony.

Jeżeli sprzedany samochód ma wady, kupujący może od umowy odstąpić albo żądać obniżenia ceny. Jednakże kupujący nie może od umowy odstąpić, jeżeli sprzedawca niezwłocznie wymieni rzecz wadliwą na rzecz wolną od wad albo niezwłocznie wady usunie.

Jeżeli kupujący żąda obniżenia ceny z powodu wady rzeczy sprzedanej, obniżenie powinno nastąpić w takim stosunku, w jakim wartość rzeczy wolnej od wad pozostaje do jej wartości obliczonej z uwzględnieniem istniejących wad.

Z reguły sprzedawcy nie chcą godzić się ze zdaniem kupującego, że samochód posiada ukryte wady. Jeżeli negocjacje nie przynoszą efektów najlepiej skierować sprawę do sądu. Wówczas kupujący zobowiązany jest do dostarczenia swoich argumentów w postaci dowodów np. z ekspertyzy autoryzowanego serwisu. Wówczas trudno będzie sprzedawcy podważyć taki dowód.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Odstąpienie od umowy

Jeżeli kupujący odstępuje od umowy z powodu wady rzeczy sprzedanej, strony powinny sobie nawzajem zwrócić otrzymane świadczenia według przepisów o odstąpieniu od umowy wzajemnej.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zakup samochodu używanego - formalności. /Fot. Fotolia
Zakup samochodu używanego - formalności. /Fot. Fotolia

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Ciołko

Ekspert Prawny Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama