REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zmiany w systemie OFE

Przemysław Milczek
Część składki będzie przekazywana do ZUS.
Część składki będzie przekazywana do ZUS.

REKLAMA

REKLAMA

Już w kwietniu tego roku, część składek emerytalnych, które do tej pory trafiały do OFE, będzie przekazywana do ZUS. Reforma ta ma zwiększyć nasze emerytury i ograniczyć dług publiczny.

Kształt zmian

Rząd zaproponował zmianę systemu dotyczącego Otwartych Funduszy Emerytalnych. Składka, jaka jest przekazywana OFE ma zostać obniżona. Od kwietnia tego roku do OFE będzie trafiało 2,3 % pensji. Wcześniej wysokość tej stawki wynosiła 7,3 %. Ta część, która nie trafi do OFE, czyli 5 % będzie odkładana w ZUS na specjalnych kontach zaliczanych do drugiego filaru. Proporcje te mają ulegać zmianie. Docelowo w roku 2017, do OFE ma wpływać 3,5 % składki, a do ZUS-u 3,8 % System waloryzacji ma być podobny do tego, jaki funkcjonował, gdy składki trafiały do OFE, w części, w jakiej była ona wydawana na obligacje. Z kolei limity inwestycyjne mają zostać rozluźnione, z tym, że będzie to czynione stopniowo.

REKLAMA

Zobacz też: Nabycie prawa do emerytury kapitałowej

Dodatkowe ubezpieczenie

Oprócz tego ma zostać utworzony system dobrowolnego, dodatkowego ubezpieczania się w OFE. Z początku, będzie on mógł wynosić 2 %, potem 3 %, a docelowo w 2017, 4 %. OFE, będą miały możliwość oferować swoim klientom, zarówno fundusze zarówno bardziej stabilne, jak i bardziej dynamiczne. Dodatkowa składka byłaby wolna od podatku i mogłaby być przekazywana także Towarzystwom Funduszy Inwestycyjnych.

Dziedziczenie składek

Kwestia tego czy składki przekazane z OFE do ZUS będą dziedziczone, tak jak składki do OFE, nie jest jeszcze rozstrzygnięta. Zależeć ma ona od reguł statystycznych opracowywanych dla całej Unii Europejskiej.

Przyczyny zmian

Celem, jaki stawia sobie rząd jest obniżenie długu publicznego i deficytu budżetowego. W przybliżeniu ma ono wynosić 1% PKB. Zmniejszy to ryzyko tego, że dług publiczny przekroczy próg 55 % w relacji do PKB. Zmiany mają mieć również korzystny wpływ na wysokość naszych emerytur. Rozwiązania te mają sprawić, że relacja emerytury do ostatniej pensji zwiększy się nawet o 15 punktów procentowych. Obecnie wnosi ona około 30 %.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ciągu dwóch i pół tygodnia projekt reformy ma być gotowy.

Zobacz też serwis: Ubezpieczenia społeczne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Chcesz zmienić miejsce głosowania? Możesz to zrobić za pomocą telefonu

Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że z pomocą aplikacji mObywatel 2.0 można jednorazowo zmienić miejsce głosowania. Jak to zrobić?

Przechodzisz na emeryturę? Kiedy korzystnie?

Osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego i udowodnienie okresu ubezpieczenia to podstawowe warunki przejścia na emeryturę. Jednak wybór momentu, w którym złożysz wniosek o emeryturę, jest także ważny. Wysokość emerytury z ZUS zależy bowiem także od miesiąca, w którym zdecydujesz się przejść na emeryturę. Kiedy najbardziej opłaca się przejść na emeryturę?

Rekrutacja do szkół średnich 2024 – zasady, terminy, wnioski

Do kiedy trwa rekrutacja do szkół ponadpodstawowych? Kiedy jest rekrutacja uzupełniająca? Do ilu szkół można złożyć dokumenty?

Energetyczna linia bezpośrednia – dla kogo nowe rozwiązanie?

Energetyczna linia bezpośrednia. 7 września 2023 roku weszły w życie zmiany w ustawie Prawo energetyczne, które zwiększają dostępność rozwiązania technologicznego nazywanego linią bezpośrednią. Choć przepisy w nowym kształcie obowiązują już od niemal roku, przedsiębiorcy podchodzą do tego rozwiązania z dystansem, co może wynikać z braku dostatecznej wiedzy. Wyjaśniamy więc, czym jest linia bezpośrednia i kto może z niej skorzystać.

REKLAMA

MON: Zmiany w dodatkach stażowych i awansach. Odejścia z wojska. Karta Rodziny Wojskowej

Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak – Kamysz zapowiedział w Sejmie korzystne zmiany dla sił zbrojnych jak i poszczególnych żołnierzy. Przed nami modernizacja wojsk i więcej pieniędzy na wynagrodzenia mundurowych.

Rewolucja w Policji? Szkolenia 100% stacjonarne są historią? Szkolenia hybrydowe! Pierwsze zawodowe podoficerskie

Od 20 maja do 10 czerwca szkolenia hybrydowe policjantów. W Krakowie. Wdrożenie tego rozwiązania w całej Polsce zostałoby (prawdopodobnie) przyjęte z zadowoleniem przez mundurowych.

8 tys. zł dotacji do wzięcia. Rusza pilotażowy projekt wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm

8 tys. zł dotacji do wzięcia przez 195 przedsiębiorstw. Bank Światowy wybrał Koalicję na rzecz Polskich Innowacji (KPI) do wdrożenia w Polsce pilotażowego projektu wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm. Nabór do projektu rozpocznie się 23 maja 2024 r.

Zmiany dla rolników. Oznaczanie graficzne składników pochodzących od owadów i gotowe strefy produkcji rolniczej. Propozycje Kukiz'15 i PiS

W środę poseł Jarosław Sachajko z partii Kukiz’15 ogłosił trzy nowe projekty ustaw, które zostaną złożone przez klub PiS i koło Kukiz’15. 

REKLAMA

Od 1100 zł do 4400 zł – tyle można dostać na skończenie studiów. Wnioski na rok akademicki 2024/2025 są już przyjmowane.

Od 1100 zł do 4400 zł – tyle można dostać na skończenie studiów. Wnioski na rok akademicki 2024/2025 są już przyjmowane. Jednak trzeba spełnić określone warunki.

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie. Czy świadczenia socjalne, otrzymywane przez pracownika z zakładowego funduszu socjalnego (ZFŚS), podlegają opodatkowaniu? Co mówi prawo podatkowe w tym zakresie?

REKLAMA