| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Ubezpieczenia społeczne > Zmiany w systemie OFE

Zmiany w systemie OFE

Już w kwietniu tego roku, część składek emerytalnych, które do tej pory trafiały do OFE, będzie przekazywana do ZUS. Reforma ta ma zwiększyć nasze emerytury i ograniczyć dług publiczny.

Kształt zmian

Rząd zaproponował zmianę systemu dotyczącego Otwartych Funduszy Emerytalnych. Składka, jaka jest przekazywana OFE ma zostać obniżona. Od kwietnia tego roku do OFE będzie trafiało 2,3 % pensji. Wcześniej wysokość tej stawki wynosiła 7,3 %. Ta część, która nie trafi do OFE, czyli 5 % będzie odkładana w ZUS na specjalnych kontach zaliczanych do drugiego filaru. Proporcje te mają ulegać zmianie. Docelowo w roku 2017, do OFE ma wpływać 3,5 % składki, a do ZUS-u 3,8 % System waloryzacji ma być podobny do tego, jaki funkcjonował, gdy składki trafiały do OFE, w części, w jakiej była ona wydawana na obligacje. Z kolei limity inwestycyjne mają zostać rozluźnione, z tym, że będzie to czynione stopniowo.

Zobacz też: Nabycie prawa do emerytury kapitałowej

Dodatkowe ubezpieczenie

Oprócz tego ma zostać utworzony system dobrowolnego, dodatkowego ubezpieczania się w OFE. Z początku, będzie on mógł wynosić 2 %, potem 3 %, a docelowo w 2017, 4 %. OFE, będą miały możliwość oferować swoim klientom, zarówno fundusze zarówno bardziej stabilne, jak i bardziej dynamiczne. Dodatkowa składka byłaby wolna od podatku i mogłaby być przekazywana także Towarzystwom Funduszy Inwestycyjnych.

Dziedziczenie składek

Kwestia tego czy składki przekazane z OFE do ZUS będą dziedziczone, tak jak składki do OFE, nie jest jeszcze rozstrzygnięta. Zależeć ma ona od reguł statystycznych opracowywanych dla całej Unii Europejskiej.

Przyczyny zmian

Celem, jaki stawia sobie rząd jest obniżenie długu publicznego i deficytu budżetowego. W przybliżeniu ma ono wynosić 1% PKB. Zmniejszy to ryzyko tego, że dług publiczny przekroczy próg 55 % w relacji do PKB. Zmiany mają mieć również korzystny wpływ na wysokość naszych emerytur. Rozwiązania te mają sprawić, że relacja emerytury do ostatniej pensji zwiększy się nawet o 15 punktów procentowych. Obecnie wnosi ona około 30 %.

W ciągu dwóch i pół tygodnia projekt reformy ma być gotowy.

Zobacz też serwis: Ubezpieczenia społeczne

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Röben

Jeden z czołowych producentów ceramiki budowlanej, w tym dachówek, cegieł i płytek klinkierowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »