reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Aktualności > Nowe przestępstwa przed Euro 2012

Nowe przestępstwa przed Euro 2012

Zakaz noszenia noży, wyrok już na stadionie, dozór elektroniczny dla kibiców, ale także powrót alkoholu na imprezy sportowe. Takie zmiany, w związku ze zbliżającym się turniejem Euro 2012 zaproponował rząd.

Dłuższy czas pracy służb porządkowych, surowsze kary za przestępstwa, zakaz noszenia noży i maczet. To główne postanowienia rządowego projektu dotyczącego bezpieczeństwa podczas Mistrzostw Europy w 2012 r.

Aby zapewnić bezpieczeństwo i porządek publiczny podczas Turnieju UEFA EURO 2012, a także zapobiegać popełnianiu przestępstw i wykroczeń oraz wzmocnić możliwości wykrywania i ścigania ich sprawców – Policja będzie mogła pobierać, uzyskiwać, gromadzić, przetwarzać, sprawdzać i wykorzystywać informacje, w tym dane osobowe. Chodzi o dane o osobach mogących stwarzać (lub stwarzających) zagrożenie dla bezpieczeństwa i porządku publicznego podczas turnieju.

Chodzi też o dane uzyskane lub przetwarzane przez inne organy, służby i instytucje państwowe, a także dane uzyskane lub przetwarzane przez organy ścigania innych państw. Takie dane będą mogły być wykorzystywane bez wiedzy i zgody tych osób. Jednak będzie można je przetwarzać maksymalnie do końca października 2012 r.

Zobacz: Warunki stosowania środków przymusu bezpośredniego

Przewidziano także przepisy dotyczące tzw. police screening. Oznacza to, że Policja będzie mogła dokonywać sprawdzeń osób ubiegających się o akredytację UEFA, umożliwiającą wstęp do określonych stref. Akredytacja UFEA to indywidualne i niezbywalne prawo wstępu do jednej (lub więcej) stref (sektorów) na jednym lub więcej stadionach, na których będą rozgrywane mecze piłki nożnej w ramach Euro 2012 lub do innych obiektów użytkowanych przez UEFA (np. centrów prasowych). Proponowane sprawdzenie umożliwi ograniczenie dostępu do tych rejonów osobom, które w opinii Policji nie powinny mieć do nich dostępu.

Zaproponowano także przepisy, które umożliwią przedłużenie czasu służby funkcjonariuszy: Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu. Chodzi też o możliwość wypłacenia – w ramach przyznanego w rezerwie celowej limitu – rekompensaty funkcjonariuszom, których czas służby został przedłużony w związku z zapewnieniem bezpieczeństwa lub porządku publicznego (tj. ponad 48 godzin tygodniowo, z zachowaniem prawa do nieprzerwanego wypoczynku).

Zobacz: Świadczenia przysługujące policjantom

Zdecydowano, że każda osoba, która w miejscu publicznym posiada nóż, maczetę lub inny niebezpieczny przedmiot i wykazuje zamiar ich użycia w celu popełnienia przestępstwa będzie podlegać karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. W przypadku popełnienia wykroczenia z użyciem tych przedmiotów zostanie orzeczony ich przepadek, nawet jeśli nie były one własnością sprawcy. Propozycja ta jest odpowiedzią na tzw. ustawki (tragicznie kończące się spotkania pseudokibiców), ma też ograniczyć przypadki bezkarnego demonstrowania niebezpiecznych przedmiotów na ulicach czy osiedlach, co może powodować poczucie zagrożenia wśród innych osób.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Samborska

Radca Prawny w kancelarii prawnej Accace Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama